Artykuł

"Oto prawdziwa twarz Jezusa"

niewiarygodne.pl 15.05.2012 11:42
"Oto prawdziwa twarz Jezusa"

Czy tak właśnie wyglądał Chrystus? (fot. Eastnews)

  A A A
Według chrześcijan - Syn Boga, Zbawiciel; w przekonaniu muzułmanów - wielki prorok i Mesjasz. Jezus uznawany jest za postać wyjątkową przez wiele - często różniących się pod względem doktrynalnym - religii, nierzadko zajmując poczesne miejsce nawet wśród wyznawców dość egzotycznych prądów wyznaniowych. Co do jego historyczności zastrzeżeń nie ma większość naukowców. Co zaskakujące, wiele kontrowersji pojawia się w momencie podniesienia kwestii jego wyglądu. Okazuje się wtedy, że właściwie nie wiadomo wiele o jego aparycji. Jego wizerunek był i jest prezentowany na różne sposoby - wiele zależy od tego, w jakich warunkach się kształtował. Inny obraz Jezusa zarysował się wśród chrześcijan, jeszcze inny wśród wyznawców religii hinduistycznej; w inny sposób spoglądają na niego Europejczycy, jeszcze inny - mieszkańcy Czarnego Lądu. Czy na początku XXI wieku, 2 tysiące lat od czasu, gdy Jezus chodził po ziemi, istnieje możliwość odtworzenia jego prawdziwego wizerunku? Jak na jego powierzchowność zapatruje się nauka?


Pochodząca z XIII wieku mozaika z wizerunkiem Jezusa Chrystusa z kościoła Hagia Sophia w Turcji. (fot. Eastnews)

Do dziś nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że taki, a nie inny wizerunek Jezusa spopularyzował się w kulturze czy sztuce sakralnej. Historycy nie są zgodni w tej kwestii. W czasach pierwszych chrześcijan popularny był znak ichtys (ryba) i to właśnie on najczęściej symbolizował Chrystusa. Potem, wraz ze wzrostem prześladowań naśladowców Jezusa, jego popularność zaczęła się zmniejszać. Wielu ekspertów uważa, że dużą wagę w kwestii kreowania zewnętrznego wizerunku Jezusa miały też relikwie (Całun Turyński i chusta św. Weroniki), na których znaleźć się miało odbicie twarzy Mesjasza. Nie bez znaczenia były także przekazy pochodzące od tych, którym podobno objawiał się Jezus - większość z tych relacji była zadziwiająco zgodna.

Duży wpływ na formowanie się takiego, a nie innego wizerunku Jezusa w powszechnej świadomości miała sztuka. Wielu historyków uważa jednak, że i tu obraz Jezusa był nieco zafałszowany.

"Oni nie starali się zaprezentować dosłownego podobieństwa" - powiedział historyk z University College of London. "Malarzami kierowało oddanie widzów".


Model twarzy Jezusa zaproponowany przez stację BBC. Wizerunek Chrystusa znacząco różni się od tego, który utrwalony został przez tradycję. (fot. Eastnews)

Jezus był ciemnoskóry?

W 2001 r., stacja telewizyjna BBC, realizując program poświęcony Jezusowi, zleciła przygotowanie komputerowego modelu, który miał pokazać w przybliżeniu, jak wyglądała twarz Jezusa. Wyniki okazały się zdumiewające. Wykorzystując techniki stosowane wcześniej głównie w kryminalistyce i przy zaangażowaniu wiedzy na temat cech fizjonomicznych mężczyzn pochodzenia żydowskiego, żyjących w I w. n.e., powstał wzorzec odbiegający od wizerunku Jezusa znanego z obrazów Caravaggia, Rembrandta, Da Vinciego czy uwidocznianego w pracach Michała Anioła. Znacząco różnił się też od podobizny Chrystusa znanego z obrazów cyklu "Jezu ufam Tobie", gdzie jego postać skrzy niesamowitym blaskiem, wpisując się w kultywowany przez stulecia sposób obrazowania Zbawiciela.


Pierwszy obraz "Jezu ufam Tobie" namalował Eugeniusz Kazimirowski w 1934 roku, jednak bardziej znaną wersją jest obraz Adolfa Hyły z 1944 r. Na miniaturce kopia pierwszego z obrazów. (fot. Wikimedia Commons)

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: jezus | bbc | twarz

oceń
tak 119 45.95%
nie 140 54.05%

Opinie (1393)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Joanna 2014-07-17 (13:05) 1 miesiąc 28 dni 16 godzin i 56 minut temu

Pan Jezus umarł na krzyżu gdy miał 33 lata a ten człowiek na zdjęciu jest o wiele starszy . Polecam film ,,Prawdziwa twarz Jezusa"

odpowiedz

0
0
~Joanna 2014-07-17 (13:04) 1 miesiąc 28 dni 16 godzin i 57 minut temu

Pan Jezus umarł na krzyżu gdy miał 33 lata a na tej fotografii jest człowiek o wiele starszy.Pozatym polecam film ,,Prawdziwa twarz Jezusa"

odpowiedz

11
4
~Julia 2012-05-16 (08:45) 2 lata 3 miesiące 29 dni 21 godzin i 16 minut temu

Czy Jezus urodził się w pałacu ??? Nie ! Urodził się biedny w stajni to czy uważacie , że Pan Bóg przywiązuje wagę do wyglądu ciała ??? Nie ! ważna jest dusza !!!Dlatego mógł tak wyglądać, przeciętny, nie piękny, to nie GWIAZDOR !!! tylko Jezus!!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

