Artykuł

To odkrycie wstrząsnęło światem nauki! Badacze naradzają się, jakie podjąć kroki

niewiarygodne.pl 04.07.2011 13:33
To odkrycie wstrząsnęło światem nauki! Badacze naradzają się, jakie podjąć kroki

Naukowe tuzy pochylą się nad nieznanym gatunkiem (fot. AFP)

  A A A
Na ten tydzień zapowiedziana została w Rosji konferencja, która zgromadzi największe autorytety świata nauki. Eksperci będą dyskutować na temat wagi odkrycia dokonanego 3 lata temu, kiedy to na Syberii odnaleziono szczątki należące do nowego, nieznanego wcześniej gatunku hominida. Badacze już jakiś czas temu zaproponowali, aby przedstawicieli tego gatunku nazywać denisowianami.Sensacyjnego odkrycia istnienia nowego, nieznanego wcześniej gatunku człowieka dokonali specjaliści niemieckiego Instytutu Ewolucyjnej Antropologii im. Maxa Plancka. Już w ubiegłym roku przeprowadzono badania DNA szczątków osobnika, na które natrafiono w jaskini Denisowa, w górach Ałtaj na południu Syberii. Kość znajdowała się w warstwie archeologicznej datowanej na 48-30 tys. lat. Jak się później okazało, należała ona do małej dziewczynki, która była przedstawicielką nieznanego wcześniej naukowcom gatunku, który wyemigrował z Afryki niezależnie od neandertalczyków (naszych wymarłych bliskich krewniaków) i przodków człowieka identycznych anatomicznie z nami.

Nowo odkryte hominidy nie mogą być również linią ewolucyjną wywodzącą się od Homo erectus, który opuścił Afrykę migrując do Azji dwa miliony lat temu. Musiały dokonać niezależnej migracji. Ich odkrycie sprawiło, że obraz wędrówek hominidów z Afryki coraz bardziej się komplikuje.

"Gatunek ten poprzedzał Homo sapiens, ale nie był jego przodkiem" - powiedział cytowany przez PAP prof. Własow. "Ustalono płeć - była żeńska. Wiek od 5 do 8 lat".

Na podstawie pośrednich oznak i cech, naukowcy mogą już sporo powiedzieć o naszym poprzedniku na Ziemi. Na przykład to, że był zręczniejszy niż Neandertalczycy i przodkowie współczesnych ludzi. Różnił się on też genetycznie od naszego gatunku. Ale, co warte podkreślenia, podobieństwo wariantów ok. 4-6 proc. genów denisowian można odnaleźć u dzisiejszych mieszkańców Papui-Nowej Gwinei.

"Denisowianie żyli obok neandertalczyków i krzyżowali się z naszym gatunkiem" - poinformował serwis BBC.

Szef prac wykopaliskowych w jaskini Denisowa, Michaił Szuńkow dodał, że w warstwie, w której odkryto fragment kości palca człowieka ałtajskiego, natrafiono na wykonane z marmuru ozdoby, w tym kamienną bransoletę i pierścień. "Wyroby te były wykonane metodami, które tradycyjnie uważano za charakterystyczne dla późniejszych czasów i nigdzie w świecie nie wiadomo o stosowaniu ich w tak wczesnych fazach paleolitu" - dodał Szuńkow.

W czasie sympozjum, które odbędzie się w tym tygodniu na południu Syberii, udział wezmą naukowcy z Rosji, Niemiec, Japonii, Chin, Stanów Zjednoczonych, Francji, Czech i Chorwacji - poinformowała agencja RIA Novosti.

"To będzie wielka debata. Odkrycie wiąże się z wielką grupą rozmaitych historycznych problemów dotyczących najdawniejszych czasów" - powiedział Michaił Szuńkow, który na co dzień pracuje jako zastępca szefa Instytutu Archeologii i Etnografii Rosyjskiej Akademii Nauk. Badacz ma nadzieję, że podczas dyskusji wypunktowane zostaną wszelkie wątpliwości, które pojawiły się przy okazji kilku lat badań nad historycznym znaleziskiem.

