Artykuł

Trzej królowie czy trzej magowie? Kim byli "mędrcy ze wschodu"?

mwmedia 06.01.2011 09:22
Trzej królowie czy trzej magowie? Kim byli "mędrcy ze wschodu"?

Kim byli trzej królowie? (fot. Thinkstock)

  A A A
Powiada się o nich rozmaicie i – jak widać – odmiennie. Ale w każdym z określeń tkwi ziarno prawdy. Ewangelia według św. Mateusza powiada, że przybyli do Betlejem „Mędrcy ze Wschodu", żeby złożyć pokłon Dzieciątku Jezus, niosąc ze sobą dary: mirrę, kadzidło i złoto, jednak nie podaje ich liczby. Tradycja chrześcijańska w każdym razie uczyniła z nich reprezentantów świata pogańskiego, któremu też objawił się Mesjasz – Odkupiciel całego świata. Stąd nazwa święta Trzech Króli, 6 stycznia, zwanego Epifanią czyli właśnie Objawieniem.Dopiero Orygenes, żyjący mniej więcej w latach 185-252 grecki Ojciec Kościoła i teolog, urodzony w Aleksandrii (istniała tam liczna kolonia grecka), a zmarły w Tyrze, uznał, że było ich trzech. Sądził tak ze względu na trzy dary przez nich złożone.

Ale to jeszcze nie przesądza, kim byli. Dzisiaj mamy kłopoty z ustaleniem ich „zawodów", z powodu zmieniającego się znaczenia słów. Otóż greckie słowo „magos" oznaczało kapłanów, astrologów lub czarnoksiężników. Były to więc pojęcia bliskoznaczne. Magowie bowiem zajmowali się sztuką medyczną i astronomią, a w religii perskiej pełnili urzędy kapłańskie. Określenie św. Mateusza „Mędrcy" użyte zostało w znaczeniu: „uczeni". Rzeczywiście, ówcześni magowie, ze względu na to czym się zajmowali i posiadaną przez nich wiedzę, byli zarazem mędrcami, czyli uczonymi swoich czasów. Zgodnie też przyjmowano, że przywędrowali ze Wschodu (ówczesnej Persji, a może Mezopotamii?).

Dopiero w VI w. Cezary z Arles (ok. 470-543), kaznodzieja i arcybiskup Arles w dzisiejszej południowej Francji (stanowisko to piastował w latach 502-542) zaczął twierdzić, że byli to królowie. Dlaczego? Otóż w czasach Jezusa bardzo często owi wspomniani magowie czy kapłani, byli zarazem książętami. Od księcia do króla to już tylko jeden krok.

A w X w. otrzymali imiona: Kasper (Kacper), Melchior i Baltazar. Prawdopodobnie dlatego wybór padł na te imiona, ponieważ we wczesnym średniowieczu czczono ich jako Trzech Królów z Kolonii, gdyż w tamtejszej katedrze miały znajdować się ich relikwie, zaś objawem ich kultu w Niemczech było umieszczanie na domach napisu C.M.B., co znaczy „Christus mansionem benedicat" – „Niech Chrystus błogosławi ten dom". Później zaś litera C została w sposób naturalny zastąpiona przez literę K, a wreszcie pod litery K, M, B, podstawiono konkretne (acz wymyślone) imiona owych domniemanych monarchów.

Wreszcie w XV w. zaczęto uważać, że nie wszyscy przybyli ze Wschodu, lecz pochodzili z trzech kontynentów: Azji, Afryki i Europy, przy czym Kasper uważany jest za Murzyna, acz nie jest jasne który z dwu pozostałych miał być reprezentantem Azji, a który Europy (prawdopodobnie Melchior symbolizował Azję, zaś Baltazar Europę). Nawiasem mówiąc nie mogli więc podróżować razem ze Wschodu, no bo każdy przybywał ze swoich stron, a co najwyżej mogli się spotkać dopiero u bram Betlejem i dopiero stamtąd przejść wspólnie do stajenki. Podłożono również symbolikę pod ich dary. Kasper miał Dzieciątku Jezus ofiarować kadzidło, jako symbol boskości, Melchior – złoto, jako symbol władzy królewskiej, zaś Baltazar – mirrę, jako zapowiedź męczeńskiej śmierci.

