Artykuł

Celibat. Droga usłana żonami?

niewiarygodne.pl 08.01.2013 12:50
Celibat. Droga usłana żonami?

Co się stało, że celibat w Kościele Katolickim stał się obowiązkiem? (fot. Eastnews)

  A A A
Choć trudno dziś w to uwierzyć, w pierwszych wiekach chrześcijaństwa kapłani mieli nie tylko żony, ale też spore gromadki dzieci. Co się stało, że celibat w kościele katolickim stał się obowiązkiem?

Słowo "celibat" oznacza w języku łacińskim "bezżeństwo" (caelibatus), stan osoby wolnej i nie mającej zamiaru zawierać związku małżeńskiego. Dziś odnosi się głównie do bezżeństwa duchownych i w wielu kręgach powoduje mnóstwo kontrowersji. Przeciwnicy celibatu kapłanów powtarzają, że w Biblii nie ma ani jednej sugestii dotyczącej konieczności utrzymania "czystości" księży. Rzeczywiście w Piśmie Świętym nie ma wyraźnych tekstów nakazujących zachowywanie celibatu członkom jakiejś grupy społecznej lub religijnej. Są tylko nieliczne wzmianki o osobach pozostających w bezżenności. Taką drogę wybrali Jan Chrzciciel, Jan Ewangelista, a także Święty Paweł.

Pustelnik i zakonnik

W Kościele katolickim, na samym początku jego funkcjonowania, nie było żadnych uregulowań prawnych w zakresie celibatu duchowieństwa. Żonaci mężczyźni byli dopuszczani do święceń. Mogli także żenić się, gdy byli już duchownymi. Co więcej, przez pierwsze dwa wieki chrześcijaństwa, na kapłanów wyświęcano przede wszystkim ludzi żonatych, mających rodziny. Z założenia gwarantowało to "stateczność" kandydata. W wielu przypadkach nie uznawano jednak możliwości ponownego zawarcia małżeństwa przez owdowiałych duchownych. Nikogo nie dziwiło, że dzieci mieli papieże, a ich synowie obsadzali ważne urzędy w Kościele.

Celibat wiązał się zwykle z życiem pustelniczym i zakonnym. Bywało jednak, że chęć naśladowania Jezusa była tak ogromna, że nawet żonaci księża, za przyzwoleniem swych małżonek, wyrzekali się stosunków seksualnych. Nawet gdy małżeństwa w Kościele były powszechne, kształtował się zwyczaj "spontanicznego celibatu". Już w pierwszym wieku naszej ery wielu kapłanów decydowało się na życie bez partnerki i rodziny, by móc wszystkie siły poświęcić służbie Bogu. Z czasem postawa rezygnacji z założenia rodziny wśród kapłanów zdobywała coraz więcej zwolenników. Zaczęto powszechnie głosić, że stosunki płciowe kalają człowieka i kolidują ze świętością.

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: celibat | tajemnice historii | sobory

oceń
tak 33 71.74%
nie 13 28.26%

Opinie (340)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
5
~Leila-44 2013-01-09 (23:37) 4 lata 9 miesięcy 13 dni 17 godzin i 44 minuty temu

osobiście jestem za zniesieniem celibatu, to chory twór, jakoby martwy przepis utrzymany z uwagi na podział majątku. Mam kochanka ksiedza, 3 lata młodszy, wiosną go rozprawiczyłam, ma duże potrzeby seksualne i ja taki uklad sobie chwalę choć wolałabym żyć z nim w związku legalnym,a nie ciągle się ukrywać.Natury i potrzeb nie da się aż tak wytłumić.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

1
0
~Julita_40 2013-03-02 (00:06) 4 lata 7 miesięcy 21 dni 17 godzin i 15 minut temu

Przez celibat - zakaz naturalnej potrzeby ludzkiej jest coraz więcej gejów i lisbijek... Rozsiewaci księża imuzułmanie nienaturalne zachowanie człowieka....

odpowiedz

4
3
~Dagmara 2013-01-09 (23:17) 4 lata 9 miesięcy 13 dni 18 godzin i 4 minuty temu

Ksiądz też człowiek i wolno mu raz w roku pobzykać. Nie wie tylko którego dnia i robi to codziennie.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
1
~tunia 2013-01-10 (01:44) 4 lata 9 miesięcy 13 dni 15 godzin i 37 minut temu

