Artykuł

Adolf Hitler: mity i fakty. Jaki naprawdę był rzeźnik Europy?

Discovery Historia 21.12.2012 15:47
Adolf Hitler: mity i fakty. Jaki naprawdę był rzeźnik Europy?

Dyktator III Rzeszy od blisko 80 lat przeraża i fascynuje (fot. Discovery Historia)

  A A A
Dyktator III Rzeszy od blisko 80 lat przeraża i fascynuje. Obraz Hitlera, jaki wytworzył się w wyobraźni milionów ludzi, często ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Bywa zlepkiem popkulturowych klisz oraz tez lansowanych przez nazistowską propagandę. Jakimi mitami obrosła postać najokrutniejszego z dyktatorów?

Niemiec?

Hitler był Niemcem. To oczywiste. Był przecież przywódcą III Rzeszy Niemieckiej, twórcą ideologii uznającej niemiecki naród za rasę panów, a z kronik filmowych przemawia do nas w języku Goethego. W tym twierdzeniu kryje się sporo prawdy, jednak po bliższym przyjrzeniu się życiorysowi führera, nawet co do tak oczywistego faktu można nabrać wątpliwości.

Choć Hitler szczerze i całym sercem uważał się za Niemca, przez większość życia nie był ani poddanym Cesarza Niemieckiego, ani obywatelem Republiki Weimarskiej. Urodził się na terenie Austro-Węgier: rodzinne Brunau-am-Inn leży tuż za obecną granicą austriacko-niemiecką. Swoją "oficjalną" ojczyznę uważał jednak za twór zdegenerowany, słaby i niezdolny do dalszego funkcjonowania, jako że w C.K. monarchii ilościowo dominowali niżsi rasowo Słowianie i Węgrzy. Dlatego w czasie pierwszej wojny światowej zaciągnął się do niemieckiego, a nie austriackiego wojska. Po latach niektórzy politycy wciąż będą wypominać mu obce pochodzenie - np. kanclerz, prusak Paul von Hindenburg zwykł określać Hitlera mianem "czeskiego kaprala".

Najciekawszym i mało znanym faktem jest jednak to, że przez dłuższy czas autor "Mein Kampf" nie posiadał jakiegokolwiek obywatelstwa! Los bezpaństwowca, na jaki niebawem skaże setki tysięcy uciekających przed wojną europejczyków, poznał na własne życzenie. W roku 1925 zrzekł się austriackiego paszportu, a upragnione niemieckie obywatelstwo uzyskał dopiero siedem lat później.

Aryjczyk?

Porównanie przywódcy III Rzeszy z lansowanym w nazistowskiej propagandzie wzorcem przedstawiciela rasy aryjskiej od samego początku budziło u wielu uśmiech politowania. Średniego wzrostu brunet, o nieco cherlawej sylwetce i z wyłupiastymi oczyma nie przystawał do płowowłosego, niebieskookiego, umięśnionego niczym atleta, narodowosocjalistycznego ideału. Niepozorny i "niearyjski" wygląd, a także skrajne, antysemickie poglądy zaczęły przykuwać uwagę nie tylko szyderców, ale i przeciwników politycznych. Czy drzewo genealogiczne Adolfa Hitlera kryło jakąś wstydliwą tajemnicę?

Nienawiść do Żydów jest próbą ukrycia własnego prawdziwego pochodzenia - tak brzmi jedna z popularnych hipotez. Wodą na młyn podobnych spekulacji okazało się powojenne zeznanie Hansa Franka, który potwierdził plotkę, że Hitler miał żydowskich przodków. Jego zdaniem dziadkiem führera miał być żydowski kupiec Leopold Frankenberger, który zatrudnił, a potem uwiódł jego babkę-służącą. Szczegółowe powojenne badania nie potwierdziły jednak tej hipotezy. Nazwisko Frankenberg nie występuje w księgach miejskich Grazu, babkę führera zatrudniał za to niejaki Frankenreiter - możliwe, że to jego nazwisko zostało przypadkiem lub celowo zniekształcone. Frankenreiter był jednak stuprocentowym chrześcijaninem.

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: Hitler | dziwak | wegetarianie | naziści | jedno jądro

oceń
tak 171 72.15%
nie 66 27.85%

Opinie (707)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~kpzr 2017-07-15 (21:08) 3 miesiące 2 dni 4 godziny i 48 minut temu

Hitler śmierdzi

odpowiedz

2
3
~Hej. 2013-09-15 (01:02) 4 lata 1 miesiąc 3 dni i 54 minuty temu

Hitler? Tak... Chociaż
Hitler? Tak... Chociaż nie wiem kim był ale tak naprawdę od dawna to wiem, przeklinam go co dzień. Czysty paradoks. Teraz, kiedy nie pamięta się o tym wszystkim co zrobił, snuje się domysły co chciał osiągnąć? Kim był? Jaki był? Tylko czemu nie pamięta się o Holokauście? O zagładzie ponad 50 milionów niewinnych niczmu mu ludzi, w tym 30 % Polaków, a może więcej...? Czemu nie pamięta się o głodzonych dzieciach, którym tak bezlitośnie odebrano matki? Hitler fascynuje. Na pewno.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Syn Kombatanta 2013-10-05 (00:41) 4 lata 13 dni 1 godzinę i 15 minut temu

