wyznaczanie tras

Obecnie większość firm posiada własną flotę samochodową – wśród niej znajdują się zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze. Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że zarządzanie flotą nie jest wcale prostym zadaniem, dlatego często oddelegowuje je profesjonalnym logistykom. Częścią ich pracy powinno być wyznaczanie tras, którymi samochody mają się poruszać. Dlaczego wyznaczenie trasy przed podróżą jest tak ważne?

Ograniczenia kosztów i oszczędność czasu

Jeszcze do niedawna wyznaczanie tras samochodowych było nieco bagatelizowane, jednak przedsiębiorcy szybko przekonali się, jak wiele korzyści może ono przynosić. Przede wszystkim pomaga usystematyzować plan pracy osoby, która porusza się samochodem służbowym. Dzięki sprawnemu wyznaczeniu trasy można określić, jak długo będzie trwała dana podróż. To zaś pozwoli zaplanować efektywnie dzień pracy, tak aby kierowcy czy przedstawiciele handlowi poruszający się samochodami nie musieli pracować w godzinach nadliczbowych. Te mogą bowiem stanowić dla firmy duży koszt, tak samo jak opłaty za przejechanie zbyt dużej ilości kilometrów. Wyznaczanie tras powinno skupiać się na określeniu jak najkrótszej, możliwej do pokonania drogi, jednak z uwzględnieniem dodatkowych czynników, takich jak natężenie ruchu w konkretnej okolicy w danym czasie. Im więcej kilometrów przejedzie samochód, tym więcej benzyny lub innego paliwa będzie trzeba zakupić. Wyznaczanie trasy może więc pomóc zarówno w ograniczaniu kosztów przedsiębiorstwa, jak i efektywnym planowaniu czasu przejazdu, a tym samym czasu pracy poszczególnych osób.

Efektywna kontrola

Połączenie wyznaczania tras z jednoczesnym namierzaniem samochodu za pomocą sygnału GPS może przynieść jeszcze lepsze efekty. Chodzi bowiem o to, aby z jednej strony móc kontrolować, w jakim miejscu znajduje się samochód w danej chwili, z drugiej zaś kontrolować tym samym działania podejmowane przez pracowników. Wyznaczanie tras powinno bowiem odbywać się na bieżąco. Jeśli wystąpią czynniki powodujące konieczność zmiany trasy, to osoba odpowiedzialna za planowanie powinna tej korekty dokonać. Dzięki poznaniu dokładniej lokalizacji samochodu można wyznaczyć optymalną trasę, która pozostała do dotarcia do celu. Warto więc, aby planowaniem tras przejazdu samochodów służbowych zajmowały się osoby z wykształceniem z zakresu logistyki i transportu. Poza elementarną wiedzą nabytą w czasie studiów, logistycy doskonale potrafią obsługiwać programy do wyznaczania tras, dzięki czemu sprawnie wykonują oni swoje obowiązki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here