Artykuł

To już pewne! Nie jesteśmy sami w kosmosie. Nowe, sensacyjne wyniki badań

niewiarygodne.pl/PAP 12.09.2012 11:05
To już pewne! Nie jesteśmy sami w kosmosie. Nowe, sensacyjne wyniki badań

Planet, na których istnieje życie może być więcej niż przypuszczamy (fot. Thinkstock)

  A A A
Brytyjscy naukowcy zaprezentowali modele komputerowe poszerzające potencjalne grono planet mogących mieć warunki sprzyjające życiu. Ich modele uwzględniają nie tylko wodę występującą na powierzchni, ale także pod powierzchnią planety. Najnowsze wyniki badań astronomów wskazują, że planety w komosie są powszechne, a być może liczniejsze niż gwiazdy. Sugerują to m.in. wyniki badań polskich naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego z projektu OGLE.

Jednak nie wszystkie planety mają warunki odpowiednie do tego, aby istniała szansa na powstanie na nich życia. Na przykład w Układzie Słonecznym na osiem planet znamy tylko jedną, na której istnieje życie - Ziemię. Oszacowania liczby planet pozasłonecznych, na których mogą panować warunki sprzyjające powstaniu życia (lub nadające się do zamieszkania), opierają się zazwyczaj na sprawdzeniu czy może występować na nich woda w stanie ciekłym.

Można określić obszar wokół gwiazdy, w granicach którego na powierzchni planety może potencjalnie występować woda w stanie ciekłym. Na powierzchni musi panować odpowiedni zakres temperatur. Jeśli planeta jest za blisko, woda wyparuje, a jeśli znajduje się zbyt daleko - zamarznie. Jak powiedział BBC kierujący badaniami prof. John Parnell warstwy bogate w wodę, znajdujące się w skorupie ziemskiej "są znaczącym środowiskiem dla mikroorganizmów żyjących w rejonach sięgających kilku kilometrów pod powierzchnią Ziemi". "Niektórzy naukowcy wierzą, iż większość mikroorganizmów znajduje się właśnie w tych głębokich regionach biosfery" - dodał. "Planet zamieszkiwalnych jest kilkakrotnie więcej" - uważa McMahon.

Wyniki zostały zaprezentowane podczas Brytyjskiego Festiwalu Nauki. Jest on jednym z największych festiwali nauki w Europie. Przyciąga 50 tysięcy uczestników rocznie, a wyniki swoich badań prezentuje w jego ramach ponad 350 naukowców. Co roku odbywa się w innym mieście, tym razem miał miejsce w Aberdeen.

Jeśli jest tam życie, to kiedy je znajdziemy?

Do jeszcze bardziej optymistycznych wniosków doszli badacze w Dublinie, którzy podczas sympozjum Euroscience Open Forum uznali, iż kontakt z inną cywilizacją nastąpi w ciągu najbliższych stu lat. W opinii profesor Jocelyn Bell Burnell, przełom powinien dokonać się wraz z odkryciem planety skalnej, na której będzie dwutlenek węgla i ozon w atmosferze - poinformował dziennik "Daily Mail".

"Spodziewam się, że zlokalizujemy ślady życia, może nawet tego inteligentnego, w ciągu ok. 100 lat" - powiedziała Jocelyn Bell Burnell, która uważa, że nadszedł czas, by zacząć sobie stawiać najbardziej fundamentalne pytania dotyczące tej kwestii. "Skoro istnieje podejrzenie, że istnieje tam inteligentne życie, to czy w ogóle damy im o sobie znać, czy nie?"

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: ufo | kosmici | obce cywilizacje | Watykan

oceń
tak 324 75.7%
nie 104 24.3%

Opinie (822)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
3
~abc 2012-09-17 (10:58) 5 lat 6 dni 9 godzin i 15 minut temu

Pewnie że moga być kosmici nieprzyjaźni Ziemi.Normalne.Jak człowiek jest dobry i zły mówiąc prosto tak samo Oni moga być.I wcale mnie to nie zaskakuje.Trzeba byc przygotowanym na to.A Bóg stworzył wg Biblii i światłośc i ciemnośc i gwiazdy i niebi i tez Ziemię.A jezeli stworzył i gwiazdy to i zycie nan ich mógł stworzyc.A to co opisuje Biblia odnosi sie do Ziemi bo co by dało ówczesnym ziemianom wiedza o innych światach jak oni ledwie walczyli o przetrwanie na ziemi.

