Artykuł

Ujrzała śmierć Jezusa i opowiedziała, jak wygląda Bóg

niewiarygodne.pl 16.05.2013 10:21
Ujrzała śmierć Jezusa i opowiedziała, jak wygląda Bóg

Poruszające objawienia katolickiej mistyczki. (fot. Monolith)

  A A A
Dla niektórych był to film tak drastyczny, że odwracali oczy od ekranu. I rzeczywiście, słynny obraz "Pasja", który przedstawia Mękę Pańską, poprzez swoją dosłowność zyskuje momentami charakter porażający. Wiele osób zastanawia się, czym kierował się Mel Gibson, realizując swój dwugodzinny film; na czym się oparł, skoro niektóre sceny odbiegały od wyobrażeń ludzi wierzących, a także od niezwykle dramatycznych, ale subtelnych opisów ewangelicznych. Australijczyk nigdy nie ukrywał, że jego dzieło powstało na podstawie wizji słynnej mistyczki Anny Katarzyny Emmerich. Ta beatyfikowana w 2004 r. przez Kościół katolicka stygmatyczka twierdziła, że w swoich wizjach dokładnie, w najdrobniejszym detalu, widziała, jak przebiegała męka Jezusa Chrystusa. Jej objawienia, które stanowiły szczegółowe rozwinięcie wydarzeń przedstawionych w Nowym Testamencie, zostały spisane aż w czterdziestu tomach.Urodzona w 1774 r. w Westfalii, w Niemczech Emmerich już we wczesnym dzieciństwie wyróżniała się pośród rówieśników. Już wtedy religia zajmowała poczesne miejsce w jej życiu. W związku z tym, że pochodziła z ubogiej rodziny, już jako dziecko musiała zacząć pracować, by wesprzeć swoich rodziców. Ale nigdy nie narzekała na swój los. Mało tego, mimo wątłego zdrowia i konieczności wykonywania katorżniczej pracy, uśmiech często nie schodził z jej twarzy. Najważniejsza była zaś dla niej modlitwa, podczas której nawiązywała kontakt z Bogiem.

Emmerich twierdziła, że już jako dziecko widziała Jezusa, z którym często rozmawiała. Wtedy miała też doświadczać pierwszych wizji. W ich trakcie widziała np. dusze cierpiące w czyśćcu, za które się gorliwie modliła. Innym razem twierdziła, że zobaczyła Trójcę Świętą, która ukazała się jej w postaci trzech przenikających się kul różnych wielkości - największa oznaczała Boga Ojca, średnia - Jezusa, a najmniejsza Ducha Świętego. Twierdziła też, że wszechobecność każdej z kul rozszerzała się stronę nieskończoności.


(fot. Wikimedia Commons)

O tym, jak ważny dla małej Anny był Bóg i modlitwa, wszyscy mogli się przekonać, gdy dziewczynka przygotowywała się do pierwszej Komunii Świętej. Właśnie wtedy doszło do niezwykłego wydarzenia. Emmerich szykując się do spowiedzi, zemdlała. Jak się potem okazało, utrata przytomności była spowodowana olbrzymią żałością za grzechy, jaką obudziła przed sakramentem pokuty. Potem, wyznając grzechy spowiednikowi, tak bardzo wszystko przeżywała, że dostała spazmów.

Kiedy Anna była nieco starsza, podjęła decyzję, że wstąpi do klasztoru - przystąpiła do zgromadzenia augustianek. Jej życie w zakonie zdominowane było przez modlitwę i cierpienie - Emmerich niemal nieustannie chorowała. W 1811 r. było z nią już tak niedobrze, że osoby z jej otoczenia były przekonane, iż niedługo umrze. Zakonnica wyjawiła wtedy, że w chwili cierpienia ukazała się jej Matka Boska. Na jej ciele pojawiły się też wówczas stygmaty.

W 1813 r., po przeniesieniu do innego domu zakonnego, ponownie zmogła ją choroba. Tym razem było z nią już tak źle, że nie mogła się ruszyć z łóżka. Właśnie wtedy zaczęła doświadczać niezwykłych wizji, w tym tej najsłynniejszej, w której zobaczyła przebieg Męki Pańskiej.

Tym, który spisał widzenia, był Clemens Brentano - znany poeta, który zaczął ją odwiedzać w 1819 r. Zakonnica od samego początku twierdziła, że to właśnie on został wyznaczony do tego, by na papierze uwiecznić objawienia, jakich doświadczała. Wkrótce pisarz, który nazywał ją "Oblubienicą Chrystusa", stał się jednym z największych zwolenników Emmerich. Brentano spisywał jej wizje w latach 1819-1824. Stanowiły one szczegółowe rozwinięcie zapisów znajdujących się w Nowym Testamencie. Wiele z wątków, które poruszyła Emmerich, dotyczyło też życia Matki Boskiej. Brentano spisując objawienia, zapełnił kilkadziesiąt notatników. W 1833 r., czyli wiele lat po śmierci zakonnicy, opublikowany został pierwszy tom jej wizji. Publikacja nosiła tytuł: "Bolesna Męka Naszego Pana Jezusa Chrystusa zgodnie z rozmyślaniami Anny Katarzyny Emmerich". Niedługo potem przygotował "Życie Błogosławionej Maryi Panny w oparciu o wizje Anny Katarzyny Emmerich".

