Artykuł

Poruszający się Jezus. Najbardziej niezwykły obraz świata

niewiarygodne.pl 23.05.2013 10:39
Poruszający się Jezus. Najbardziej niezwykły obraz świata

Z pozoru jest to kolejny, tradycyjny portret przedstawiający Jezusa. Ale czy na pewno? (fot. pd)

  A A A
Z pozoru jest to kolejny, tradycyjny portret przedstawiający Jezusa. Ale już chwila obcowania z tym dziełem wystarczy, by przekonać się, że coś z nim jest nie tak - widniejący na malowidle Chrystus otwiera i zamyka oczy. Zwykła iluzja optyczna, a może coś więcej?

Nie ulega wątpliwości, że na początku XXI w. zarówno sztuka, jak i religia wiele straciły na znaczeniu. Te dwie kategorie przez wieki funkcjonowały tuż obok siebie nierozerwalnie, aż w końcu zaczęły poddawać się marginalizacji. Na szczęście ani jednego, ani drugiego nie można, ot tak, w jednej chwili wyrugować z życia. W dodatku zdarzają się jeszcze pojedyncze sytuacje, kiedy połączenie sfery sacrum oraz artystycznego rzemiosła potrafi wzbudzać zainteresowanie masowego odbiorcy. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy w całej sytuacji pojawia się pierwiastek tajemnicy, coś niedookreślonego.

Takim fenomenem jest obraz znajdujący się w jednej z czeskich galerii. Kilka lat temu o istnieniu niezwykłej pracy przypomniała agencja Reutera, twierdząc, że stanowi ona prawdziwy magnes przyciągający do galerii nieprzebrane tłumy. Co takiego niezwykłego może się znajdować w wiekowym, nieco dotkniętym przez ząb czasu obrazie? Dlaczego ludzie tak tłumnie stawiają się, by zobaczyć tradycyjne z pozoru dzieło przedstawiające Syna Bożego?

(fot. pd)

Zdaniem ludzi, którzy widzieli portret, ma on w sobie coś niezwykłego. Zresztą nie trzeba wiele, by przekonać się o tym, że nie jest to zwyczajne płótno. Już po chwili oko nawet niewprawnego widza jest w stanie wychwycić anomalię, która występuje w obrazie - po krótkim czasie można zauważyć, że przedstawiony na nim Chrystus nie jest statyczny.

Świadkowie twierdzą, że Jezus z obrazu, który znajduje się w Galerii Handricat w czeskim Pilźnie, porusza oczami. W jednej chwili ma je zamknięte, by za moment je otworzyć. Efekt najlepiej widać, przybliżając i oddalając swój wzrok od malowidła. Dla niektórych wrażenia są trudne do opisania.

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: Jezus Chrystus | obraz | iluzja opytczna

oceń
tak 194 85.84%
nie 32 14.16%

Opinie (371)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
2
~Tomik 2014-02-04 (23:05) 2 miesiące 13 dni 4 godziny i 40 minut temu

Jezus mnie do ruiny duchowej doprowadził! Strzeżcie się tego małostkowego,mściwego krzyżowca co się za Boga przed wszystkimi ludźmi miewa.

odpowiedz

1
0
~Rafi 2014-01-24 (02:24) 2 miesiące 25 dni 1 godzinę i 21 minut temu

Malunek iście demoniczny, odrażający. W dodatku to bałwochwalstwo...!

odpowiedz

1
0
~laluna 2013-12-07 (15:32) 4 miesiące 10 dni 12 godzin i 13 minut temu

Na pierwszy rzut oka nic niezwykłego.Lecz gdy się przyjrzysz bardziej,głębiej to odczuwa się strach i niepokój.Jednak trudno jest oderwać wzrok.

odpowiedz

1
2
~wika 2013-07-11 (09:49) 9 miesięcy 6 dni 17 godzin i 56 minut temu

mnie tam sie nic nie rusza i oczu tez nie zzamyka ; p

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~ale to już było 2013-11-27 (10:16) 4 miesiące 21 dni 17 godzin i 29 minut temu

