Artykuł

NASA bada aktywność Słońca

niewiarygodne.pl 15.02.2010 16:47
NASA bada aktywność Słońca

Amerykańska agencja kosmiczna NASA obserwuje aktywność słońca (fot. NASA)

  A A A
Amerykańska agencja kosmiczna NASA wystrzeliła w ubiegłym tygodniu satelitę naukowego, który ma obserwować aktywność Słońca. Nadrzędnym zadaniem satelity będzie prognozowanie nadchodzących burz słonecznych, które w znaczącym stopniu zakłócają pracę urządzeń elektronicznych i satelitów nawigacyjnych.Satelita, nazwany SDO (Obserwatorium Dynamiki Słońca, ang. Solar Dynamics Observatory), wystartował z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy'ego, które położone jest na przylądku Canaveral. Docelowo pracować będzie na orbicie geostacjonarnej, na wysokości 35,680 km nad Ziemią. Misja trwać ma co najmniej 10 lat. Na satelicie nie ma żadnych urządzeń do przechowywania informacji, dlatego też codziennie przesyłane będzie do NASA 1,5 terabajta danych pochodzących z obserwacji Słońca.

"SDO będzie wysyłać nam obrazy jakości 10-krotnie lepszej niż HD (1080p, tj. 1920×1080 pikseli - przyp. red.)" - mówi zajmujący się projektem Dean Pesnell. Amerykański naukowiec nie kryje swojej ekscytacji i wyraża przekonanie, że obserwacja Słońca może być fascynującym zajęciem, zwłaszcza, że "do NASA będzie docierał sygnał, który będzie porównywalny z filmem wyświetlanym w systemie IMAX. To będzie 24 godzinny film w świetnej rozdzielczości, pokazujący płonące Słońce".

Alan Title, jeden z głównych badaczy zajmujących projektem, przyznaje, że agencję kosmiczną czeka teraz żmudne zadanie polegające na analizie wielkiej ilości danych pochodzących z SDO. "Celem misji jest przede wszystkim prawdziwe i trwałe zrozumienie tego, co dzieje się na Słońcu." Dotychczas projekt kosztował agencję 858 milionów dolarów.

(ac)

-----------------------------------------------------
Zobacz także:
Najnowsze wiadomości z Polski
Najnowsze wiadomości ze świata
Najnowsze wiadomości kulturalne


Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: badania naukowe | kosmos

oceń
tak 0 0%
nie 1 100%

Opinie (44)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~tomsal12 2011-10-09 (18:01) 5 lat 11 miesięcy 13 dni 19 godzin i 1 minutę temu

Pseudonaukowe dane dotyczace budowy Slonca, sa tyle samo warte co te, odnosnie jadra ziemi. Wiekszosc z nas, tak zaaferowana "niesamowicie zaawansowana technika",nie pomysli nawet o ....kretactwie. Zaczynajac od jadra ziemi, jak mozna przyjac za prawdziwa informacje o tym, iz ludzie przy obecnej wiedzy, nie mogo "dostac sie" do srodka naszej planety? Mowi sie nam o wielkim ogniu od milionow lat, ktory pali sie bez tlenu!!!, zadne wyziewy z reakcji spalania nie zatruwaja naszej atmosfery a nasz bezcenny tlen, o dziwo nie zostal wyczerpany ,przez miliony lat plonace jadro ziemi.To samo ze Sloncem: taka olbrzymia kula ognia, potrzebowala by przez miliardy lat tyle tlenu, jaki obszar zajmuje wszechswiat. Moze czas na weryfikacje!!!!

odpowiedz

0
0
~asas 2011-10-09 (17:40) 5 lat 11 miesięcy 13 dni 19 godzin i 21 minut temu

asas

odpowiedz

0
0
~twòj stary 2011-09-27 (10:33) 5 lat 11 miesięcy 27 dni 2 godziny i 28 minut temu

Zdaje się , że generalizujesz. Ludzkość to też dzicy a postęp u nich to np.metalowe gary , których nawet sami nie są w stanie wyprodukować. A i na naszym podwórku też różnie bywa. Coś jakbyśmy zaczęli iść chwilami trochę do tyłu. Nie potrafią dziury w jezdni załatać , nie mówiąc o naprawie całej drogi. A z W-wy do Gdańska jedziesz koleją dłużej niż 70 lat temu. Za to postęp się czai w naszej postkulturze.

odpowiedz

0
0
~Anita 2011-08-26 (23:52) 6 lat 27 dni 13 godzin i 9 minut temu

tak na prawdę to ja mam gdzieś co się będzie działo w 2012. po co martwić się na zapas dlatego zgadzam się z ,,Cancer" pożyjemy poczekamy na razie cieszmy się każdym dniem ...puki możemy...

