Artykuł

"Oto prawdziwa twarz Jezusa"

niewiarygodne.pl 15.05.2012 11:42
"Oto prawdziwa twarz Jezusa"

Czy tak właśnie wyglądał Chrystus? (fot. Eastnews)

  A A A
Według chrześcijan - Syn Boga, Zbawiciel; w przekonaniu muzułmanów - wielki prorok i Mesjasz. Jezus uznawany jest za postać wyjątkową przez wiele - często różniących się pod względem doktrynalnym - religii, nierzadko zajmując poczesne miejsce nawet wśród wyznawców dość egzotycznych prądów wyznaniowych. Co do jego historyczności zastrzeżeń nie ma większość naukowców. Co zaskakujące, wiele kontrowersji pojawia się w momencie podniesienia kwestii jego wyglądu. Okazuje się wtedy, że właściwie nie wiadomo wiele o jego aparycji. Jego wizerunek był i jest prezentowany na różne sposoby - wiele zależy od tego, w jakich warunkach się kształtował. Inny obraz Jezusa zarysował się wśród chrześcijan, jeszcze inny wśród wyznawców religii hinduistycznej; w inny sposób spoglądają na niego Europejczycy, jeszcze inny - mieszkańcy Czarnego Lądu. Czy na początku XXI wieku, 2 tysiące lat od czasu, gdy Jezus chodził po ziemi, istnieje możliwość odtworzenia jego prawdziwego wizerunku? Jak na jego powierzchowność zapatruje się nauka?


Pochodząca z XIII wieku mozaika z wizerunkiem Jezusa Chrystusa z kościoła Hagia Sophia w Turcji. (fot. Eastnews)

Do dziś nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że taki, a nie inny wizerunek Jezusa spopularyzował się w kulturze czy sztuce sakralnej. Historycy nie są zgodni w tej kwestii. W czasach pierwszych chrześcijan popularny był znak ichtys (ryba) i to właśnie on najczęściej symbolizował Chrystusa. Potem, wraz ze wzrostem prześladowań naśladowców Jezusa, jego popularność zaczęła się zmniejszać. Wielu ekspertów uważa, że dużą wagę w kwestii kreowania zewnętrznego wizerunku Jezusa miały też relikwie (Całun Turyński i chusta św. Weroniki), na których znaleźć się miało odbicie twarzy Mesjasza. Nie bez znaczenia były także przekazy pochodzące od tych, którym podobno objawiał się Jezus - większość z tych relacji była zadziwiająco zgodna.

Duży wpływ na formowanie się takiego, a nie innego wizerunku Jezusa w powszechnej świadomości miała sztuka. Wielu historyków uważa jednak, że i tu obraz Jezusa był nieco zafałszowany.

"Oni nie starali się zaprezentować dosłownego podobieństwa" - powiedział historyk z University College of London. "Malarzami kierowało oddanie widzów".


Model twarzy Jezusa zaproponowany przez stację BBC. Wizerunek Chrystusa znacząco różni się od tego, który utrwalony został przez tradycję. (fot. Eastnews)

Jezus był ciemnoskóry?

W 2001 r., stacja telewizyjna BBC, realizując program poświęcony Jezusowi, zleciła przygotowanie komputerowego modelu, który miał pokazać w przybliżeniu, jak wyglądała twarz Jezusa. Wyniki okazały się zdumiewające. Wykorzystując techniki stosowane wcześniej głównie w kryminalistyce i przy zaangażowaniu wiedzy na temat cech fizjonomicznych mężczyzn pochodzenia żydowskiego, żyjących w I w. n.e., powstał wzorzec odbiegający od wizerunku Jezusa znanego z obrazów Caravaggia, Rembrandta, Da Vinciego czy uwidocznianego w pracach Michała Anioła. Znacząco różnił się też od podobizny Chrystusa znanego z obrazów cyklu "Jezu ufam Tobie", gdzie jego postać skrzy niesamowitym blaskiem, wpisując się w kultywowany przez stulecia sposób obrazowania Zbawiciela.


Pierwszy obraz "Jezu ufam Tobie" namalował Eugeniusz Kazimirowski w 1934 roku, jednak bardziej znaną wersją jest obraz Adolfa Hyły z 1944 r. Na miniaturce kopia pierwszego z obrazów. (fot. Wikimedia Commons)

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: jezus | bbc | twarz

oceń
tak 123 46.07%
nie 144 53.93%

Opinie (1409)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
0
~julia 2012-05-15 (15:44) 5 lat 4 miesiące 9 dni 14 godzin i 31 minut temu

Czy Bóg stworzył człowieka czy człowiek stworzył Boga...? Zarówno na jedno jak i drugie nie ma dowodu, więc pozostaje jedynie wierzyc. Dla wielu z nas to absurd, jednak warto przytoczyc pewien cytat: "błogosławieni Ci, którzy nie widzieli a uwierzyli..." może jednak warto...