Naukowcy wciąż nie wiedzą jak wyglądali denisowianie.

PAP/ krx/ hes/ yy/ tot/ niewiarygodne.pl

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: badania naukowe | denisowianie

oceń
tak 8 66.67%
nie 4 33.33%

Opinie (91)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~renia 2015-03-28 (20:50) 2 lata 5 miesięcy 27 dni 9 godzin i 41 minut temu

Te tematy niezmiernie mnie fascynują. Z tego co czytam wynika, ze neandertalczycy, którzy mieli większa pojemność czaszki byli madrzejsi niż my a denisowianie zręczniejsi.Geny denisowian mają w sobie aborygeni a ci posiadajaą niezwykłe zdolności nadnaturalne umysłu np po śladach i oponach samochdu potrafia odgadnąć skąd i dokąd czlowiek lub pojazd zmierza. Aborygeni potrafią przewidywać przyszłośc i czarować,rozmawiaja z naturą i żyją z nią w zgodzie.Biali zabierają im przestrzeń przez co nie wiedzą jak dalej żyć.Aborygeni mają w sobie geny denisowianina i są świadectwem tego, że denisowianin był wsoaniałą istotą a człowiek współczesny go zniszczył i niszczy krzyżówkę po nim istniejącą w ciele aborygena. Takie jest moje zdanie w tym wspaniałym temacie.

odpowiedz

6
10
~Malew 2011-07-09 (12:13) 6 lat 2 miesiące 15 dni 18 godzin i 18 minut temu

Dajcie mi chodz jeden dowód że Boga nie ma!

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

1
0
~łowianin 2013-12-06 (08:32) 3 lata 9 miesięcy 18 dni 21 godzin i 59 minut temu

Ciekawe czemu zawsze upierają się przy Afryce, na jakiej podstawie wmawiają ludziom że to jest rzecz oczywista

odpowiedz

4
1
~antyelektorat 2012-02-20 (13:26) 5 lat 7 miesięcy 4 dni 17 godzin i 5 minut temu

Widać najwyraźniej, że Bóg eksperymentował stwarzając człowieka. Czyli nie zajęło mu to 7 dni ale tysiące lat. Ach! No przecież stworzenie Świata w 7 dni to przenośnia! A dlaczego oddał ludziom władzę nad zwierzętami a zapomniał o bakteriach i wirusach? Bo nie zdawał sobie sprawy z istnienia takich organizmów. Na dodatek zobaczył, że to co stworzył "było dobre". Czyli wszelkie choróbska, ospa, dżuma, kiła, grypa i wiele innych jest dla naszego dobra?

odpowiedz

10
4
~Monia 2011-07-07 (22:48) 6 lat 2 miesiące 17 dni 7 godzin i 43 minuty temu

Dlaczego Biblia nie pisze o stworzeniu hominidów i o Neandertalczykach? Czy oni też mieli dusze i zostali zbawieni?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Nikt 2012-02-16 (10:35) 5 lat 7 miesięcy 8 dni 19 godzin i 56 minut temu

No przecież właśnie macie dowód naukowy na istnienie boga, bogów właściwie.Człowiek jest hybrydą, a ewolucja nie jest w stanie wyprodukować takiej hybrydy w tak krótkim okresie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~neandertalczyk 2011-12-15 (16:02) 5 lat 9 miesięcy 9 dni 14 godzin i 29 minut temu

a to takie proste,czlowiek wywodzi sie od najmondzejszego w Polsce-male to ale OCHO.

odpowiedz

22
4
~predi 2011-07-04 (17:54) 6 lat 2 miesiące 20 dni 12 godzin i 37 minut temu

Szkoda, że o takich znaleziskach nie poczytamy w gazecie, ani nie obejrzymy w TV..