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: religia | trzej królowie

oceń
tak 7 70%
nie 3 30%

Opinie (203)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
1
~filut 2012-04-27 (22:10) 5 lat 5 miesięcy 24 dni 13 godzin i 58 minut temu

Jak pisze że przybyli ze wschodu to znaczy nie z Ameryki.Nadejście Zbawiciela było objawione we wielu religiach,które nie do końca zostały zalane pogaństwem.Ci którzy byli władcami tego świata(nie mylić z figurantam w metalowych nakryciach głowy)pilnowali,aby prawda o ich niewidzialnej obecności nie dotarła do ludzi.To jest przedmiotem odzyskania prawdziwej wolności i zwrotem ku Bogu.Przykładem niech będzie Echnaton,który za próbę wprowadzenia monoteizmu został znienawidzony aż do wymazania jego imienia z kartuszy.To jemu należy się palma pierszeństwa w dziejach objętych historią możliwą do odczytania.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~Dobre Mzimu 2012-01-26 (21:40) 5 lat 8 miesięcy 25 dni 14 godzin i 28 minut temu

Byli grubymi rybami w Królestwie Bożym.

odpowiedz

0
1
~KUkatori 2012-01-06 (09:58) 5 lat 9 miesięcy 16 dni 2 godziny i 10 minut temu

Zaratustra walczył z magami [ ówczesną kastą kapłańską ] patrz Awesta .

odpowiedz

0
0
~KUKATORI 2012-01-06 (09:56) 5 lat 9 miesięcy 16 dni 2 godziny i 12 minut temu

W starożytności mędrcy wschodnich religii zajmowali się często magią

odpowiedz

0
0
~mariusz 2011-12-16 (23:42) 5 lat 10 miesięcy 5 dni 12 godzin i 26 minut temu

Mt 2:7 7. Wtedy Herod przywolal potajemnie Medrców i wypytal ich dokÂładnie o czas ukazania siĂŞ gwiazdy. (BT)

odpowiedz

2
1
~KOMO 2011-02-03 (22:54) 6 lat 8 miesięcy 18 dni 13 godzin i 14 minut temu

JASNE
a moim zdaniem to byli 3 druidzi z kosmosu.

odpowiedz

0
2
~Nastolatka 2011-01-13 (13:04) 6 lat 9 miesięcy 8 dni 23 godziny i 4 minuty temu

Ja znam...
A ja widziałam film, że Kacper był nieudacznikiem próbującym się zemścić na Baltazarze, który zabil jego ojca. Baltazar był mordercą i rabusiem, ale się nawrócil, a Melchior był ślepym starcem-mędrcem.

odpowiedz

0
0
~... 2011-01-07 (07:45) 6 lat 9 miesięcy 15 dni 4 godziny i 23 minuty temu

potrzebna wiara...
Potrzebna wiara w Boga ,wtedy życie ma sens.Warunkiem jednak żeby poznać prawdę jest uwierzyć Bogu a nie przywódcom różnych religii,którzy dla własnej {wątpliwej} chwały i brudnego zysku przekręcają Słowo B.Wprowadzają doktryny,tradycje i przykazania kościelne zamiast nauk Jezusa.Jeżeli chodzi o to święto to zostało wymyślone przez pseudo chrześcijan.{królowie?}-poganie ,ilu ich było?5,10...,pochodzenie "gwiazdy"?,zamiast do Betlejem najpierw zaprowadziła do Jerozolimy do despoty Heroda. Jezus w tym czasie miał ok.2 lat.{wędrówka,rzeź dzieci-do 2 lat,Maria w świątyni ofiarowała 2 gołębie-nie miała jeszcze tych darów. Proszę przeczytać Ew.Mat.rozdział 2 .

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

3
0
~jnj 2011-01-10 (23:29) 6 lat 9 miesięcy 11 dni 12 godzin i 39 minut temu

trzej królowie
uwierzyc to mało kochac KOCHAC CAŁYM SRCEM I PRZESTRZEGAZ PRZYKAZAN I BYC IM WIERNYM BO KONCA A nie gadac na ksiezy tylko sie modlic za nich aby byli dobrtmi pastezami koscioła a pieniedzy nie chcesz dawac to nie daj i nie rób zametu a wogole powinnismy sie wspierac w bycu bobrym a nie gadac bzdury a królowie czy magowie oni uwiezyli i to ich wielkie szczescie byli madrzy umieli odczytac znaki czasu a my co robimy i jak zyjemy

odpowiedz

1
2
~szklanka 2011-01-07 (08:25) 6 lat 9 miesięcy 15 dni 3 godziny i 43 minuty temu

zeitgeist
obejrzyjcie sobie "zeitgeist" to będziecie wiedzieli kim byli

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

regulamin serwisu