Zagadkowy patron. Czy król Polski zabił św. Stanisława?2010-01-22 (11:45)
Czwarty Wymiar

(fot. PD)
Opodal Wawelu na brzegu Wisły wznosi się klasztor paulinów - Krakowska Skałka. Miejsce szczególne, bo związane męczeńską śmiercią jednego z najważniejszych polskich świętych - św. Stanisława.
Wiadomości o jego życiu posiadamy niewiele. Zachowały się okruchy informacji, zawarte w żywotach spisanych przez Wincentego z Kielczy, Jana Długosza i Piotra Skargę. Problem w tym, że pisali oni swoje prace kilkaset lat po jego śmierci. Czego możemy się od nich dowiedzieć?
Święty Stanisław przyszedł na świat w podkrakowskim Szczepanowie. Rodzice należeli do stanu rycerskiego, być może byli spokrewnieni lub skoligaceni z dynastią panującą. Matka urodziła go nie w domu, ale koło źródła pod rozłożystym dębem. Stanisław pobierał nauki w Krakowie, wykształcenie uzupełnił w belgijskim mieście Liege. Około 1060 r. przyjął świecenia kapłańskie a w 1072 r. objął tron biskupi.
Za życia wsławił się ogromną pobożnością i dokonanymi cudami. Pewnego razu oskarżono go, iż podstępnie przejął wieś, nie płacąc za nią całej ustalonej sumy. Oskarżenie było tym trudniejsze do odrzucenia, że poprzedni właściciel wsi Piotrowin już nie żył. Jednak Stanisław nie przejął się tym – wezwał sprzedawcę na świadka. Pod wpływem modlitw biskupa rycerz powstał z grobu i przybył do Krakowa złożyć świadectwo w sprawie.
Biskup miał też znaczące osiągnięcia polityczne. Wyjednał u papieża ponowną erekcję metropolii gnieźnieńskiej (katedra w Gnieźnie leżała w gruzach od czasów najazdu Brzetysława, a arcybiskupstwo nie funkcjonowało). Tym samym ukrócił próby narzucenia Wielkopolsce zwierzchnictwa, podejmowane przez biskupstwo w Magdeburgu. W 1079 r. poniósł śmierć męczeńską w Krakowie.
Piast, który zamordował biskupa Jak doszło do tragedii? Król Bolesław Śmiały nieustannie prowadził wojny podjazdowe to z Rusią, to z Czechami. Rycerstwo miesiącami przebywało w polu, władca tymczasem urządzał hulanki ze słomianymi wdowami. Zaniepokojonych członków drużyny, którzy wracali do Krakowa, kazał karać jako dezerterów... Kochanki, którymi się znudził karał... za niewierność mężom. Król był przy tym okrutny i porywczy. Psychologowie, analizując dostępne relacje o jego ekscesach, uznali, iż miał typową osobowość psychopatyczną. Gdy powrócił z wyprawy na Ruś, orgie i hulanki osiągnęły apogeum.
» Amerykanie przerażeni. Tajemniczy atak choroby w jednej ze szkół!» Pierwszy człowiek z drukowaną żuchwą z tytanu» Clint Eastwood pomaga badać ewolucję mózgu