Artykuł

Przepowiedzieli koniec świata w 2012 r., a potem upadli. Dlaczego?

niewiarygodne.pl 09.11.2012 15:00
Przepowiedzieli koniec świata w 2012 r., a potem upadli. Dlaczego?

Globalny wzrost temperatury i zmiany klimatyczne miały doprowadzić do końca świetności cywilizacji. (fot. Jupiterimages)

  A A A
To był koniec świata dla Majów. Cywilizacja, która rzekomo przepowiedziała koniec świata, do jakiego ma dojść 21 grudnia 2012 r., sama została skazana na niebyt. Teraz naukowcy starają się wyjaśnić sposób, w jaki sposób do tego doszło, dążąc do wyjaśnienia jednej z największych i intrygujących zagadek w historii.Majowie już od kilku miesięcy są na ustach wszystkich. Znajdująca się rzekomo w ich kalendarzu zapowiedź końca znanego nam dotąd porządku, sprawiła, że wielu ludzi z niepokojem patrzy w przyszłość. Sporo osób ich domniemane zapowiedzi traktuje jako ostrzeżenie bądź wskazówkę, która ma pomóc w ocaleniu podczas apokalipsy, do jakiej miałoby dojść już za nieco ponad miesiąc. Sęk w tym, że przedstawiciele tego starożytnego ludu sami ocalić się nie potrafili. Zdaniem naukowców z Pennsylvania State University, wykończyło ich globalne ocieplenie.

Globalny wzrost temperatury i zmiany klimatyczne, czyli zjawiska, o których tak często trąbią ekolodzy w kontekście bieżącej sytuacji na Ziemi, miały doprowadzić do końca świetności cywilizacji, która dziś jest przedmiotem zainteresowań antropologów kultury oraz archeologów. Niezwykłego odkrycia udało się dokonać dzięki analizie skał położonych na terytorium Belize.

Jak ustalili naukowcy z amerykańskiej uczelni, skalne nacieki, które znaleźć można na powierzchniach pojawiających się zwykle w obrębie jaskiń, wyraźnie korespondują z naskalnymi rysunkami dość precyzyjnie odzwierciedlającymi losy społeczeństwa w określonych przedziałach czasu. Profesor Douglas Kennett, który koordynował badania ustalił wraz z członkami grupy, że im wyższy był stopień wilgotności w danym czasie, tym bardziej dynamiczny rozwój cywilizacyjny stawał się udziałem przedstawicieli ówczesnej kultury. Potem, wraz z nastaniem klimatu suchego, cywilizacja Majów zaczęła upadać - poinformował serwis Businessweek.

"Mieliśmy szczęście pracować z bardzo dobrym materiałem, który pozwolił na rozwinięcie bardzo szczegółowego zapisu klimatycznego, zakotwiczonego w sposób chronologiczny w taki sposób, że dawał możliwości, którego nie dały nam wcześniejsze zapisy" - powiedział profesor Douglas Kennett.

Precyzyjne analizy wykonane w jaskini Yok Balum pokazały, że największe chwile świetności Majowie świętowali w latach 450 - 660 n.e. Następował wówczas gwałtowny rozrost populacji oraz wzrost produkcji żywności. Rosły także miasta, a starożytna cywilizacja Majów, pod względem terytorialnym, zajmowała coraz większe obszary, obejmując terytoria Belize, Gwatemali, a także częściowo tereny należące dziś do Meksyku, Hondurasu i Salwadoru.

Później, przez kolejne stulecia, klimat stawał się coraz bardziej suchy, a Majowie stopniowo podupadali. W tym czasie wzrosła też liczba toczonych przez nich wojen, a duże ośrodki zaczęły się dzielić na mniejsze osady.

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: majowie | koniec świata | cywilizacja | tajemnice historii

oceń
tak 80 55.56%
nie 64 44.44%

Opinie (348)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~inny 2012-11-10 (19:50) 5 lat 7 dni 11 godzin i 51 minut temu

Poprostu ich koniec przeowiedzieli wczesniej

odpowiedz

4
0
~jeck 2012-11-10 (19:47) 5 lat 7 dni 11 godzin i 54 minuty temu

Przepowiedzieli....bo zapewne wyliczyli czas powtarzalności pewnych zajawisk w kosmosie które kiedyś mialy miejsce..... Zycie cywilizacji w okreslonej formie nie jest wieczne....prawie wszystkie cywilizacje o jakich dane jest nam wiedzieć upadly!...w okresach względnego spokoju nastepuje to w wyniku zmian obyczajowych i postepu.....a także przewagi silniejszych i bezwzględnych nacji....!

odpowiedz

1
2
~Grudniowie 2012-11-10 (19:46) 5 lat 7 dni 11 godzin i 55 minut temu

Dlaczego Majowie wtrącają się do grudnia według Grudniów Majowie nie mają racji z resztą jak można wierzyć tym ,którzy nie potrafili własnych siebie ocalić

odpowiedz

4
2
~dfdr 2012-11-10 (19:44) 5 lat 7 dni 11 godzin i 57 minut temu

Nikt nie przepowiadał końca świata w 2012 r. Tylko zakończyli kalendarz.