odpowiedz

3
3
~wierząca 2012-05-16 (11:51) 5 lat 4 miesiące 8 dni 18 godzin i 24 minuty temu

jedyne co sie zgadza,że Jezus miał krótkie włosy,bo żydzi kiedyś takie mieli.Sprawcie w Biblii,lub Encyklopedii Brytanica.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~ola 2013-02-27 (01:08) 4 lata 6 miesięcy 29 dni 5 godzin i 7 minut temu

Czytaliście Old Testament Scandinavian Bloodline? Opisane jest o Nazarene skąd pochodził Jezus. Nazarene tribe został opisany przez Egipcjan jako plemię ludzi z blond włosami i białą skórą. Mary Magdalene pochodziła z wioski która była w pobliżu Nazarene i ich plemię wiązało się z MagdalĂŠnien Era w południowo-zachodniej Europie. Magdalenian’s byli również Skandynawowie, którzy wyemigrowali do Basków przed, w trakcie i po ostatniej epoki lodowcowej. Nie daje więcej zdań bo napewno zaraz znajdzie się dużo krytyków. Te zdania przetłumaczyłam z ang. wiem, że za dobrze nie wyszło może ale rozumiecie napewno :)

odpowiedz

1
1
~Beobachter 2012-06-03 (17:24) 5 lat 3 miesiące 21 dni 12 godzin i 51 minut temu

Prawda to piękny, mały, skromny kwiat w ogrodzie wielu wielkich wybujałych chwastów ludzkich filozofii, wymysłów, kłamstw, nietolerancji i ignorancji. Trzeba tylko trochę dobrej woli i wysiłku, by go odnaleźć. Gdy go wziąć i posadzić na dobrej glebie szczerego serca, wyrośnie bujnie i rozkwitnie!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
14
~pilut 2012-05-18 (15:43) 5 lat 4 miesiące 6 dni 14 godzin i 32 minuty temu

Jezus byl ludzikiem z piernika?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
2
~Beobachter/Józio 2012-05-22 (21:58) 5 lat 4 miesiące 2 dni 8 godzin i 17 minut temu

Efezjan 4:29

odpowiedz

pokaż 32 ukryte odpowiedzi

13
2
~thinker 2012-05-27 (01:14) 5 lat 3 miesiące 29 dni 5 godzin i 1 minutę temu

Jeśli nawet założyć, że Jezus nigdy nie istniał, że jest postacią mityczną, to uosabia ona wszystkie cechy w człowieku najcenniejsze: miłość, dobroć, mądrość, współczucie, ofiarność, szlachetność, niezłomność, odwagę aż do śmierci. To po prostu wzór człowieczeństwa. Plując tu na niego, plujecie na ten wzór i na to, co on uosabia. Co to mówi o was? Z kim stajecie w jednym szeregu?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
2
~ostatni_sprawiedliwy 2012-05-27 (00:43) 5 lat 3 miesiące 29 dni 5 godzin i 32 minuty temu

Czy znajdziesz się w piekle lub niebie, to wszystko zależy od ciebie. Moim zdaniem inne religie(oczywiście nie wszystkie) nie potrzebnie wprowadzają pojęcie świętej wojny. Oczywiście chrześcijaństwo też nie zawsze było święte, chodzi tu głównie o wyprawy krzyżowe. Lecz jeśli ktoś specjalnie wysadzi się za wiarę, czy to wtedy jest świętość ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
3
~Modlitwa 2012-05-27 (01:10) 5 lat 3 miesiące 29 dni 5 godzin i 5 minut temu

Bądź wola Twoja, Boże a nie Kościoła!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
7
~Lolz 2012-05-16 (13:20) 5 lat 4 miesiące 8 dni 16 godzin i 55 minut temu

Powstał wszechświat, a ziemia w miejscu wręcz idealnym. Na ziemi jest wszystko co pozwala żyć wszystkiemu co żyje na niej. Możemy się rozmnażać, a w dodatku seks nas pociąga. Skoro nic tym nie kieruje to dlaczego ziemia nie jest ulokowana gdzieś daleko od słońca, bez którego długo byś my nie pożyli? Dlaczego mamy wszystko co niezbędne do życia? Przecież skoro to przypadek mogło by tego nie być. Dlaczego wszystkich zdrowych ludzi pociąga płeć przeciwna? W ogóle dlaczego możemy się rozmnażać? Przecież mogliśmy powstać bez tej możliwości i ludzkość dawno temu by umarła. Jednak wszystko jest tak przystosowane, że możemy żyć bez żadnego problemu? Przypadek czy coś za tym stoi? I wcale nie chodzi mi o tego Boga co przedstawia chrześcijaństwo (chociaż wszystko możliwe).

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

regulamin serwisu