Kiedy stosować kalosze ochronne w pracy?

0
2154

Buty robocze są tak samo istotne w pracy jak odzież. Chronią stopy przed wpływem negatywnych czynników, między innymi przed wilgocią, która w niektórych miejscach jest zjawiskiem bardzo częstym. Gdyby nie kalosze ochronne, nie można by było bezpiecznie wykonywać swoich obowiązków służbowych. Niegdyś wykorzystywane tylko do pracy w ogrodzie, w gospodarstwach rolnych, do chodzenia po podmokłych terenach, teraz bardzo często spotyka się je także w zakładach pracy, między innymi produkcyjnych. Regulamin BHP w takich obszarach jasno wyjaśnia pracownikowi, dlaczego powinien zadbać o komfort swoich stóp na obszarach, gdzie wilgoci jest bardzo dużo. Z takimi ochronnymi butami można nie tylko komfortowo się przemieszczać, można także poprawnie zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza, w obuwie znajdują się wygodne dla stóp warunki. Nawet jeśli stopy mają wielogodzinny kontakt z tymi gumowymi butami, nie są przepocone i bolące.

Gdzie kalosze ochronne przydadzą się w pracy?

Wpływ materiału na skórę stóp jest znaczącym elementem. W kaloszach ochronnych koniecznie trzeba zadbać o to, żeby materiał był delikatny, ale skuteczny, trwały, o solidnej konstrukcji. Obecnie obuwie ochronne jest tak projektowane, tworzone z takich tworzyw, które jest odporne nie tylko na wodę, ale także na działanie innych substancji, między innymi kwasów. Kalosze ochronne to najlepszy wybór, gdy trzeba pracować w otoczeniu płynów, olejów, smarów różnego typu wycieków. Duże zawilgocenie terenu może być dla stóp równie niebezpieczne, dlatego w takich miejscach pracy, jak myjnie samochodowe, warsztaty, mleczarnie, ubojnie również stosuje się tego typu obuwie. Często wyposażone także w ocieplaną wkładkę mogą być także przydatne zimą lub w tych warunkach, kiedy niskie temperatury w zakładach pracy panują dla niektórych pracowników cały rok.

Jakie modele wybierać, żeby było bezpiecznie?

Odporność materiału na smary lub oleje wymaga użycia specjalistycznych nowoczesnych tworzyw. Koniecznie muszą to być takie materiały w kaloszach ochronnych, które nie zmieniają swojej przydatności w przypadku długotrwałego użycia, czy wpływu czynników mechanicznych czy atmosferycznych. Popularne modele poprawnie zabezpieczające przed różnymi wypadkami to na przykład kalosze ochronne z metalowym podnoskiem i wkładką antyprzebiciową. Nieodzowne w trudnych warunkach w pracy będą także modele z dobrą amortyzacją, z dodatkowym wsparciem dla pięty, odpowiednio profilowane, z właściwą miękką wkładką absorbującą wilgoć i dającą uczucie komfortu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here