Co ciekawe, objawienia Anny Katarzyny Emmerich, która została beatyfikowana w 2004 r. przez papieża Jana Pawła II, nie były brane pod uwagę w procesie beatyfikacyjnym. Wielu teologów do dziś uważa je za dość kontrowersyjne. Sprzeczne emocje budzi zarówno ich treść, jak i forma, w jakiej zostały zaprezentowane. Mimo że Brentano twierdził, iż podczas spisywania objawień wszelkie ewentualne korekty, które sugerował, najpierw zatwierdzała siostra Emmerich, pojawiły się głosy, że pisarz mógł samowolnie dopisać niektóre fragmenty, a niektóre bez konsultacji zmienić.

Nie było natomiast wątpliwości, co do prawdziwości stygmatów zakonnicy. Już po pierwszej manifestacji ich badaniem zajęła się Komisja Episkopatu. Krwawiące rany badał wikariusz generalny oraz trzech lekarzy. Żaden z nich nie miał wątpliwości, co do ich prawdziwości. Pod koniec roku 1818 stygmaty się zabliźniły. Emmerich twierdziła, że Bóg wysłuchał jej modlitw i uwolnił ją od tego daru. Ale niedługo potem, dokładnie w Wielki Piątek, rany znów się otworzyły. W 1819 r. stygmaty znów stały się przedmiotem zainteresowania naukowców, ale tym razem ich badaniem zajęła się komisja świecka. Aby wykluczyć fałszerstwo, zakonnica przez trzy tygodnie znajdowała się pod stałą obserwacją ekspertów.

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: Anna Katarzyna Emmerich | kościół | Bóg | Jezus | wiara | religia | przepowiednie | proroctwa

oceń
tak 251 89.64%
nie 29 10.36%

Opinie (506)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~ona 2015-01-25 (22:42) 1 miesiąc 7 dni 12 godzin i 36 minut temu

Jak mowil Jezus nawet jakby zobaczyli to by nie uwierzyli...

odpowiedz

4
10
~gwerka 2013-09-30 (11:53) 1 rok 5 miesięcy 2 dni 23 godziny i 25 minut temu

A wyglad smerfow przewidziala? Bo oni tez nie istnieja... Totalne zacofanie,przeciez Polska jest swieckim panstwem na na kazdym kroku ta religia.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
2
~memorka 2013-10-23 (01:12) 1 rok 4 miesiące 10 dni 10 godzin i 6 minut temu

Jest jeden Bog. Nie bedziesz mial innych Bogow przede mna, Strzezcie sie sie szarlatanow, falszywych prorokow nie dajcie sie im zwiesc, nie czyncie sobie innych falszywych bozkow, Ja jestem wasz jedyny Bog prawdziwy. I co to znaczy syn Bozy jakim uznaje sie Jezusa? to byl zwykly czlowiek, co to znaczy matka boska? czy Bog ma matke? bo przeciez nie chodzi tu o matke Jezusa ktora byla czlowiekiem jak on sam, jesli ktos czytal Tore to zapewne wie o czym mowie...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Abaddon 2014-01-22 (01:39) 1 rok 1 miesiąc 11 dni 9 godzin i 39 minut temu

HAHAHAH.......ten smiech..to nie drwina...Wasze wpisy to odpowiedz...na te czasy..moje.?..haha...wasze..

odpowiedz

7
5
~Róża 2013-09-10 (20:04) 1 rok 5 miesięcy 22 dni 15 godzin i 14 minut temu

Ta kobieta była święta? Jeśli tak to Bóg obdarzył ją niezwykłą zdolnością.

odpowiedz

40
28
~wierzyciel 2013-05-17 (09:33) 1 rok 9 miesięcy 16 dni 1 godzinę i 45 minut temu

Zauważyliście coś ciekawego w tym że pojawia sie czyściec który został wymyślony przez kościół tak około piątego wieku żeby wyciągnąc od ludzi pieniadze i spłacić tym samym grzechy swoich bliskich którzy umarli? Zaskakujące jest to że dzisiaj w tych wizjach jest własnie czyściec i albo to jest wymyślone albo stwórca nam cały czas modyfikuje tę drugą stronę i wedle potrzeb dokłada piekło, czyściec i inne urozmaicenia.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