W Biblii napisano, że duchowni mają być mężami tylko jednej żony. Tu chodzi o to, że dawniej dopuszczano się poligamii a jeden z Biskupów dorobił się 64-ech pociech więc kościół musiał łożyć na utrzymanie. Nigdzie w Biblii nie jest napisane, że Jezus żył w celibacie.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

12
19
~Tusk 2013-01-09 (23:00) 4 lata 9 miesięcy 13 dni 18 godzin i 21 minut temu

Dla waszej wiadomości, państwo na kościół wydaje około 2mln zł. A wiecie ile wynosi nasz budżet? ponad 300mld zlotch. Oznaczenia to ze te "ogromne " wydadki na kościół to jedynie kropla w morzu. Więc nie plujcie tak na kościół że pochłania tyle kasy.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

0
1
~vzvxsdv 2013-01-25 (19:31) 4 lata 8 miesięcy 27 dni 21 godzin i 50 minut temu

...seminarium i celibat 6^^6 , a ktoś pisał że raz dziennie w anusa do nie zboczenie ;/ kler - wytępić bo to się równa zakłamaniu i fałsz

odpowiedz

0
0
~Gilb 2013-01-20 (16:04) 4 lata 9 miesięcy 3 dni 1 godzinę i 17 minut temu

Do Red C. Popatrz Marcheweczko gdzie lezy Jarosław, a bedziesz wiedziała dlaczego tam dzieją sie cuda podobne jak w Sokółce. Tak jak zauważyłaś gdzie brak pieniędzy potrzebny jest cud. :) Ty masz kolejne wydanie Tysiąclatki. W pierwszymJahwe występował ponad 7000 razy. W moim drugim wydaniu częściej występuje Pan niz Jahwe. W Twoim może parę razy w kolejnym może wcale Go nie być. Jesli tak dalej pójdzie katolicka Biblia będzie poświęcona zupełnie innemu bogu. Pan to taki pół człowiek półkoza. Rozumiesz teraz dlaczego ludzie znający Biblie podchodza bardzo sceptycznie do tych tłumaczeń. Samo imię Bogaw znacznie starszych tłumaczeniach oddano jako Jehowa. Tak jest np w Biblii Gdańskiej od której ja zaczynałem swoją edukację w tej dziedzinie. Zniekształcenie formy tego imienia mam prawo odczytywać jako pokazanie swojego "Ja". Prowadzi to do powstawania takich dziwolągów słownych jak Twoje sformułowanie ze czcimy "Jahwego". O wiele bardziej poprawnie by było Jehowę. Tworzenie dalszych tłumaczeń z licznymi przypisami zakrawa też na forsowanie własnych dogmatów wiary. Z całą pewnością nie służy lepszemu zrozumieniu Słowa Bożego, a raczej jest to sianie kąkolu między zboże. Pisze dopiero teraz bo była córka z wnuczkiem. Dziadek dostał kufel z dedykacją "Natychmiast napełnić, a babcia kubek z napisem że mama wie wiele,. Babcia wie wszystko. :) Kufla co prawda nie napełniłem ale przy stole spedziliśmy pare godzin. :) Nick Red carrot mi się podobał. :) Skoro Gilberta skróciłem to i carrot ograniczyłem do literki "C". :-) Józio i Izka maja przecież fantazję i sa oryginalni. :)

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

2
0
~Marta :) 2013-01-19 (17:12) 4 lata 9 miesięcy 4 dni i 9 minut temu

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

odpowiedz

22
10
~kora 2013-01-09 (22:45) 4 lata 9 miesięcy 13 dni 18 godzin i 36 minut temu

Ja tam znam księdza, który ma kobietę, pięcioro dzieci i 3 duże psy, oczywiście "nikt o tym nie wie". Właściwie to przez niego przestałam chodzić do Kościoła, bo im bardziej go i jego rodzinę poznawałam to przekonywałam się jacy księża to palanci.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

9
6
~iza 2013-01-09 (21:48) 4 lata 9 miesięcy 13 dni 19 godzin i 33 minuty temu

ksiądz to też człowiek jak by mieli żony to może dzieci by nie molestowali

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

regulamin serwisu