Artykuł

Pius XI - papież, który został zamordowany przez faszystów?

niewiarygodne.pl 20.11.2009 16:55
Pius XI - papież, który został zamordowany przez faszystów?

Czy Pius XI został zamordowany przez faszystów? (fot. PD)

  A A A
Pius XI zasiadł na tronie papieskim w 1922 r., a swój urząd sprawował do 10 lutego 1939 r. Umarł tuż przed wybuchem II wojny światowej. Wraz z upływem lat pojawiają się kolejne teorie, co do okoliczności śmierci głowy Stolicy Apostolskiej. Coraz częściej mówi się o tym, że Pius XI, który był zaciekłym wrogiem ideologii totalitarnych, stał się ofiarą faszystów. Stanowisko, przy którym trwał Pius XI było nie "na rękę" przywódcy ruchu faszystowskiego Benito Mussoliniemu.Urodził się w 1857 r., jako Ambrogio Damiano Achille Ratti. Jeszcze zanim został głową Kościoła rzymskokatolickiego, dał się poznać jako doskonały dyplomata. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w naszym kraju. Już w roli papieża udało mu się wynegocjować szereg korzystnych dla Kościoła umów. Dzięki jego staraniom, w 1929 r. podpisane zostały traktaty laterańskie. Sygnowane przez Piusa XI oraz Benito Mussoliniego porozumienie, doprowadziło m.in. do ogłoszenia Watykanu niepodległym państwem. Uregulowane zostały również relacje pomiędzy państwem, a Kościołem we Włoszech. Duce zdając sobie sprawę z pozycji papieża oraz szacunku, jakim ten cieszył się w społeczeństwie, zdecydował się pójść na ustępstwa.

Kolejne zabiegi dyplomatyczne doprowadziły do zawarcia konkordatu z Niemcami. Sygnatariusz szybko jednak przestał dotrzymywać zawartych w umowie postanowień.

Kiedy przez Europę przetoczyła się fala antysemickich nastrojów podżeganych przez tyranów głoszących wyższość rasy białej i wprowadzających nowe, antysemickie prawo, Pius XI powiedział "nie". W trakcie swoich wypowiedzi zaczął krytykować gardzące prawami jednostki systemy autokratyczne i potępił faszyzm, nazizm oraz komunizm.

Takie zdecydowane stanowisko papieża było coraz bardziej niewygodne dla Mussoliniego, który w tym samym czasie zaczął wyłączać Żydów z życia publicznego. Stracili oni prawo do wykonywania wielu zawodów, m.in.: nauczyciela, notariusza, dziennikarza, architekta czy nawet portiera. Numery ich telefonów zaczęły znikać z książek telefonicznych.

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: tajemnice historii | naziści | religia

oceń
tak 3 75%
nie 1 25%

Opinie (109)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Patriota katolik 2016-08-24 (19:21) 1 rok 1 miesiąc 27 dni 14 godzin i 34 minuty temu

Uwaga na Kretzera i jego historical fiction, ten autor jest nieobiektywny, stosuje półprawdy, uproszczenia. I jest zajadlym antychrzescijaninem. Typowy współczesny neoliberalny, prozydowski reprezentant amerykanskiej, antyklerykalnej, lewicowej inteligencji. Piszę w swym ostatnim dziele o rzekomo profaszystowskim nastawieniu Piusa XI, podczas gdy ten ostatni zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach przed jej wybuchem i potępiał faszyzm.

odpowiedz

0
0
~ateista terrorysta 2013-03-30 (08:23) 4 lata 6 miesięcy 22 dni 1 godzinę i 32 minuty temu

Boruszewicz jak Musolini wykorzystał Kosciół do zdobycia władzy przez "S"- obrazki i msze na stoczni .Putin takze sie nawróciił.Ciemny lud zawsze daje się manipulowac. Popiełuszko musił zostac meczennikiem na rozkaz Anonima.Bierezowski zlecił "zamachy terrorystów" jak Kiszczak na Popiełuszke.Nazywa sie to zawsze eliminacja konkurencji.

odpowiedz

1
0
~myślący 2009-11-23 (07:40) 7 lat 10 miesięcy 29 dni 2 godziny i 15 minut temu

Czyżby ?
W czerwcu 1924 roku został zamordowany przez faszystów najzacieklejszy przeciwnik Mussoliniego, przywódca socjalistów i deputowany do parlamentu, Giacomo Matteotti. Wywołało to ogromne oburzenie we Włoszech. Wydawało się, że kariera Mussoliniego dobiegła końca. Zażądano od króla, by go usunął, ale Watykan znowu stanął po stronie Mussoliniego i nakazał nawet wystąpienie wszystkich księży z partii katolickiej, co równało się rozwiązaniu tej ostatniej. Tak, więc, papież zlikwidował jedną z największych przeszkód na drodze do dyktatury faszystowskiej i tenże Ojciec Święty obwieścił 20 grudnia 1926 roku całemu światu: „Mussolini został nam zesłany przez Opatrzność”!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~Gość 2009-11-23 (09:14) 7 lat 10 miesięcy 29 dni i 41 minut temu

