Artykuł

"Oto prawdziwa twarz Jezusa"

niewiarygodne.pl 15.05.2012 11:42
"Oto prawdziwa twarz Jezusa"

Czy tak właśnie wyglądał Chrystus? (fot. Eastnews)

  A A A
Według chrześcijan - Syn Boga, Zbawiciel; w przekonaniu muzułmanów - wielki prorok i Mesjasz. Jezus uznawany jest za postać wyjątkową przez wiele - często różniących się pod względem doktrynalnym - religii, nierzadko zajmując poczesne miejsce nawet wśród wyznawców dość egzotycznych prądów wyznaniowych. Co do jego historyczności zastrzeżeń nie ma większość naukowców. Co zaskakujące, wiele kontrowersji pojawia się w momencie podniesienia kwestii jego wyglądu. Okazuje się wtedy, że właściwie nie wiadomo wiele o jego aparycji. Jego wizerunek był i jest prezentowany na różne sposoby - wiele zależy od tego, w jakich warunkach się kształtował. Inny obraz Jezusa zarysował się wśród chrześcijan, jeszcze inny wśród wyznawców religii hinduistycznej; w inny sposób spoglądają na niego Europejczycy, jeszcze inny - mieszkańcy Czarnego Lądu. Czy na początku XXI wieku, 2 tysiące lat od czasu, gdy Jezus chodził po ziemi, istnieje możliwość odtworzenia jego prawdziwego wizerunku? Jak na jego powierzchowność zapatruje się nauka?


Pochodząca z XIII wieku mozaika z wizerunkiem Jezusa Chrystusa z kościoła Hagia Sophia w Turcji. (fot. Eastnews)

Do dziś nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że taki, a nie inny wizerunek Jezusa spopularyzował się w kulturze czy sztuce sakralnej. Historycy nie są zgodni w tej kwestii. W czasach pierwszych chrześcijan popularny był znak ichtys (ryba) i to właśnie on najczęściej symbolizował Chrystusa. Potem, wraz ze wzrostem prześladowań naśladowców Jezusa, jego popularność zaczęła się zmniejszać. Wielu ekspertów uważa, że dużą wagę w kwestii kreowania zewnętrznego wizerunku Jezusa miały też relikwie (Całun Turyński i chusta św. Weroniki), na których znaleźć się miało odbicie twarzy Mesjasza. Nie bez znaczenia były także przekazy pochodzące od tych, którym podobno objawiał się Jezus - większość z tych relacji była zadziwiająco zgodna.

Duży wpływ na formowanie się takiego, a nie innego wizerunku Jezusa w powszechnej świadomości miała sztuka. Wielu historyków uważa jednak, że i tu obraz Jezusa był nieco zafałszowany.

"Oni nie starali się zaprezentować dosłownego podobieństwa" - powiedział historyk z University College of London. "Malarzami kierowało oddanie widzów".


Model twarzy Jezusa zaproponowany przez stację BBC. Wizerunek Chrystusa znacząco różni się od tego, który utrwalony został przez tradycję. (fot. Eastnews)

Jezus był ciemnoskóry?

W 2001 r., stacja telewizyjna BBC, realizując program poświęcony Jezusowi, zleciła przygotowanie komputerowego modelu, który miał pokazać w przybliżeniu, jak wyglądała twarz Jezusa. Wyniki okazały się zdumiewające. Wykorzystując techniki stosowane wcześniej głównie w kryminalistyce i przy zaangażowaniu wiedzy na temat cech fizjonomicznych mężczyzn pochodzenia żydowskiego, żyjących w I w. n.e., powstał wzorzec odbiegający od wizerunku Jezusa znanego z obrazów Caravaggia, Rembrandta, Da Vinciego czy uwidocznianego w pracach Michała Anioła. Znacząco różnił się też od podobizny Chrystusa znanego z obrazów cyklu "Jezu ufam Tobie", gdzie jego postać skrzy niesamowitym blaskiem, wpisując się w kultywowany przez stulecia sposób obrazowania Zbawiciela.


