Artykuł

Poruszający się Jezus. Najbardziej niezwykły obraz świata

niewiarygodne.pl 23.05.2013 10:39
Poruszający się Jezus. Najbardziej niezwykły obraz świata

Z pozoru jest to kolejny, tradycyjny portret przedstawiający Jezusa. Ale czy na pewno? (fot. pd)

  A A A
Z pozoru jest to kolejny, tradycyjny portret przedstawiający Jezusa. Ale już chwila obcowania z tym dziełem wystarczy, by przekonać się, że coś z nim jest nie tak - widniejący na malowidle Chrystus otwiera i zamyka oczy. Zwykła iluzja optyczna, a może coś więcej?

Nie ulega wątpliwości, że na początku XXI w. zarówno sztuka, jak i religia wiele straciły na znaczeniu. Te dwie kategorie przez wieki funkcjonowały tuż obok siebie nierozerwalnie, aż w końcu zaczęły poddawać się marginalizacji. Na szczęście ani jednego, ani drugiego nie można, ot tak, w jednej chwili wyrugować z życia. W dodatku zdarzają się jeszcze pojedyncze sytuacje, kiedy połączenie sfery sacrum oraz artystycznego rzemiosła potrafi wzbudzać zainteresowanie masowego odbiorcy. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy w całej sytuacji pojawia się pierwiastek tajemnicy, coś niedookreślonego.

Takim fenomenem jest obraz znajdujący się w jednej z czeskich galerii. Kilka lat temu o istnieniu niezwykłej pracy przypomniała agencja Reutera, twierdząc, że stanowi ona prawdziwy magnes przyciągający do galerii nieprzebrane tłumy. Co takiego niezwykłego może się znajdować w wiekowym, nieco dotkniętym przez ząb czasu obrazie? Dlaczego ludzie tak tłumnie stawiają się, by zobaczyć tradycyjne z pozoru dzieło przedstawiające Syna Bożego?

(fot. pd)

Zdaniem ludzi, którzy widzieli portret, ma on w sobie coś niezwykłego. Zresztą nie trzeba wiele, by przekonać się o tym, że nie jest to zwyczajne płótno. Już po chwili oko nawet niewprawnego widza jest w stanie wychwycić anomalię, która występuje w obrazie - po krótkim czasie można zauważyć, że przedstawiony na nim Chrystus nie jest statyczny.

Świadkowie twierdzą, że Jezus z obrazu, który znajduje się w Galerii Handricat w czeskim Pilźnie, porusza oczami. W jednej chwili ma je zamknięte, by za moment je otworzyć. Efekt najlepiej widać, przybliżając i oddalając swój wzrok od malowidła. Dla niektórych wrażenia są trudne do opisania.

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: Jezus Chrystus | obraz | iluzja opytczna

oceń
tak 196 85.59%
nie 33 14.41%

Opinie (379)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Mutant 2017-07-21 (23:50) 2 miesiące 26 dni 5 godzin i 57 minut temu

Polecam wykłady Davida Pawson na YouTube - i zacząć od tego "Jak stać się chrześcijaninem?" na kanale TLR Polska. Żyjemy w Czasach Ostatnich jak wskazuje przepowiednia biblijna 2 Tm 3. 1. Pokuta, należy wyznać Bogu lub Jezusowi swoje wszystkie grzechy. Należy również zwrócić np. to co skradzione. Jeśli się żyję z kimś w nienawiści to trzeba iść i się pojednać z tym kimś. Należy kategorycznie odwrócić się od swoich grzechów. Nie wszystkie jednak da się pokutować i np. śmierć zadaną człowiekowi się nie da odpokutować (choć niewykluczone, że Bóg by wskrzesił taką osobę). 2. Należy uwierzyć w Ewangelię, która mówi o Jezusie, czyli trzeba uwierzyć w Jezusa i mu się poddać, jako, że jest Panem. Wiara musi być tak silna, że ktoś będzie gotów oddać swoje życie za Jezusa. 3. Należy wziąć świadomy chrzest wodny, jeśli ktoś ma taką możliwość. Chrzest ten powinien być wykonany przez osobę wierzącą. Chrzest symbolizuje pogrzebanie siebie z Chrystusem i zmartwychwstanie z Chrystusem. 4. Potrzeba się modlić do Boga o otrzymanie Ducha Św., najlepiej z innymi, którzy takiego Ducha mają. Człowieka się rozpoznaje po tym, że ma Ducha Św. gdy: "Owocem zaś Ducha są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, Łagodność, wstrzemięźliwość. Przeciwko takim nie ma zakonu." (Gal. 5,22-23 Biblia Warszawska) " 5. Należy czytać i żyć zgodnie z Pismem Świętym. 6. Szukajcie raczej nie katolickich zborów. Tylko Chrystus jest jedyną drogą do Boga. Wielomówstwo jest przeciwne naukom zbawcy, Chrystusa. W pierwotnym dekalogu jest mowa by nie czynić sobie podobizn. "Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg Twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, a czyniący miłosierdzie tym tysiącom tym, którzy mnie miłują i strzegą moich przykazań."

