Przegroda , która przedziela jedną przestrzeń od drugiej nazywana jest ścianą. Ta oddzielająca konstrukcja może wydzielać część zewnętrzną od wewnętrznej, a także dzieli pomieszczenia wewnątrz budynku. Jakie rozróżnia się rodzaje ścian oraz jaki jest najlepszy materiał stosowany do ich budowy?
Rodzaje ścian wewnętrznych
W nazewnictwie budowlanym wyróżnia się wiele rodzajów ścian. Te pionowe płaszczyzny, które wydzielają daną przestrzeń dzieli się w zależności od rodzaju (szkieletowe, masywne, warstwowe, szczelinowe), od konstrukcji i przeznaczenia (samonośne, nośne, osłonowe, konstrukcyjno osłonowe, działowe), według rodzaju i wielkości zastosowanych materiałów ( np. gipsowe, szklane, żelbetonowe, ceramiczne, betonowe lub drewniane). Jeśli chodzi o działowe ściany to główna ich klasyfikacja dokonana jest ze względu na konstrukcję (jednowarstwowe lub wielowarstwowe), ciężar (lekkie, ciężkie), mobilność (element stały lub przestawny), a także według sposobu połączenia z konstrukcją. Podczas remontu mieszkania najczęściej skupiamy się na ściankach, które oddzielają jedno pomieszczenie od drugiego. Coraz bardziej popularne stają się ściany szklane wrocław. Czy można je zastosować w każdym budynku?
Szklana ścianka marki Binglass.
Różne typy przeszkleń w pomieszczeniach
Do niedawna szklane ściany kojarzyły się głównie z witrynami w galeriach handlowych i sklepach, z biurami lub innymi budynkami użyteczności publicznej. Od czasu wejścia do świata aranżacji wnętrz stylu industrialnego, na popularności zyskuje zastosowanie przeszkleń w domkach oraz w mieszkaniach. Firmy szklarskie dostosowują swoje produkty i projekty do każdego klienta. Dzięki temu powstał podział między innymi na całościowe szklane ściany, ścianki albo przegrody ze szkła, przesuwne ściany, a nawet ściany zewnętrzne. Całościowe szklane ściany umożliwiają zachowanie przestronności w budynku, a jednocześnie wydzielają różne pomieszczenia. Ścianki ze szkła w biurze lub mieszkaniu nie tylko spełniają funkcję przegrody, ale jednocześnie stanowią efektowną ozdobę wnętrza. Częściowa przegroda ze szkła jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, które umożliwia zastosowanie podziału różnych stref w budynku przy jednoczesnym zachowaniu na przykład słyszalności osób znajdujących się w różnych częściach pomieszczenia.
Zalety szklanych ścian w mieszkaniu lub biurze
Ściana szklana jest popularnym rozwiązaniem, które umożliwia wydzielenie przestrzeni przy zachowaniu wrażenia przestronności. Przebywanie w małych pokoikach lub pomieszczeniach sprawia, że człowiek ma wrażenie przytłoczenia. Natomiast nowoczesne szklane przegrody umożliwiają dostęp słońca do każdego zakątka budynku, sprawiają, że wnętrze wygląda nowocześnie i stylowo. Bez względu na to, czy ściana zamontowana jest na stałe czy składa się z elementów przesuwnych, to łatwo się ją pielęgnuje, nie wymaga ona konserwacji, a także jest praktyczna w codziennym użytkowaniu. To niezwykle funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie w pomieszczeniach mieszkalnych świetnie sprawdza się w salonie, łazience czy kuchni. Różnorodne rodzaje, kolory i wzory szkła sprawiają, że szklana ściana jest nie tylko praktycznym, ale przede wszystkim dekoracyjnym elementem w mieszkaniu lub biurze.
Ścianka szklana jest wyborem, którego nikt nie pożałuje. Przy uwzględnieniu przepisów budowlanych można zamontować takie rozwiązanie, które będzie nie tylko bezpieczne i praktyczne, ale także estetyczne, stylowe i nowoczesne.