11
8
~Krzysztof 2013-05-18 (17:57) 1 rok 9 miesięcy 14 dni 17 godzin i 21 minut temu

Zgadzam się z aja , to tylko utwierdza mnie , dodaje mi otuchy otuchy , Święty Kościół Rzymsko-Katolicki jest głównym celem masonów , sekty lucyferańskiej " głowy węża piekielnego " , mają władzę na całym świecie ale nie mają władzy na Kościołem którego głową jest Jezus Chrystus , " a bramy piekielne go nie przemogą "

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

12
4
~? 2013-05-20 (11:12) 1 rok 9 miesięcy 13 dni i 6 minut temu

Kolego JANIE! Oj chyba sam do siebie piszesz, krzewiąc to co krzewisz. A krzewisz jak widać swoją wersję jehowickich nauk. Domyślam się jednak, że pragniesz by twoje posty na wszystkich forach były ''popodbijane'' :-) Wolisz, by czytano to, co się na podstawie Biblii tobie wydaje czy może lepiej, żeby czytelnicy sięgali bezpośrednio do Biblii?

odpowiedz

pokaż 25 ukrytych odpowiedzi

9
1
~elunia 2013-05-23 (16:31) 1 rok 9 miesięcy 9 dni 18 godzin i 47 minut temu

Powinna wszystkim chrześcijanom wystarczyć nauka głoszona w Starym i Nowym Testamencie, a nie jakieś mistyczi i licznej maści prorocy naszych czasów. Mami się ludziom w głowach i potem "sekta" - przyjaciele z takiej niby to wspólnoty są ważniejsi od spraw najważniejszych czyli rodziny; pieniążki co łaska też tam są przecież oddawane. Nie jedna rodzina rozpadła się, bo mąż lub żona podążyli drogą wskazaną przez jakiegoś współcześnie nawiedzonego, szczególnie w USA jest na to parcie. A powinny wystarczyć słowa i nauka Jezusa Chrystusa, które pozostały do czytania w Nowym Testamencie...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
10
~JAN 2013-05-17 (15:32) 1 rok 9 miesięcy 15 dni 19 godzin i 46 minut temu

Pytany wczraj; jakie są zasady przyznawania tytułów /błogosławiony czy święty/ w KRK.Znam tylko biblijne zasady.ŚWIĘCI to ci z którymi Jezus zawarł przymierze;<Łk.22/29,30>a ja zawieram z wami przymierze /tak jak mój Ojcic zawarł przymierze ze mną/ co do królestwa,żebyście mogli jeść i pić przy mym stole w moim królestwie i zasiadać na tronach,aby sądzić... .Z tego wniosek,że apostołowie byli pierwszymi z wybranych,którym Jezus zagwarantował pójście do nieba.Zarówno ci jak reszta z wybranych będzie wzięta do nieba po osądzeniu przez Boga za sprawą Chrystusa w DNIU SĄDU.A kiedy to nastąpi; <Obj 7/2>I ujrzałem innego anioła,wstępującego od wschodu słońca i mającego pieczęć Boga żywego;i donośnym głosem zawołał do czterech aniołów,którym dano czynić szkodę ziemi i morzu,mówiąc;Nie wyrządzajcie szkody ziemi ani morzu,ani drzewom,aż opieczętujemy niewolników Boga naszego na ich czołach.I usłyszałem liczbę tych ,których opieczętowano;144 000 opieczętowanych.Będzie się to odbywać podczas /ogólnego/ ZMARTWYCHWSTANIA w DNIU SĄDU. <Jn.5/29,30>Nie dziwcie się temu,poneważ nadchodzi godzina,w której WSZYSCY w grobowcach pamięci usłyszą jego głos i wyjdą;ci,którzy czynili to,co dobre,na zmartwychwstanie życia;ci,którzy się dopuszczali tego,co podłe,na zmartwychwstanie sądu.ZMARTWYCHWSTANIE to okres w którym Jezus przyjdzie znowu na ziemię.Mówią o tym wersety; 1 Koryntian 4/5 Toteż niczego nie sądzcie przed stosownym czasem AŻ PRZYJDZIE PAN.... Ew.Jana 14/3 A jeśli pójdę i przygotuję wam miejsce,PRZYJDĘ ZNOWU i PRZYJMĘ WAS DO SIEBIE,abyście gdzie ja jestem,wy też byli. Ew.Jana 6/44 Nikt nie może przyjść do mnie,jeżeli Ojciec,który mnie posłał,go nie pociągnie,A JA GO WSKRZESZĘ W DNIU OSTATNIM.(Nic nie przchodzi mi więcej do głowy na ten temat).

odpowiedz

pokaż 14 ukrytych odpowiedzi

regulamin serwisu