odpowiedz

1
0
~uk 2012-09-17 (10:57) 5 lat 6 dni 9 godzin i 16 minut temu

Na samej Ziemi życie różni się tak bardzo, a co dopiero na innej planecie. Nie sądzę, żeby mogły powstać w skali wszechświata dwa niezależne takie same gatunki, a nawet dwa życia oparte na dokładnie tych samych zasadach, tak jak nigdy nie padła dwa razy ta sama szóstka w lotto. I na dodatek to, że Oni nie dali o sobie znać nam, wskazywałoby na to, że powinniśmy się przygotować na potężną różnicę między nami

odpowiedz

1
0
~wojas 2012-09-17 (10:44) 5 lat 6 dni 9 godzin i 29 minut temu

Czy jak przybłędą OBCY to zrobią to samo co zrobili Biali z Europy na terenie obu Ameryk !!? po prostu wymordują tubylców i zabiorą im wszytko, a z nich samych uczynią niewolników lub zamkną nas w rezerwatach !!! To byłoby to szerzenie demokracji w stylu USA..

odpowiedz

4
2
~w.l. 2012-09-17 (10:43) 5 lat 6 dni 9 godzin i 30 minut temu

Czołowymi przedstawicielami kosmitów są nasz Premier i jego świta.

odpowiedz

12
2
~Sławek 2012-09-17 (10:19) 5 lat 6 dni 9 godzin i 54 minuty temu

Kler zawsze dobierze sobie jakąś nową historyjkę do istniejących faktów. W bajerowaniu ludzi i robieniu im święconej wody z mózgu mają 2 tysiące lat praktyki. Widać to też w tutejszych komentarzach.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
3
~cichy7773 2012-09-14 (22:51) 5 lat 8 dni 21 godzin i 22 minuty temu

tacy ludzie nie dostrzegaja takich rzeczy gapia sie jak powstaja wielkie wieżowce budowane przez czlowieka a nie popatrza na obok rosnace drzewo badz kwiat , ktory zyje czerpie pokarm i w dodatku pieknie wyglada . patrza na samoloty a nie widza jak zwykły ptak porusza sie po oblokach opiekuje sie o potomstwo przemierza setki km i trafia zawsze tam gdzie musz. Kto to wszystko zaprojektowal slepy traf ? czy ktoś kto wiele o d nas wie i potrafi? Przeraża mnie coraz bardziej ludzka glupota i slepota umysłowa.Ludzie posiadja mózg a nawet z niego nie korzystaja.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~AS 2012-09-17 (10:25) 5 lat 6 dni 9 godzin i 48 minut temu

To zdjęcie które mnie tu srowadziło z głównej strony WP, wyglada jak zdjęcie wnętrza rury kanalizacyjnej i tam też jest życie... Tak narawdę nie mamy na ziemi żadnego sprzętu który mógłby stwierdzić czy ktoś tam jest czy nie...kosmos to tylko teorie i wszystkie na tyle są prawdziwe, co i nie....

odpowiedz

7
0
~Lanii 2012-09-17 (09:31) 5 lat 6 dni 10 godzin i 42 minuty temu

A kto powiedział, ze inne istoty potrzebują takich warunków jak my? Może są istoty, które nie potrzebują atmosfery, tlenu, słońca itd. Czemu tego naukowcy nie biorą pod uwagę? Może być tak, ze inne istoty nie byłyby w stanie żyć na Ziemi bo są przystosowane do innych warunków.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Mariusz 2012-09-17 (10:16) 5 lat 6 dni 9 godzin i 57 minut temu

W N.T. wyraźnie pisze ,ze nie ma na ZIEMI innego imienia ,w którym było by zbawienie (Jezus ).Czy inni zgrzeszyli i potrzebują odkupienia?

odpowiedz

4
1
~Ohatsu@wp.pl 2012-09-17 (09:22) 5 lat 6 dni 10 godzin i 51 minut temu

Nasza Galaktyka to Miliardy Gwiazd,Każdą z nich może okrążać wiele planet, Każda Planeta może być domem innej formy życia,a Każda Forma Życia ma swoją wyjątkową Historię Nie jesteśmy Wybrańcami...Nie jesteśmy Wyjątkiem ... Nie jesteśmy Sami!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

regulamin serwisu