Pierwszy obraz "Jezu ufam Tobie" namalował Eugeniusz Kazimirowski w 1934 roku, jednak bardziej znaną wersją jest obraz Adolfa Hyły z 1944 r. Na miniaturce kopia pierwszego z obrazów. (fot. Wikimedia Commons)

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: jezus | bbc | twarz

oceń
tak 123 46.07%
nie 144 53.93%

Opinie (1408)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Toż to szok 2016-12-04 (21:53) 7 miesięcy 17 dni 6 godzin i 42 minuty temu

Aborygeni też tam byli?

odpowiedz

0
0
~Gig 2016-09-09 (22:01) 10 miesięcy 12 dni 6 godzin i 34 minuty temu

Twarz Jezusa najbardziej wiarygodna jest na całunie, tak On wyglądał. Przepiękna twarz, oczy i twarz przepełnione ogromną miłością i dobrocią. Przeszłam w swoim życiu traumę i miałam sen o Jezusie, miał Nieziemsko piękne niebieskie oczy i włosy w kolorze lnu lekko opadające na ramiona. Dla ciekawości: 30 % dzieci żydowskich po urodzeniu ma niebieskie oczy o włosach blond lub ciemny blond (to z mego doświadczenia).

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
1
~ks.tomasz 2012-05-15 (16:07) 5 lat 2 miesiące 6 dni 12 godzin i 28 minut temu

też mi nowina. jezus był żydem więc nie mógł być niebieskookim białoskórym blondynem - chyba to jasne nawet moherów.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
1
~Gig 2016-09-09 (22:04) 10 miesięcy 12 dni 6 godzin i 31 minut temu

Na zdjęciu to jest Barabasz. Autor przedstawiając to zdjęcie miał na celu dokopać Chrześcijanom.

odpowiedz

3
0
~Anty Mason 2016-02-15 (21:19) 1 rok 5 miesięcy 6 dni 7 godzin i 16 minut temu

Hahahaha To jakaś prawie
Hahahaha To jakaś prawie że małpa a nie Jezus Chrystus. Podobieństwa do tego czegoś szukajcie raczej w swoich rodzinach onetowi sksperci.

odpowiedz

1
0
~Wasyl 2015-12-24 (15:09) 1 rok 6 miesięcy 27 dni 13 godzin i 26 minut temu

Za czasów Chrystusa długość życia człowieka wynosiła 40 lat.

odpowiedz

15
5
~magi 2012-05-15 (14:14) 5 lat 2 miesiące 6 dni 14 godzin i 21 minut temu

Jezus wygladal tak, ze kiedy podszedl do rybakow nad Jeziorem Genezaret i padly slowa ,,POJDZ ZA MNA,,zaden z nich sie nie zawahal.Watpie czyby poszli za takim monstrum z fotografii. Naukowca powinno sie badac IQ. Pismo Swiete mowi o Jezusie ,,najpiekniejszy z ludzkich synow,,wiec proponuje najpierw chwilke sie zastanowic zanim opublikuje sie takie bzdury!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

63
30
~Wściekły 2012-05-15 (17:12) 5 lat 2 miesiące 6 dni 11 godzin i 23 minuty temu

ile Kościół katolicki zamordował niewinnych indian w ameryce południowej ? ile niewinnych osób zgineło podczas inkwizycji? ile czarownic spalono ? chociaz do dziś nikt nie dowiódł że czari istnieją ! Jak te mordy mają sie do nauczania Jezusa?

odpowiedz

pokaż 23 ukryte odpowiedzi

1
1
~Joanna 2014-07-17 (13:05) 3 lata 4 dni 15 godzin i 30 minut temu

Pan Jezus umarł na krzyżu gdy miał 33 lata a ten człowiek na zdjęciu jest o wiele starszy . Polecam film ,,Prawdziwa twarz Jezusa"