odpowiedz

0
0
~Ven2r@ 2011-02-07 (08:27) 6 lat 7 miesięcy 16 dni 4 godziny i 34 minuty temu

jest tlen
Oczywiście, że na słońcu jest tlen. Tego gazu jest AŻ 0,55 % !

odpowiedz

0
0
~olo73 2010-02-20 (11:13) 7 lat 7 miesięcy 3 dni 1 godzinę i 48 minut temu

Moja teoria na ten temat.
Taka myśl mi wpadła do głowy że może to wszystko ma jakiś sens.To co sie dzieje juz od paru setek lat. Ten ogromny postep technologiczny. Po II wojnie światowej i do dzisiaj to co nauka zdobyła ,jest czyms niewyobrazalnym. W tak szybkim tempie ludzkość potrafiła osiągnąć taki rozwój jaki mamy. Parę dziesiąt tysięcy lat człowiek nie potrafił praktycznie nic. Oczywiście kultura i sztuka była na wysokoim poziomie ale w dziedzinach astronomi,fizyki, techniki,chemi ,telekomunikacji itp. postęp jaki osiagnelismy przez ostatnie dziesięciolecia jest oszałamiający.Biorąc pod uwagę cyklicznoś epok lodowcowych albo innych katastrof np.powodzi, uderzeń w ziemie asteroidów co zawsze wywoływało ogromne spustoszenie i zagłady istnień żyjacych na ziemi. Ludzkoś nigdy nie była przygotowana na to.Nie miała wystarczajacej wiedzy i mozliwosci zmierzyć sie z tym. Bylismy skazani na zagładę. I co sie stało?W przeciągu niecałych 100 lat osiagamy tak szybki rozwój że może już za niedługi czas nauka zatriumfuje i uratuje ludzkość przed tymi kataklizmami jakie zawsze były od zarania dziejów nawiedzane nasza Ziemie. A teraz wątek religijny. Jeżeli "Bóg" stworzył człowieka na podobieństwo swoje? Miał też na mysli jago mądroś ,inteligęcje. Dla człowieka z przed tysiąca lat gdybysmy sie przeniesli w czasie byli bysmy bogami.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~doktor 2010-02-20 (08:40) 7 lat 7 miesięcy 3 dni 4 godziny i 21 minut temu

czy na słońcu jest tlen?
chyba tak, bo bez tlenu nie ma ognia, nie? no i tego tlenu w kosmosie musi być od cholery, bo przecież jak długo to słońce istnieje....

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Wazil 2010-02-21 (07:10) 7 lat 7 miesięcy 2 dni 5 godzin i 51 minut temu

Wszystko kiedyś sie kończy
Natura stworzyła ziemie i natura to zakończy, człowiek jedynie przyspiesza cały proces.

odpowiedz

0
0
~Tensor 2010-02-18 (15:47) 7 lat 7 miesięcy 4 dni 21 godzin i 14 minut temu

nasa
qg.mnie nasa cos ukrywa ostatnio czesto wysyla satelity itd. oni juz napewno cos wiedza

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Roman naukowiec 2010-02-20 (09:17) 7 lat 7 miesięcy 3 dni 3 godziny i 44 minuty temu

Po przeanalizowaniu informacji od stada zjaw
jasnowidzów ,wizjonerów ,historii pradawnych cywilizacji i starożytnych kultur oraz także kilku legend wydaje się ,że w 2012 21 grudnia można na coś liczyć. Rejonem najbezpieczniejszym będzie rejon 18 południka. A w szczególności rejony raczej za zwrotnikowe. Czyli Polska i RPA. Na Półkuli Północnej należy wykluczyć rejon Europy zachodniej który zostanie zalany wodą -być może mała część Polski także ,niewielka część Niemiec ocaleje. Wszystko zacznie się nocą ,nocą zimną ,nastąpi zaćmienie słońca trwające około 3 dni. Można wtedy będzie odczuwać zmianę własnej wagi ,raz będziecie ciężsi a raz będziecie czuć się praktycznie bez ciężaru ciała. Najbardziej poszkodowanym rejonem będzie Ameryka Południowa ze względu na silny przypływ jakiegoś promieniowania gdy my będziemy w tym momencie po drugiej stronie . Południk 18 w przyszłości będzie bliski przebiegowi nowego równika ,także na globie można zobaczyć sobie gdzie będą nowe bieguny. Podczas zabawy nie interesowało mnie zupełnie dociekanie czy dana informacja jest prawdziwa a jedynie jej wielokrotność w różnych przesłaniach oraz pomijałem informacje wzajemnie sobie przeczące na korzyść tych których ilość była większa. No i tak to mniej więcej wyszło -hehe. Ale być nie musi.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

regulamin serwisu