Artykuł

Celibat. Droga usłana żonami?

niewiarygodne.pl 08.01.2013 12:50
Celibat. Droga usłana żonami?

Co się stało, że celibat w Kościele Katolickim stał się obowiązkiem? (fot. Eastnews)

  A A A
Choć trudno dziś w to uwierzyć, w pierwszych wiekach chrześcijaństwa kapłani mieli nie tylko żony, ale też spore gromadki dzieci. Co się stało, że celibat w kościele katolickim stał się obowiązkiem?

Słowo "celibat" oznacza w języku łacińskim "bezżeństwo" (caelibatus), stan osoby wolnej i nie mającej zamiaru zawierać związku małżeńskiego. Dziś odnosi się głównie do bezżeństwa duchownych i w wielu kręgach powoduje mnóstwo kontrowersji. Przeciwnicy celibatu kapłanów powtarzają, że w Biblii nie ma ani jednej sugestii dotyczącej konieczności utrzymania "czystości" księży. Rzeczywiście w Piśmie Świętym nie ma wyraźnych tekstów nakazujących zachowywanie celibatu członkom jakiejś grupy społecznej lub religijnej. Są tylko nieliczne wzmianki o osobach pozostających w bezżenności. Taką drogę wybrali Jan Chrzciciel, Jan Ewangelista, a także Święty Paweł.

Pustelnik i zakonnik

W Kościele katolickim, na samym początku jego funkcjonowania, nie było żadnych uregulowań prawnych w zakresie celibatu duchowieństwa. Żonaci mężczyźni byli dopuszczani do święceń. Mogli także żenić się, gdy byli już duchownymi. Co więcej, przez pierwsze dwa wieki chrześcijaństwa, na kapłanów wyświęcano przede wszystkim ludzi żonatych, mających rodziny. Z założenia gwarantowało to "stateczność" kandydata. W wielu przypadkach nie uznawano jednak możliwości ponownego zawarcia małżeństwa przez owdowiałych duchownych. Nikogo nie dziwiło, że dzieci mieli papieże, a ich synowie obsadzali ważne urzędy w Kościele.

Celibat wiązał się zwykle z życiem pustelniczym i zakonnym. Bywało jednak, że chęć naśladowania Jezusa była tak ogromna, że nawet żonaci księża, za przyzwoleniem swych małżonek, wyrzekali się stosunków seksualnych. Nawet gdy małżeństwa w Kościele były powszechne, kształtował się zwyczaj "spontanicznego celibatu". Już w pierwszym wieku naszej ery wielu kapłanów decydowało się na życie bez partnerki i rodziny, by móc wszystkie siły poświęcić służbie Bogu. Z czasem postawa rezygnacji z założenia rodziny wśród kapłanów zdobywała coraz więcej zwolenników. Zaczęto powszechnie głosić, że stosunki płciowe kalają człowieka i kolidują ze świętością.

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: celibat | tajemnice historii | sobory

oceń
tak 33 71.74%
nie 13 28.26%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

regulamin serwisu