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~GEB 2014-10-13 (15:33) 2 lata 9 miesięcy 8 dni 13 godzin i 2 minuty temu

Jezus był mulatem Wielu
Jezus był mulatem Wielu ludzi twierdzi żarliwie że Jezus Chrystus był rasy białej. To prawda, z duchowego punktu widzenia to jest bez znaczenia jakiego koloru jest światło? W tym samym czasie, to jest dwa tysiące temu, było wystarczająco istotne, aby Jezus narodził się w tej samej linii co Abraham. Co by się stało, gdyby Jezus przyszedł znowu i Jego karnacja była ciemniejsza? Musimy spojrzeć na Apokalipsa św. Jana 1:15-19 15 Stopy Jego podobne do drogocennego metalu, jak gdyby w piecu rozżarzonego, a głos Jego jak głos wielu wód. 16 W prawej swej ręce miał siedem gwiazd i z Jego ust wychodził miecz obosieczny, ostry. A Jego wygląd - jak Słońce, kiedy jaśnieje w swej mocy. 17 Kiedym Go ujrzał, do stóp Jego upadłem jak martwy, a On położył na mnie prawą rękę, mówiąc: ÂŤPrzestań się lękać! Jam jest Pierwszy i Ostatni i żyjący. 18 Byłem umarły, a oto jestem żyjący na wieki wieków i mam klucze śmierci i Otchłani. 19 Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać. I to się stało 20 grudnia 2012 roku Kto z was był zaproszony na ucztę weselną Oblubieńca, z jakiego Kościoła? Starożytny Kościół doskonale znał opis wielkiego posągu z Księgi Daniela. Był to olbrzym o stopach i palcach częściowo z gliny częściowo z żelaza. Królestwo, które ów posąg oznaczał, miało mieć na razie coś z trwałości żelaza, ale w ostateczności będzie kruche jak wyszuszona glina. A w rozważanym fragmencie Apokalipsy Bóg przedstawia się jako Ten, który oczy ma jak płomień ognia, a nogi podobne do drogocennego metalu. Cóż to oznacza? Kim jest Bóg? To Chrystus Jezus jest Naszym Bogiem Słońcem! Pozwólcie, że wspomnę o wartości złotej obrączki, którą niejeden z was nosi na palcu. Jaka jest jej wartość? Czy można ją mierzyć tylko w gramach? Czyż nie raczej w trudach i doświadczeniach wspólnego życia, którego podstawową opoką, fundamentem, "stopami z drogocennego metalu" jest Jezus Chrystus, Syn Boży? Pamiętajmy, Józef z Marią uciekali przed gniewem Heroda, aby uratować życie Jezusa, ukrywali się w Egipcie (Afryka). Poszli tam, aby wmieszać się między ludźmi tego kontynentu. Czy byli ludźmi białymi? Herodot (ojciec greckiej historii) dał świadectwo zeznając, że Egipcjanie to ciemnoskórzy. Tak więc w najlepszym przypadku Jezus musiał być mulatem aby nie odróżniać się znacząco od innych Egipcjan. Jezus był mulatem, wyglądał jak dzisiejsi Palestyńczycy Jakie miał oczy - nie wiadomo. Choć bardzo możliwe, że niebieskie/zielone, bo i takie zdarzały się wśród ludów zamieszkujących obecny Izrael i Palestynę. APOKALIPSA Nie lękajcie się Ziemia - wylęgarnia bogów -specjalnym rodzajem laboratorium 20 grudnia 2012 zawiązał Chrystus Jezus i Maria Magdalena mistyczne małżeństwo w Niebie, a i Ziemia, która jest również żywą istotą kosmiczną, weszła na ten sam poziom świętości jak Słońce i Księżyc. Jest to początek nowego cyklu życia ludzi i ich wielkich rozwojowych możliwości.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

regulamin serwisu