Artykuł

Cierpisz na dziwną chorobę? Szeptucha Cię uleczy

niewiarygodne.pl 03.09.2012 10:44
Cierpisz na dziwną chorobę? Szeptucha Cię uleczy

Jedni się ich boją. Inni nie wierzą w ich możliwości. Rzadko kto pozostaje obojętny. (fot. Eastnews)

  A A A
W niektórych domach niepotrzebne są klucze i alarm antywłamaniowy. Można wyjść z domu, a nawet wyjechać na kilka dni, w ogóle nie zamykając za sobą drzwi. Przekonała się o tym wczasowiczka przebywająca na urlopie w jednej z wiosek na Kaszubach. Gdy spytała swoich gospodarzy, dlaczego nie zamykają drzwi na klucz przed wyjściem z domu, odpowiedzieli jej: "A po co? Przecież jest tata". Szkoda tylko, że tata nie żyje od pięciu lat...Przypadek tej rodziny świadczy o tym, jak żywe w polskim społeczeństwie są zabobony i wiara w czary. Jednym z jej elementów jest też przekonanie o istnieniu duchów zmarłych członków rodziny. Jak się okazuje, przeświadczenie, że duch może przypilnować domu przed złodziejami to tylko element całego systemu wierzeń. Należy do niego także wiara w miejscowe szamanki, zwane szeptuchami. To niemożliwe, że w XXI wieku wciąż kultywuje się takie tradycje? A jednak, nie dość, że w Polsce wciąż istnieje wiara w szamanów, to jest ona bardzo żywa.

Kim są szeptuchy? To po prostu starsze kobiety udzielające pomocy ludziom. Najczęściej tym cierpiącym na różne dolegliwości. Gdy zawodzi medycyna konwencjonalna, ratunku szuka się także w tradycyjnych, ludowych formach leczenia. A znają je tylko szamanki, które większą część życia poświęciły na badanie właściwości różnych roślin. Wiedzę tę po części przekazała im matka lub babka, również szeptuchy. Ale oczywiście wiedza na nic zdałaby się bez wiary. Szeptuchy są bowiem bardzo religijne, często wyznają prawosławie lub katolicyzm.

Te niezwykłe kobiety potrafią ulżyć w wielu różnych dolegliwościach. Wykorzystują do tego skarby natury - potrafią leczyć przy pomocy ziół, chleba, popiołu czy wosku, a nawet włosów. Zdarza się, że specjalną miksturą z ziół okadzają chorego, by poczuł się lepiej. Znają recepty na wiele różnych schorzeń, na przykład zawianie. Popiół wyciągnięty ze zwykłego pieca kaflowego nakłada się do kubka i obwiązuje szmatką. Następnie przykłada się w chore miejsca - głowę, szyję i kark. Ceremonii towarzyszy odprawianie specjalnych modłów. Choroba przenosi się z ciała i zostaje w popiele, który ją pochłania. Dzięki temu pacjent wraca do zdrowia.

W połączeniu z modlitwami, rytuały odprawiane przez szeptuchy potrafią zdziałać cuda. Świadczy o tym przypadek pewnej rodziny z niemowlęciem, którego czepiały się wszystkie choroby. Lekarze stwierdzili, że nie wiedzą, co jest chłopczykowi i nie potrafią mu pomóc. Zrozpaczeni rodzice pojechali do szeptuchy i oddali dziecko w jej ręce. Znachorka nie zrobiła wiele - zmówiła kilka modlitw, a potem przepuściła niemowlę przez nogawki spodni. Zwykłe oszustwo? Tak właśnie brzmi ta historia, gdyby nie to, że dziecko od tamtego czasu przestało chorować.

Co mogło być przyczyną dziwnych dolegliwości, które dręczyły chłopczyka? Okazuje się, że i na to pytanie odpowiedź znają szeptuchy. To bowiem nie tylko zwykłe znachorki specjalizujące się w ziołach i modlitwach, ale również znawczynie świata duchowego. Tylko one mogą stwierdzić, że przyczyną złego samopoczucia albo ciągłego pecha może być zły urok. Klątwa może zostać rzucona na kogoś, kogo się nie lubi i po prostu źle się mu życzy. "Niech stanie się mu coś złego" wypowiedziane w chwili złości czasami ma naprawdę poważne konsekwencje.