odpowiedz

0
0
~:/ 2016-10-25 (18:59) 11 miesięcy 22 dni 10 godzin i 48 minut temu

Da się to zobaczyć na kompie?xDD

odpowiedz

1
1
~Kamil 2015-09-17 (22:14) 2 lata 1 miesiąc 7 godzin i 33 minuty temu

To mi przypomina jakiegoś zaćpanego narkusa

odpowiedz

3
1
~wierze w Boga, nie w obraz 2015-06-09 (19:45) 2 lata 4 miesiące 8 dni 10 godzin i 2 minuty temu

To jest trik artystyczny z zamazanymi czerwoną farbą gałkami ocznymi, na zamkniętych powiekach z pogrubieniem dolnego oczodołu tak, aby wyglądały jak rzęsy. Kto wie jak rysować naturalistycznie wyglądające oko, wie o czym mówię. Zamierzony efekt artystyczny, nic nadzwyczajnego. Zajmuje się rysowaniem, i niewidzę w tym nic ponad ludzkie możliwości, które drzemią w ludzkiej wyobraźni, aby (zachwycić, wzbudzić emocje) u widza, czy poprostu wywołać sesnację.

odpowiedz

1
0
~SługaSzatanaBuntBunt 2015-03-01 (12:16) 2 lata 7 miesięcy 16 dni 17 godzin i 31 minut temu

Ja pierdziele :) Ateiści
Ja pierdziele :) Ateiści nawracający się widząc obraz z iluzją optyczną. Pozdrawiam z podłogi!

odpowiedz

1
1
~m 2014-09-27 (01:01) 3 lata 21 dni 4 godziny i 46 minut temu

Faktycznie robi wrażenie... przerażające! Pomimo, że to portret Jezusa, jest w nim coś nieludzkiego i demonicznego. Nie wiem jak u was, ale we mnie wzbudza lęk...

odpowiedz

3
0
~Normalny Ateista. 2014-05-02 (02:06) 3 lata 5 miesięcy 16 dni 3 godziny i 41 minut temu

Jestem ateistą - nie jakimś zapamiętałym antyklerykałem, jacy teraz są "modni". Mówię jednak tyle: TO JEST PRAWDZIWE DZIEŁO BOGA! Naprawdę. Wcale się nie nabijam, choć moje pierwsze wrażenie było... zupełnie inne: >>Jaki Jezus? Takie paskudne, czerwone oczy?<< Jeśli jednak przyjąć, że siła (s)twórcza natury może być za Boga uznawana, to my-ludzie jesteśmy tą siłą obdarzeni hojnie. Czytając totalnie idiotyczne w większości komentarze zastanawiam się, kto to pisze i rozumiem, że wynika to głównie z niezrozumienia sztuki, nieprzygotowania do jej odbioru. Dlatego piszę komentarz do artykułu w sumie sprzed roku, ale jeśli to znalazłem, to może ktoś inny też go znajdzie. Celem artysty (Ajajaj! Naprawdę bardzo mocno kocham tłumaczyć sławne "co poeta miał na myśli".) było tutaj ukazanie Męki Jezusa, którego odarto nawet z pięknego, bo ludzkiego wyglądu. Przekrwione źrenice, czy też, jak kto woli, albo jak kto widzi, plamy krwi na oczach zamkniętych tyle właśnie ukazują. Obraz jest także protestem przeciw bezkrytycznej, płytkiej wierze, domagającej się raczej cudu niż głębszego sensu. Twórca obrazu naprawdę wyraźnie ukazuje w nim, że nasze oczy są jednak zawodne - drobny zabieg malarski, umiejętne operowanie cieniem i iluzją może u wielu ludzi myślących "zbyt szybko" wytworzyć wrażenie, że cudowny jest obraz, gdy tymczasem cudowną była idea takiego doboru środków malarskich. BTW. Dostrzeżenie efektów jest naprawdę nietrudne.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~filut 2013-06-14 (02:21) 4 lata 4 miesiące 4 dni 3 godziny i 26 minut temu

