Artykuł

Żołnierze wyklęci - kim byli i czemu tak bała się ich PRL-owska Polska?

niewiarygodne.pl 01.12.2011 11:44
Żołnierze wyklęci - kim byli i czemu tak bała się ich PRL-owska Polska?

Hieronim Dekutowski z oddziałem (Fot. public domain/ wikimedia)

  A A A
Walki zbrojne w Polsce nie ustały wraz z podpisaniem kapitulacji przez hitlerowskie Niemcy. Wielu polskich żołnierzy zdawało sobie sprawę, że wkroczenie sowieckiego wojska nie wróży nic dobrego. Postanowili zostać w lasach i kontynuować walkę, aż do ostatecznego zwycięstwa. Peerelowscy pseudohistorycy nazywali ten okres "epoką walki o utrwalenie władzy ludowej". Tak naprawdę - był to czas, kiedy komuniści pozbywali się ostatnich, prawdziwych obrońców niepodległej Polski. Wielu z nich poległo z bronią w ręku, a innych więziono i poddawano okrutnym torturom. Część z nich zasiadała na ławie oskarżonych w procesach pokazowych, których wynik był z góry przesądzony- natychmiastowy wyrok śmierci.

Przez całe lata PRL-u, żołnierzy podziemia niepodległościowego nazywano "zaplutymi karłami reakcji", a wszystkie niepodległościowe organizacje, do których należeli, określano jako "faszystowskie bandy". W latach 1945-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło 8,6 tys. żołnierzy podziemia niepodległościowego, a 5 tys. skazano na karę śmierci. Dodatkowo, w obozach i więzieniach śmierć poniosło ponad 20 tysięcy "żołnierzy wyklętych". Tylko nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, mimo to władza ludowa nie dawała im spokoju. Jako "reakcyjni bandyci" stale znajdowali się pod baczną obserwacją zawsze czujnych służb bezpieczeństwa.

Dla instalującej się władzy ludowej partyzanci stanowili poważne zagrożenie. Żołnierzy podziemia niełatwo było wykryć, a ich działalność, skupiająca się na likwidacji Sowietów i kolaborujących z nimi polskich komunistów, była znakiem sprzeciwu wobec radzieckiej okupacji. Partyzanci podziemia wierzyli w rychły wybuch III wojny światowej, który mógłby Polsce przynieść niepodległość. Jednak sfałszowane wybory z 1947 roku i bierność Zachodu wobec tego faktu, zaczęły rodzić w "leśnych szeregach" pesymizm i przekonanie o bezsensowności dalszego oporu. Ujawnianiu się partyzantów sprzyjała też ustawa amnestyjna wprowadzona w marcu 1947 roku


Propagandowy plakat powojenny (fot. public domain)

Amnestie przedstawiono jako akt dobrej woli i łaską zwycięzców nad zwyciężonymi. Aby osiągnąć pożądany sukces, zaangażowano aparat propagandy. Faktycznym celem amnestii była likwidacja zorganizowanego oporu przeciwników władzy ludowej. Obietnic amnestyjnych nie dotrzymano. Zebrana w toku przesłuchań wiedza, posłużyła do późniejszych represji wobec ujawnionych i dotarcie do osób nadal prowadzących walkę. W czasie amnestii z podziemia wyszło 53 517 osób, swoją działalność ujawniło także 23 257 osób przebywających w więzieniach. Łącznie amnestia objęła 76 774 osoby.

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

oceń
tak 629 89.73%
nie 72 10.27%

Opinie (1660)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

50
102
~POlka 2011-12-04 (00:11) 4 lata 2 miesiące 4 dni 14 godzin i 52 minuty temu

Przeczytałam opinie i cieszę się,że 90% z nich to potępiające AK a nawet przyrównujące do bandytyzmu.Do mojego ojca też strzelali za to,że wstąpił do wojska a jego ojca a mojego dziadka za to pobili,że na to pozwilił. Wychodzili z lasu i grabili ludziom ich dorobek, kazali się karmić i dawać pieniądze a tych, którzy sie opierali to przychodzili w nocy i zabijali . Dwa przypadki opowiedział mi mój dziadek we wsi zabili jednego gospodarza wybijając szybę w oknie, żona zauważyła krew na szybie po skaleczeniu bandyty i powiedziała,że ten co na pogrzebie bedzie miał zawiniętą rekę ten strzelał. Jak się okazało to był sasiad , który przyszedł nieść trumnę oczywiście należał do AK. Mordowali bez skrupułów a teraz budują sobie pomniki i biorą odszkodowania.

odpowiedz

pokaż 14 ukrytych odpowiedzi

10
10
~ala 2013-04-22 (08:36) 2 lata 9 miesięcy 17 dni 6 godzin i 27 minut temu

AMIETAJMY WSZYSCY O TYCH WSZYSTKICH ZOŁNIERZACH AK PODZIEMNEJ PARTYZANTCE KTORZY W WARUNKACH SOWIECKIEJ OKUPACJI NIE ZAWAHALI SIE RZUCIC SWEGO ZYCIA NASTOS.cZESC ICH PAMIECI.pPamiec o zołnierzach wykletych Polska zachowa na wieki.p

