Artykuł

Nawiedzona Polska: Znane polskie duchy

niewiarygodne.pl 09.04.2010 15:33
Nawiedzona Polska: Znane polskie duchy

Pan Twardowski wzywa ducha Barbary Radziwiłłówny (fr. obrazu / PD)

  A A A
Za światową Mekkę opowieści z dreszczykiem, która szczyci się największą liczbą nawiedzeń na kilometr kwadratowy uchodzi Wielka Brytania. Równie duża jest tam liczba osób, które parają się "badaniem" tego rodzaju fenomenów w różnego rodzaju grupach, z których większość nie ma jednak nic wspólnego z nauką. A gdzie w tym wszystkim plasuje się Polska?

Nim przejdziemy dalej, już na samym początku należy rozpatrzyć kwestię, czym są opowieści o duchach. Czy są legendami, opowieściami o realnych zdarzeniach czy może powielanymi historiami, które z czasem zrastają się z rzeczywistością zawierając w sobie zarówno ziarno prawdy, jak i dużą dawkę koloryzowanych faktów? Często opowieści o duchach składają się z różnych wymienionych tu elementów. Pamiętać bowiem należy, że nie ma nauki badającej duchy. Wszystko jest kwestią domysłów i teorii wzniesionych na popularnych przesądach, wierzeniach religijnych i innych elementach.

Niemniej jednak, najbardziej znanym przypadkiem spotkania z duchem i to na szczeblu królewskim - było wywołanie przez pana Twardowskiego ducha Barbary Radziwiłłówny, uwiecznione ponadto na obrazie. Wśród innych znanych spotkań z "duchami znanych" znajdują się opowieści o duchu Ignacego Jana Paderewskiego, który nawiedzać ma Muzeum Polskie w Chicago.

Jednak przeważająca część polskich opowieści o duchach to historie dotyczące postaci mających nawiedzać historyczne budowle, takie jak zamki czy pałace. Historie te ugruntowane są przez tradycję i legendy i raczej trudne do zweryfikowania. Zgodnie ze światową tendencją niemalże każdy zamek posiada swojego ducha, zwykle damę, najczęściej białego koloru, choć zdarzają się także inne, np. brązowe, żółte czy błękitne. Jedna z oryginalniejszych historii wiąże się jednak z zamkiem w jurajskim Ogrodzieńcu, który nawiedzać ma zjawa w formie czarnego psa, za którym wlecze się łańcuch. Spotkanie z nim nie wróży niczego dobrego.

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: duchy | ezoteryka | nawiedzona polska

oceń
tak 5 41.67%
nie 7 58.33%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

regulamin serwisu