63
27
~Wściekły 2012-05-15 (17:12) 2 lata 3 miesiące 30 dni 12 godzin i 49 minut temu

ile Kościół katolicki zamordował niewinnych indian w ameryce południowej ? ile niewinnych osób zgineło podczas inkwizycji? ile czarownic spalono ? chociaz do dziś nikt nie dowiódł że czari istnieją ! Jak te mordy mają sie do nauczania Jezusa?

odpowiedz

pokaż 22 ukryte odpowiedzi

6
4
~magi 2012-05-15 (14:14) 2 lata 3 miesiące 30 dni 15 godzin i 47 minut temu

Jezus wygladal tak, ze kiedy podszedl do rybakow nad Jeziorem Genezaret i padly slowa ,,POJDZ ZA MNA,,zaden z nich sie nie zawahal.Watpie czyby poszli za takim monstrum z fotografii. Naukowca powinno sie badac IQ. Pismo Swiete mowi o Jezusie ,,najpiekniejszy z ludzkich synow,,wiec proponuje najpierw chwilke sie zastanowic zanim opublikuje sie takie bzdury!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~doateistówzBBC 2014-04-26 (17:53) 4 miesiące 19 dni 12 godzin i 8 minut temu

Do czego ci masoni i iluminaci się jeszcze stoczą w walce z kościołem, który uwiera ich jak odcisk w bucie? A komentarzy moich logicznie analizujących pewne rzeczy-nie ma? Moderatorzy też są na usługach BBC? Za takim człowiekiem nikt by nie poszedł i nikt by takiego nie słuchał. Jezus zginął za nauczanie. Zmasakrować twarz a potem odtwarzać cokolwiek-to jest odwaga i jeszcze podawać głupim ateistom fałszywą wiedzę o Bogu jako prawdę . Im wszystko przecież jedno? Tu wierzą w kłamstwa bardziej niż wierzący w Boga?Jezus nie musiał wyglądać jak reszta żydów ,bo był od nich diametralnie inny. Uosabiał Boga a więc pewne Uniwersum Wszechświata może właśnie m.in. w pewnych widocznych dla ograniczonego człowieka elementach zewnętrznych i tylko nieliczni widzieli coś więcej niż wygląd bardziej ludzki tj. niezwykłą duchowość .Żydzi-decydenci i ich bez własnej woli motłoch- nienawidzili go za to. W/w to pospolity zbój nie Chrystus.

odpowiedz

6
0
~ks.tomasz 2012-05-15 (16:07) 2 lata 3 miesiące 30 dni 13 godzin i 54 minuty temu

też mi nowina. jezus był żydem więc nie mógł być niebieskookim białoskórym blondynem - chyba to jasne nawet moherów.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~nieniepomoże 2014-04-26 (17:29) 4 miesiące 19 dni 12 godzin i 32 minuty temu

Chrystus był inny niż żydzi, stworzony bardziej na podobieństwo Boga niż każdy z nas a więc Kogoś ,kto jest Uniwersum i koncentruje się w nim cały Wszechświat. Nie jest powiedziane, że był normalnie wyglądającym żydem, bo to brzydka rasa a On był jak czytałem piękny tym bardziej w swej duchowości i niesamowity. I to jest nawet logiczne! Nic nie pomoże wasze szczekanie prymitywni ateiści bez duszy i wy z BBC nienawidzący kościoła. Nic. Jesteście po prostu-żli i gorsi.

odpowiedz

3
2
~już nie katolik 2012-05-15 (21:25) 2 lata 3 miesiące 30 dni 8 godzin i 36 minut temu

ale przecież jest w PŚ opisany wygląd Jezusa (Ks. Izajasza 53,2): 1. Biblia Warszawska: Wyrósł bowiem przed nim jako latorośl i jako korzeń z suchej ziemi. Nie miał postawy ani urody, które by pociągały nasze oczy, i nie był to wygląd, który by nam się mógł podobać. 2. Biblia Tysiąclecia: On wyrósł przed nami jak młode drzewo i jakby korzeń z wyschniętej ziemi. Nie miał On wdzięku ani też blasku, aby na Niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał. 3. Biblia Gdańska: Bo wyrósł jako latorostka przed nim, a jako korzeń z ziemi suchej, nie mając kształtu ani piękności; i widzieliśmy go; ale nic nie było widzieć, czemubyśmy go żądać mieli. Ludki, po prostu czytajcie Biblię!!! Nie dajcie się ogłupiać przez nauki w Kościele "powszechnym", w którym tradycja liczy się bardziej niż to, co mówi Pismo Święte... po prostu czytajcie, to nie boli ;)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
2
~Chrześcijanka 2012-05-15 (14:35) 2 lata 3 miesiące 30 dni 15 godzin i 26 minut temu

Biblia mówi w Księdze Izajasza 53 rozdział: "Wyrósł bowiem przed nim jako latorośl i jako korzeń z suchej ziemi. Nie miał postawy ani urody, które by pociągały nasze oczy i nie był to wygląd, który by nam się mógł podobać. Wzgardzony był i opuszczony przez ludzi, mąż boleści, doświadczony w cierpieniu jak ten, przed którym zakrywa się twarz, wzgardzony tak, że nie zważaliśmy na Niego."

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

regulamin serwisu