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~Honor 2015-03-03 (00:35) 11 miesięcy 5 dni 14 godzin i 28 minut temu

Nie mylmy tych dzięki którym dumnie możemy nosić głowy a zwykłych bandzioròw

odpowiedz

6
2
~sss 2014-09-09 (21:47) 1 rok 4 miesiące 29 dni 17 godzin i 16 minut temu

To że pewne bandy które jako pseudo partyzantka działały na terenach okupowanej przez komunistów Polski dopuszczały się tego typu zbrodni to fakt i nie należy z tym polemizować. Ale przypisywanie tego Żołnierzom Wyklętym jako ich działalność jest zwyczajnym NADUŻYCIEM! To co prawdziwi "żołnierze wyklęci" przechodzili i często oddali swoje życie katowniach komunistycznych jest bestialstwem, a że "łyżka dziegciu w beczce miodu" psuje całość każdy wie. Przez takie wpisy zastanawiam się nad poprzestaniem zaglądania na tą stronę, gdyż inicjatywą "Czasu Białegostoku" było w moim odczuciu rzetelne oddawanie opinii i rzeczywistości czy też przeszłości w tym przypadku naszego miasta, a nie szukanie taniego skandalu przez wypaczone słowa w nagłówku!!! Jeszcze raz podkreślam to że, niektóre bandy brały udział w tego typu skandalicznych procederach nie oznacza że mamy im podpinać nazwę Żołnierzy Wyklętych. Porównywanie ich do szlachetnej grupy ludzi którzy oddali swoje życie, zdrowie i wolność, nie może być powodem do umniejszania zasług całości. Przez co redaktor naczelny zdecydowanie dla mnie podpadł! Uprzedzając osoby złośliwe, jestem dyslektykiem i interpunkcja może sprawiać mi problemy... co nie oznacza że mój komentarz może być wyśmiewany przez "znawców" j.polskiego.

odpowiedz

1
9
~krasuski 2014-05-08 (13:25) 1 rok 9 miesięcy 1 godzinę i 38 minut temu

Na przedstawionym zdjęciu widzę faszystów z niemieckimi oznaczeniami wojsk hitlerowskich. Zdjęcie pochodzi z 1949 r. W tym czasie każdy Polak strzelał (a przynajmniej powinien) do kogoś kto nosił niemieckie-faszystowskie symbole wojskowe.

odpowiedz

31
42
~tatarata 2013-02-26 (17:01) 2 lata 11 miesięcy 12 dni 22 godziny i 2 minuty temu

Może i było kilku tzw. bohaterów którzy w coś wierzyli, ale większośc to zwykli bandyci. Pochodzę z wileńszczyzny i coś tam wiem na ten temat, jakoś przeżyłem bo uciekliśmy na zachód, nie przed nową władzą a przed "naszymi"

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

4
7
~HW 2014-02-28 (08:40) 1 rok 11 miesięcy 11 dni 6 godzin i 23 minuty temu

Historia żołnierzy wyklętych nie jest jednoznaczna. W wielu regionach słusznie są uważani za bohaterów, jednak w innych nie są mile wspominani. Na przykład w Bieszczadach WiN mordował ludność lokalna współpracując z UPA na co są dowody w postaci relacji świadków i dokumentacji oddziałów.

odpowiedz

6
26
~Rudy 2013-08-24 (10:38) 2 lata 5 miesięcy 15 dni 4 godziny i 25 minut temu

Osoba, która napisała ten artykuł jest antysemitą i z pewnością wysłana przez Rosyjskie służby żeby pobrudzić sprawę. Bo fakt, że sędzia niby był żydowskiego pochodzenia jest nieistotne, to mogl byc ktokolwiek. Co zrobic z faktem ze tyle milionów Polaków służyło jak psy Rosjanom? Co z tego, że niby brat Adama Michnika był sędzią, to był jego brat, a nie on! To ostatnie zdanie jest dowodem na to, że ten który to napisał załatwia własne porachunki, był wysłany przez rosyjskie służby! Nie podobalo Ci sie, ze Michnik chcial prawdy!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
1
~erlykus 2013-12-08 (11:47) 2 lata 2 miesiące 3 godziny i 16 minut temu

Sam fascynuję się tym etapem historii, kolekcjonuję nawet koszulki patriotyczne, mam oczywiście tą surge polonia z Żołnierzami Wyklętymi :)

odpowiedz

13
6
~SOPEL 2013-11-27 (20:58) 2 lata 2 miesiące 11 dni 18 godzin i 5 minut temu

a co mieli dac sie nabrac na tą cała amnestie która byłą tylko podpuchą ???? troche szacunku dla tych którzy nie dali zmanipulować się sowietą i nie złożyli broni "!!!! GLORIA VICTIS!!!!!!!

odpowiedz

regulamin serwisu