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

19
18
~crock 2011-07-04 (17:56) 6 lat 2 miesiące 20 dni 12 godzin i 35 minut temu

Ludzie ja się kłócić nie chce. Ale chce coś dodać od siebie. Każdy wierzy w to co chcę prawda ? Jedni są ateistami, drudzy Katolikami, jeszcze inni Muzułmanami itp.. Teraz coś do ateistów. Jakich jeszcze chcecie dowodów na Istnienie Życia po życiu, Boga, Nieba, Piekła ? Macie Egzorcyzmy, których lekarze nie są w stanie wyjaśnić.Osoba lewituje parę cm nad ziemią, Mówi w obcych językach, dostaje furii gdy widzi święte rzeczy. Lekarze badają takie osoby, ale tylko za pomocą Egzorcysty udaję się uzdrowić opętanego. Osoby opętane czytają w myślach innych osób. Np. słyszałem o pewnym przypadku, że osoba opętana miała zgadnąć gdzie znajduję się moneta w kieszeni księdza. A dodam, że wcześniej ksiądz nic takiego nie pokazywał tej osobie. I zgadła. Za każdym razem. Dziwne prawda ? Ale dla was to wytwór mózgu. Różne cuda i uzdrowienia na świecie. To też przypadek czysty, miał farta itp.. Tak na to mówicie. O piekle jest bardzo dużo dowodów. np. 23 minuty w piekle, Dzienniczek Siostry Faustyny, I wiele innych osób które miały z tym do czynienia. A wiecie jak jest w Piekle ? Smród jest niewyobrażalny, Podobno gdyby człowiek na ziemi powąchał ciała z piekła, od razu by umarł.Jest tyle stopni ile w jądrze ziemi. Tam wszystkie zmysły masz wyostrzone. Jak tu byłeś zdenerwowany gdy cię bolał ząb, to tam ból będziesz miał niewyobrażalnie bolesny. Tam w Piekle wszystko cię boli. I to 1000 razy mocniej niż na ziemi. A co najgorsze... Że to trwa przez całą wieczność ! Dusza jest nieśmiertelna. I to wszystko jest realne Ateiści ! Nie ma żadnego odpoczynku dla Grzeszników po śmierci ! Nie ma końca ! Dusza jest nieśmiertelna ! Jesteśmy rozliczani z tego życia po śmierci. I to Ojciec w Niebie zdecyduję, na jakie miejsce zasługujemy ! Zrozumcie to ludzie ! Nie macie nic do stracenia ! Miałem 17 lat to miałem złe towarzystwo. Kradłem, podkradałem rodzicom pieniądze, rabowałem, nie słuchałem się ich i wiele innych spraw. Ostatni wciągnąłem się w onanizowanie. Ale coś mną kierowało abym czytał takie tematy o Bogu, Niebie, Piekle, Demonach, Duchach i tym podobnych.. Albo to moja intuicja, albo Sam Ojciec chce abym żył tak jak on przekazał i daję mi szansę. O to się sam zapytam gdy trafię do Nieba. Mówię wam, to życie jest krótkie ! Jest jak poprawczak przed więzieniem ! Poprawczak to nasze życie, tu na ziemi, i my swoim życiem uświadomimy Ojcu gdzie powinniśmy trafić. Wymieniłem wam wszystkie Dowody na Istnienie Boga. Oczywiście jest ich więcej, ale zaraz ktoś mnie wyśmieje.. Śmiejcie się, proszę bardzo. Zobaczymy komu do śmiechu będzie, jak się przypomną moje słowa po śmierci.

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

0
2
~madziula 2011-07-11 (20:18) 6 lat 2 miesiące 13 dni 10 godzin i 13 minut temu

no tak w rosji to zawsze wynajdą jakieś dziwactwa... ile jeszcze tego będzie...?

odpowiedz

regulamin serwisu