Błogosławieństwa.
Znów kler urabia opinie społeczną, tylko dlaczego ten klecha błogosławił faszystowskie hitlerowskie wojska przed pójściem na front by mordować ludność ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~lolek 2009-11-23 (09:21) 7 lat 10 miesięcy 29 dni i 34 minuty temu

nienawidził, a wszystko im zawdzieczal
podpisal z Mussolinim uklady lateranskie i konkordat i dzieki temu Watykan na nowo od czasu zjednoczenia wloch stal sie panstwem i zakonczyla sie tzw niewola watykanska. Jakim byl przeciwnikiem jak w tej konkretnej sytuacji lat miedzywojennych szedl na pasku rezimow faszystowskich. W czasie kolendy u mojej prababki ksiadz modlil sie i kazal modlic się za zolnierzy wloskich faszystowskich walczacych w Abisynii ( etiopia ).

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
karl30 2009-11-23 (10:06) 7 lat 10 miesięcy 28 dni 23 godziny i 49 minut temu

karol
hmm obecnie pisowi do faszyzmu najblizej

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~deailon 2012-05-23 (13:21) 5 lat 4 miesiące 28 dni 20 godzin i 34 minuty temu

Po pierwsze ta kochanka Mussoliniego nazywała się Petacci, nie Petracci. Po drugie Pius XI był naprawdę w sędziwym jak na tamte czasy wieku, a jego pontyfikat należał do dłuższych. Prawdopodobieństwo śmierci z przyczyn naturalnych, zwłaszcza w tak nerwowym okresie, było duże. Po trzecie przepychanki słowne i okresy wrogości (między którymi dochodziło do pojednania), między Piusem XI i faszystami trwały nieprzerwanie od czasu traktatów laterańskich. Ta ciągła huśtawka już kilkakrotnie wcześniej wiązała się z groźbami ekskomuniki z jednej a demonstracji siły z drugiej strony. Początek roku 1939 z punktu widzenia Mussoliniego nie był niczym szczególnym. Do wojny, wedle jego ustaleń z dyplomacją niemiecką, zostało jeszcze kilka lat (on nalegał na 1943). W końcu kandydaci na następcę Piusa XI wcale nie wydawali się bardziej ugodowi. Z pewnością Piusa XII dużo więcej dzieliło od faszystów niż jego poprzednika. Reasumując: teoria jest dziurawa a faszyści raczej nie mieli interesu w eliminacji papieża. Co innego naziści. Hitler był dużo bardziej tym zainteresowany. Jego polityka wymuszania różnych ustępstw na Włochach mogła się rozbić o non possumus papieża.

odpowiedz

0
0
~mika 2010-06-27 (21:40) 7 lat 3 miesiące 24 dni 12 godzin i 15 minut temu

papiez
Jezeli zdarzy sie w necie ze pisza ouczciwym czlowieku zaraz pojawia sie zgraja niienawidzaca prawosci i dobra i gryzie i szarpiie i opluwa i gdy sie przeczyta te komentarze to wychodzin ze rozmawiaja o jakims zbrodniarzu.Nie ma dla nich nic swietego zadnej moralnosci.Kto to jest kim sa te potwory?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~Rosomak 2010-06-28 (15:36) 7 lat 3 miesiące 23 dni 18 godzin i 19 minut temu

Watykan uławiał nazistom ucieczkędo USA
gdzie kontynuowali swoje zbrodnicze ekspeerymenty ... pod egidą ameryklanskich "naukowcow" ... Są na ten temat dokumentacje i książki ... Warto je poczytac ! Jan - Paweł I - takze zostal otruty bo chcial zrewolucjonizowac strupieszale struktury Watykanu !

odpowiedz

0
0
~Irbisek 2010-06-28 (15:34) 7 lat 3 miesiące 23 dni 18 godzin i 21 minut temu

Dlaczego sie nie mówi o Janie-Pawle I .. ktory takze
został przez Watykan zamordowany ! Chcial Watykan unowocześnic , zmodernizować strupieszałe przestazałe struktury ... Niestety nie udalo mu się .. Iluminacji (ktorzy tak naprawde kontrolują Watykan) niepozwlili na to ... Zostgal otruty !Istnieje na ten temat ksiażka i warto ją przeczytac ...

odpowiedz

regulamin serwisu