Szanowna redakcjo czemu to robicie taka stronniczosc komentarz napisany ktory zawiera jedno slowo Bog , albo jest wspomniana unia europejska ze nazuca swoje dyktaty takie slowo sformuowane czy zdanie w komentarzu nie jest dopuszczone .Dla czego . Kogo to gryzie . Przeciez wy okropnie tracicie na tym wiarygodnosc dyskusji na forum wymiany przedstawienia swojej opini przez sluchacza czytelnika forum . Jesli nie dopuszczacie takich sformuowan jak slowo Bog i dyktat uni europejskiej to nie szukajcie w kims dyktatora bo to nie jest wojna zeby w czyms zagrozic upadek uni europejskiej . Ja sie pytam czy dziennikarz redaktor postepuje zgodnie z wlasnym powolaniem zawodu tak bardzo odpowiedzialnego , bo przeciez to jest pirwsza wladza w kraju , czy postepoje wedlug tylko wynagrodzenia finansowego poto zeby utrzymac dobra posade . Pamietajcie ze na was spoczywa najwieksza odpowiedzialnosc za losy swiata . Medja potrzymuja rzady i ustroje na swiecie wasza odpowiedzialnosc jest najwieksza ! Szczesc Boze .

odpowiedz

1
1
~Hej. 2013-09-15 (01:06) 4 lata 1 miesiąc 3 dni i 50 minut temu

Hitler? Tak... Chociaż
Hitler? Tak... Chociaż nie wiem kim był ale tak naprawdę od dawna to wiem, przeklinam go co dzień. Czysty paradoks. Teraz, kiedy nie pamięta się o tym wszystkim co zrobił, snuje się domysły co chciał osiągnąć? Kim był? Jaki był? Tylko czemu nie pamięta się o Holokauście? O zagładzie ponad 50 milionów niewinnych niczmu mu ludzi, w tym 30 % Polaków, a może więcej...? Czemu nie pamięta się o głodzonych dzieciach, którym tak bezlitośnie odebrano matki? Hitler fascynuje. Na pewno.

odpowiedz

8
5
~White 2012-12-27 (15:25) 4 lata 9 miesięcy 20 dni 10 godzin i 31 minut temu

Kilka mitów kilka domysłów.................. Kim był Hitler nikim innym niż zabawką w rękach żydów w okresie 20 lat Niemcy wywołali dwie wielkie wojny obie przegrali z obu wyszli obronną ręką . Nie jest tajemnicą iż Hitler był sponsorowany prze z Amerykańskich i Angielskich żydów miedzy innymi Zakłady Forda w USA etc. Jak to jest że zabijano tylko biednych żydów a inne nacje takich ulg nie mieli , dlaczego Hitler podejmował tak iracjonalne decyzje z którymi nie godzili się jego generałowie??Hitler nie chciał wygrać tej wojny , ona miała po prostu trwać .Trwać do czasu aż sponsor uzna iż osiągnął swój zamierzony cel.Cel którym było...........Koniec wojny tajemnicze samobójstwo Hitlera nadpalone zwłoki..i pedant który umiera w podartych skarpetach??giną szczątki ............a odnajdują się w momencie kiedy fizycznie Hitler nie miał szans już żyć !!Wróćmy jednak do celu wojny jej wynikiem było powstanie Państwa Izrael i krzyki o holocauście odszkodowania i przyzwolenie na prowadzenie polityki terroru wobec wszystkich .A teraz żydowscy potomkowie byłych sponsorów sięgają po majątki pomordowanych w trakcie wojny. Pewnie wielu wyda się to teorią spiskowca może i tak jest ale dlaczego w WTC centrum finansów nie ginie ani jeden żydowski pracownik ??A następstwem tego ataku jest wejście wojsk Izraela do Palestyny walczyć z terrorem , głównie z dziećmi i kobietami ??!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~suhar 2013-04-09 (06:00) 4 lata 6 miesięcy 8 dni 19 godzin i 56 minut temu

a propo wiary to katocylicyzm opiera sie na żydowstwie jahwe zydowski bóg -w kosciele katolickim --bóg ojciec elochim zydowski - wkosciele kotolickim --duch swiety modlicie sie do zydowskich bogów.. w torze zydowskiej jest zapis że bóg jahwe obiecuje kazdemu zydowi 2580 niewolników gojów...tak gojów ..goje dla zydów są katolicy.. polecam z netu ksiązke--- zahary sittina -- marduk 12 planeta -- stamtąd pochodą jahwe i elohim i cała reszta zydowstwa..

odpowiedz

1
3
~Adolpiak! 2013-02-22 (14:27) 4 lata 7 miesięcy 25 dni 11 godzin i 29 minut temu

Hitler nie był Niemcem tylko Austriakiem - tak gwoli ścisłości!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~adolf 2013-03-08 (00:12) 4 lata 7 miesięcy 10 dni 1 godzinę i 44 minuty temu

same klamstwa o hitlerze nie poparte dowodami ten co to pisal jest klamca i swinia

odpowiedz

0
1
~adolf 2013-03-08 (00:09) 4 lata 7 miesięcy 10 dni 1 godzinę i 47 minut temu

same klamstwa

odpowiedz

3
2
~MIREK 2012-12-21 (21:52) 4 lata 9 miesięcy 26 dni 4 godziny i 4 minuty temu

,, Dziadek Hitlera" mógł być stuprocentowym chrześcijaninem , to nie znaczy że nie był narodowości żydowskiej , każdy może przynależeć do religii do jakiej tylko chce . Fakt Hitler był tyranem , co do tego nie ma żadnych wątpliwości .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

regulamin serwisu