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: szeptucha | Kaszuby | Podlasie | ezoteryka | magia

oceń
tak 73 84.88%
nie 13 15.12%

Opinie (90)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~morrisonhotel 2013-04-11 (07:03) 3 lata 7 miesięcy 24 dni 6 godzin i 34 minuty temu

Byłam u takiej kobiety,nadal nie wiem czy mam w to wierzyć. Moja babcia mówiła,że ta Szeptucha mi pomogła,ja tego nie pamiętam,byłam zbyt mała. Jedyne co sobie przypominam to kobieta,która odmawiała jakieś prawosławne modlitwy nade mną. Nie wiem czy w to wierzyć,a szczególnie po tym,jak taka kobieta zaszkodziła swoimi 'czarami' dla innych i przez to zginęła osoba w wypadku samochodowym...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~WCC 2014-08-16 (08:37) 2 lata 3 miesiące 19 dni 5 godzin i 1 minutę temu

Znam taka osobe osobiście w lubelskim ,ta osoba jest bardzo mocno wierząca i zwiazana z miejscowym kosciołem ,jak zabobony maja sie do wiary katolickiej ???,jeśli kler twierdzi że taka postawa to grzech wobec Pana Boga.??????

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
2
~Sylwia 2015-04-18 (02:53) 1 rok 7 miesięcy 17 dni 10 godzin i 44 minuty temu

Powtarzane są błędne twierdzenia, że szptuchy, to takie wierzące i modlące. Moja kuzynka była u szeptuchy, owszem ona sie modlila do Dażbora, takiego bóstwa, a nie do Boga...poza tym mówiła o poprzednich wcieleniach danych osób. Czy ktokolwiek, kto wierzy w Chrystusa wierzy również w zjawisko reinkarnacji? No ludzie

odpowiedz

0
0
~sten1@o2.pl 2014-11-13 (00:11) 2 lata 22 dni 13 godzin i 26 minut temu

prosze o adres szeptuchy.

odpowiedz

2
9
~sway77 2012-12-14 (17:58) 3 lata 11 miesięcy 20 dni 19 godzin i 39 minut temu

Tylko Bóg może uleczyć. A te wszystkie rytuały, wróżby, szamanizm, ezoteryka, zabobony itd. pochodzą od szatana. Więc dziękuję bardzo, ale od szatana nic nie biere. Ludzie nie wierzcie w takie rzeczy. O to właśnie szatanowi chodzi, żeby nabierać ludzi i ich zgubić. Z takich praktyk biorą się opętania. 2 List do Koryntian 11:1-15, księga Izajasza (ST) 8:19, Dzieje Apostolskie 16:16-24

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
6
~applonina7 2013-05-05 (16:12) 3 lata 6 miesięcy 29 dni 21 godzin i 25 minut temu

Jakie to głupie !Kto w to wierzy?! I co niby jakieś wróżki czy co mają pomagać . Gardzę osobami które wierzą w takie zabobony.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

17
6
~jose 2012-09-03 (12:11) 4 lata 3 miesiące 2 dni 1 godzinę i 26 minut temu

czym takie zabobony różnią się od wiary w bogów czy czczenia czegokolwiek?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
1
~Asia 2014-05-28 (23:00) 2 lata 6 miesięcy 6 dni 14 godzin i 37 minut temu

wszystko jest w was a szeptuch poświęcają się dla ludzi pomagając osobom które tego potrzebują. Jednak będzie wam dane według wiary waszej.

odpowiedz

0
1
~Justa 2014-01-09 (14:34) 2 lata 10 miesięcy 25 dni 23 godziny i 3 minuty temu

Sama nie wiem co myśleć, myślę że wiara potrzebująych w moc Szeptuchy też im pomaga.

odpowiedz

4
0
~Agata 2012-11-03 (02:48) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 10 godzin i 49 minut temu

Kiedyś jako mała dziewczynka bardzo chorowałam na zapalenie migdalkow, kiedyś tak bardzo zaniemoglam,ze z tego powodu umieralam na rękach mojej babci, wtedy moja babcia modliła się nade mną gorąco do Najświętszej Panienki i dzięki łasce Boga i wstawiennictwu Matki Bożej zostałam uratowana. Kochani, Bóg uzdrawia! Na duszy i ciele. Kiedy zwracamy się do Boga to dla naszego dobra, kiedy korzystamy z zamówień znachorów czy szamanów to nie koniecznie, może krótkofalowo okazać się to pomocne ale niekoniecznie na dłuższą metę. Przed pójściem do szamanki dowiedzcie się jaką mocą czyni to co czyni. Jedyne dwa warianty to moc Boska albo szatańska. Oddajcie się w Dobre ręce na szali jest wasze zdrowie i życie. Pokój i dobro. Agata

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

regulamin serwisu