Wszędzie tam gdzie ŚJ rozpowszechniają kłamliwe szkalowania praktyk Kościoła Katolickiego należy im się to upomnienie. Proszę go nie usuwać!||"Świadkowie "Jehowy i podobnie zmanipulowani zbłąkani wyznawcy odłamów chrześcijaństwa, rozpowszechniają poglądy przeciw sztuce sakralnej. Zapytani o podstawę tego twierdzenia z Pisma Świętego, nabierają wody w usta lub podają drugie przykazanie dekalogu. Przeczytajcie je uważnie!. Nie ma tam słowa, że Bóg zabrania rzeźbić i malować siebie. Mało tego: Sam kazał Mojżeszowi wykonać dwie postacie cherubów i umieścić je na Arce Przymierza. Zabrania wykonywania podobizn tego co Mu się sprzeciwia a jest:<wysoko na niebie>,<nisko na ziemi>i <w wodach pod ziemią>.Zabrania się im się kłaniać i służyć!. Czy współczesny człowiek może złamać te zakazy?. Może!. Tym jest sprzyjanie wszystkiemu co sprzeciwia się Duchowi Świętemu. Nie może jednak złamać je w świątyniach i w domu, posługując się dewocjonaliami a także posiłkując kontakt z Bogiem za pomocą sztuki sakralnej. Dewocjonalia są czymś takim jak "supeł na chusteczce" aby przypominały o Bogu. Sztuka sakralna jest także tym samym, lecz przede wszystkim drogowskazem myśli i wyobraźni. Te ostatnie są budulcem wiary i pomostem między człowiekiem a Bogiem. Wizerunki świętych, malarskie wizje biblijne i symbolika tajemnic wiary, są chlebem który uśmierza głód piękna obcowania z Bogiem <twarzą w twarz >.Ten głód jest przyczyną oddalania się człowieka od Boga("ostyganie miłości"),gdyż aby go zaspokoić ,człowiek sięga po erzac który nie ma treści o Bogu.Na koniec: Natchniona sztuka sakralna jest słowem Bożym pod każdym względem. Ma ona prowadzić człowieka na wyżyny Ducha. To są te <góry>w które Jezus kazał uciekać u schyłku czasu !!!.Tam nie grozi głód, który zmuszał ŚJ do powrotu wraz ze swoimi "przewodnikami górskimi" z okolicznych wzniesień ,gdzie oczekiwali Armagedonu !.Kto to uważnie przeczytał i zrozumiał a nadal będzie ujadać na dewocjonalia i przedmioty kultu , niech wie że czyni to przeciw Duchowi Świętemu, który artystów przy tym pracujących, uczynił swoimi rękami. On ich posłał na pole i obdarzył talentami. To o tę niwę Bóg jest zazdrosny, gdyż piękno jest wyrazem i wartością ,którymi zanosi się chwałę .W pierwszej kolejności należy się ona Bogu !.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
4
~Rafi 2014-01-24 (02:24) 3 lata 8 miesięcy 24 dni 3 godziny i 23 minuty temu

Malunek iście demoniczny, odrażający. W dodatku to bałwochwalstwo...!

odpowiedz

5
1
~laluna 2013-12-07 (15:32) 3 lata 10 miesięcy 10 dni 14 godzin i 15 minut temu

Na pierwszy rzut oka nic niezwykłego.Lecz gdy się przyjrzysz bardziej,głębiej to odczuwa się strach i niepokój.Jednak trudno jest oderwać wzrok.

odpowiedz

regulamin serwisu