Banalna iluzja optyczna.

odpowiedz

13
25
~daron 2013-05-24 (20:08) 10 miesięcy 24 dni 7 godzin i 37 minut temu

Mamy XXI wiek a tu ciemnota w srodku Europy-wstyd

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~Bartek 2013-07-16 (19:42) 9 miesięcy 1 dzień 8 godzin i 3 minuty temu

Możliwe że jest to coś więcej . Może być to jakiś kontakt Chrystusa z niebios z ludżmi .

odpowiedz

10
0
~ona 2013-07-09 (22:40) 9 miesięcy 8 dni 5 godzin i 5 minut temu

We mnie to malowidło wywołuje jak najgorsze odczucia, jest wręcz demoniczne!

odpowiedz

6
1
~takatam 2013-06-25 (18:20) 9 miesięcy 23 dni 9 godzin i 25 minut temu

Jak dla mnie ten obraz jest poruszający i wręcz straszny. Tak jakby naprawdę znajdował się na nim diabeł i anioł w jednym.

odpowiedz

2
0
~filut 2013-06-14 (02:21) 10 miesięcy 4 dni 1 godzinę i 24 minuty temu

Wszędzie tam gdzie ŚJ rozpowszechniają kłamliwe szkalowania praktyk Kościoła Katolickiego należy im się to upomnienie. Proszę go nie usuwać!||"Świadkowie "Jehowy i podobnie zmanipulowani zbłąkani wyznawcy odłamów chrześcijaństwa, rozpowszechniają poglądy przeciw sztuce sakralnej. Zapytani o podstawę tego twierdzenia z Pisma Świętego, nabierają wody w usta lub podają drugie przykazanie dekalogu. Przeczytajcie je uważnie!. Nie ma tam słowa, że Bóg zabrania rzeźbić i malować siebie. Mało tego: Sam kazał Mojżeszowi wykonać dwie postacie cherubów i umieścić je na Arce Przymierza. Zabrania wykonywania podobizn tego co Mu się sprzeciwia a jest:<wysoko na niebie>,<nisko na ziemi>i <w wodach pod ziemią>.Zabrania się im się kłaniać i służyć!. Czy współczesny człowiek może złamać te zakazy?. Może!. Tym jest sprzyjanie wszystkiemu co sprzeciwia się Duchowi Świętemu. Nie może jednak złamać je w świątyniach i w domu, posługując się dewocjonaliami a także posiłkując kontakt z Bogiem za pomocą sztuki sakralnej. Dewocjonalia są czymś takim jak "supeł na chusteczce" aby przypominały o Bogu. Sztuka sakralna jest także tym samym, lecz przede wszystkim drogowskazem myśli i wyobraźni. Te ostatnie są budulcem wiary i pomostem między człowiekiem a Bogiem. Wizerunki świętych, malarskie wizje biblijne i symbolika tajemnic wiary, są chlebem który uśmierza głód piękna obcowania z Bogiem <twarzą w twarz >.Ten głód jest przyczyną oddalania się człowieka od Boga("ostyganie miłości"),gdyż aby go zaspokoić ,człowiek sięga po erzac który nie ma treści o Bogu.Na koniec: Natchniona sztuka sakralna jest słowem Bożym pod każdym względem. Ma ona prowadzić człowieka na wyżyny Ducha. To są te <góry>w które Jezus kazał uciekać u schyłku czasu !!!.Tam nie grozi głód, który zmuszał ŚJ do powrotu wraz ze swoimi "przewodnikami górskimi" z okolicznych wzniesień ,gdzie oczekiwali Armagedonu !.Kto to uważnie przeczytał i zrozumiał a nadal będzie ujadać na dewocjonalia i przedmioty kultu , niech wie że czyni to przeciw Duchowi Świętemu, który artystów przy tym pracujących, uczynił swoimi rękami. On ich posłał na pole i obdarzył talentami. To o tę niwę Bóg jest zazdrosny, gdyż piękno jest wyrazem i wartością ,którymi zanosi się chwałę .W pierwszej kolejności należy się ona Bogu !.

odpowiedz