odpowiedz

13
0
~Terk 2012-11-10 (19:21) 5 lat 7 dni 12 godzin i 20 minut temu

Z logicznego punktu widzenia i odrzucenia wszelkich prawd religijnych nie wynika nic. Koniec świata będzie, to oczywiste, nic nie trwa wiecznie. Umierają psy i koty, umieramy my, ludzie, umierają lasy i gwiazdy. Śmierć tych ostatnich zetrze nas na popiół - czy też raczej nie zetrze, a bezpośrednio i dość nagle spopieli, by potem "ostudzić" zapał tych, którzy przeżyją - o ile w ogóle ktoś przeżyje proces umierania Słońca. Zmiażdżyć nas mogą czynniki zewnętrzne - jakiś gruboziarnisty, galaktyczny odpowiednik kociego żwirku, szkodliwe promieniowanie UV czy coś w te desenie - i zewnętrzne, które, moim zdaniem, są o wiele bardziej prawdopodobne: epidemia zarazy na skalę światową, masowa erupcja superwulkanów i idące z nią w parze atrakcje, klęska głodu, brak tlenu związany z wycinką lasów... albo chora ambicja któregoś z nas, ludzi. Wystarczy wzniecić odpowiednio dużą iskrę, a świat stanie w ogniu. Cały ten bardzo poważnie brzmiący "koniec świata" traktowany jest, o ironio, bardzo niepoważnie. Gdy słyszę w radiu lub telewizji reklamy nawiązujące do mistycznego 21.12.2012 to sam nie wiem, czy powinienem śmiać się, płakać. Cała sprawa rozdmuchana jest przez media do skali wręcz niewyobrażalnej, ludzie zjeżdżają się w jakieś śmieszne, rzekomo "końcoświatoodporne" miejsca, wybierają z banków wszystkie swoje oszczędności, dając się porwać panice... A po co? Koniec świata nadejdzie to nadejdzie, w jakiej formie i kiedy - nie nam dane wiedzieć. A nawet gdybyśmy wiedzieli, jaki mielibyśmy z tej wiedzy pożytek? Nie sądzę, byśmy mogli owemu końcowi w jakiś sposób zaradzić, po prostu musimy przyjąć na klatę fakt, że on kiedyś nadzieje. Patrząc pod kątem religijnym... cóż. "Nie znasz dnia ani godziny", jak głosi Biblia, więc nie bardzo wiem, skąd to nagłe poruszenie wśród wiernych. Tysiące kapłanów na całym świecie nawołujących do nawrócenia "w przeddzień Sądu", mieniących się prorokami i wybawicielami. Wszyscy trąbią o kalendarzu Majów i robią z igły widły, wierząc, że jest on przepowiednią kresu. Wielu wierzących woła "świat już wkrótce się skończy, nawróćcie się, Bóg was ocali". Czyż Bóg nie powiedział, że, tu drugi raz przytoczę te słowa, "nie znamy dnia ani godziny"? A ludzie dumnie mieniący się katolikami wierzą w POGAŃSKĄ przepowiednię końca. A przecież groźnie brzmiący "Armageddon" nie oznacza końca świata. Oznacza Objawienie. Generalnie, wokół całej sprawy utworzył się bałagan tak straszliwy i tak mózgoje*ny, że aż żal patrzeć. Carpe diem, ludzie, a końcem świata się nie martwcie. Śmierć czeka na każdego z nas, bez względu jakiej jesteśmy rasy czy wyznania. A czy nadejdzie dziś, czy jutro, czy za pięć czy więcej krzyżyków - nieistotne. "Znajdująca się rzekomo w ich kalendarzu zapowiedź końca znanego nam dotąd porządku, " = zbliża się nowy porządek świata? Czyżby Illuminati?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
1
~Bronies 2012-11-10 (19:42) 5 lat 7 dni 11 godzin i 59 minut temu

To kucyki zginą...? :< Nieeee!!!! ;',(((

odpowiedz

2
4
~tralala 2012-11-10 (19:04) 5 lat 7 dni 12 godzin i 37 minut temu

gdzie jest agatkaa nanananananan i 31 grudniaa nanaanananan sie nawalimyyy nananananaa i bedziee 2013 nanananaananan ;D

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

14
1
~Monika 2012-11-10 (19:03) 5 lat 7 dni 12 godzin i 38 minut temu

Czyli go nie będzie 21???

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
1
~Julia 2012-11-10 (19:35) 5 lat 7 dni 12 godzin i 6 minut temu

Mam 12 lat i BARDZO nie lubie waszej strony. PISZECIE TAK GŁUPOTY. Raz będzie ten konieć Świata raz NIE będzie. Zdecydujcie sie wkońcu bo mnie już wkurzacie, nie piszcie bzdur bo TO NIE WY Przepowiadacie tylko inni, i NIE mieszajcie tych co mówią że konca swiata nie będzie . Żenada. Julia

odpowiedz

9
1
~ja 2012-11-10 (19:34) 5 lat 7 dni 12 godzin i 7 minut temu

przestańcie pisać te brednie, od kilku miesięcy piszecie to samo zmieniając tylko nagłówek. Jesteście już nudni, jeśli was nie stać na coś ciekawego a przede wszystkim innego to znajdźcie inną pracę, barany.

odpowiedz

regulamin serwisu