Artykuł

Ecstasy lekiem na całe zło?

wp.pl 27.03.2009 15:32
Ecstasy lekiem na całe zło?

Ecstasy ma właściwości lecznicze (fot. Jupiterimages)

  A A A
Norwescy naukowcy znaleźli pozytywne strony zażywania narkotyku MDMA, znanego pod nazwą ecstasy. Według badaczy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii - narkotyk ten sprawdza się doskonale podczas leczenia zespołu stresu pourazowego.



Uczeni przyznali, że zastosowana przez nich metoda leczenia tego zaburzenia lękowego przyniosła zdumiewające efekty. W trakcie badań norwescy naukowcy wykorzystali narkotyk w połączeniu z tzw. terapią ekspozycyjną, polegającą na tym, że pacjent wystawiony jest na działanie czynników, które wywołują sytuację stresową i powodują powrót bolesnych wspomnień.

Specjaliści przyznali, że podanie podczas terapii ekspozycyjnej środka ecstasy sprawia, że pacjent "pozostaje obecny" i umacnia więź z lekarzem - poinformował serwis "Times of India". Zdaniem ekspertów zażycie narkotyku powoduje podwyższone wydzielanie się w mózgu substancji, która zwiększa ufność wobec innych ludzi oraz w sposób znaczący wpływa na te rejony mózgu, które odpowiedzialne są za emocje i strach.

Badania przeprowadzone przez norweskich badaczy nie są pierwszą tego typu próbą z użyciem MDMA. W 2001 r. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała nawet zgodę na testowe badanie, podczas którego cierpiącym na zespół stresu pourazowego również zaaplikowano ecstasy. Podczas innego z testów medycznych, chory na nowotwór mężczyzna przyznał, że po zażyciu przez niego środka ecstasy, znacznemu obniżeniu uległ poziom bólu.

Oczywiście warto pamiętać, że wyniki badań przeprowadzonych przez Norwegów, opublikowane na łamach czasopisma "Journal of Psychopharmacology", odnoszą się tylko do osób, które cierpią na zaburzenia stresowe pourazowe.

Tagi: dziwactwa | badania naukowe

oceń
0
0
Podziel się
 

Zobacz więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Niewiarygodne.pl

LuxClub

 


  • Skomentuj
  • WP.PL

Pozostało znaków: 4000

[Pokaż regulamin]

REGULAMIN

Ocena: 0 [0]
~dolce cabana [2009-06-05 23:41]

polski syf
Zgadzam się. W polsce dropy są fatalne, zadko kiedy można trafić na coś dobrego

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Rolex [2009-04-21 20:53]

Rolex
RoleX

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~amanita82 [2009-04-15 16:55]

a ja się chętnie podzielę...
mam tego dużo. kiedyś, 'za czasów studenckich' zrobiliśmy z kumplem troche bo nam taki jeden na ambicje wjeżdżał. ja już się 'nawróciłem', teraz mam rodzinę i chętnie oddam w dobre ręce moje 'trudne dziecko'. zostało jakieś 10g.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~polo [2009-03-29 20:27]

Nie podniecajcie sie tak nie zdrowo
Polskie dropsy to syf , pseudo-xtc, a zamiłowani pinglaże nawet nie wiedzą ile się strychniny i talku w życiu nażarli

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
[2009-04-04 10:28]

rewelacja
w ogole po kolkach jest fajnie, polecam myszki, za mojego czasu bylo tego bardzo duzo, niezle robily, po 5 krazkach byles gdzie indziej... lot nieziemski, fajnie, swiadomi sprawy wiedza ze kolka sa bardzo fajne :-) zielone swoja droga, sam nie moge juz palic tak duzo jak kiedys :-( po pewnym czasie siadalo mi na glowie niezle...wkrety okropne... niezlej nerwicy sie nabawilem, hehe...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~facecikgda@wp.pl [2009-03-29 20:36]

:)
A gdzie to kupić???

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~ganja [2009-03-29 23:17]

thc
Ja pale tylko zielone ...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
zielony [2009-03-29 19:48]

Otwartość i miłość do bliźniego po spożyciu.. a potem.. efekty uboczne są jak najbardziej-jeśli co tydzień przez pół roku w sobotę zażywasz mdma to koło czwartku nie idzie z Tobą wytrzymać-nerwowość, trochę niepohamowanej agresji względem bliźniego-no ale to już zależy od człowieka... pzdr600

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Ziolo [2009-03-30 04:26]

rece opadaja ...
TE "kulka" nie maja nic wspolnego z hip hopem... A P

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Frędzel [2009-03-30 04:16]

Wazne pytanie do historykow!
Od kiedy MDMA to ecstacy? Pewnie od tego samego momentu, od ktorego mąka jest chlebem.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ice [2009-03-29 21:49]

po McDonald tez są skutki uboczne
o tym nikt nie mówi, i to gorsze niz po narkotykach

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kibolic [2009-03-29 20:46]

żniwa
wlaśnie PKP hehe

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
goj [2009-03-29 20:42]

Dobre :D!,
Pieprzne i chilisowe ;)

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
[2009-03-29 20:38]

ekstazy:D
co wy porąbało wam sie w deklach czy co?? zawsze są skutki uboczne tak jak i po winie marki wino tak i po ekstazy

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
zoika [2009-03-29 19:11]

tak już bywa co niektórym szkodzi
innym pomóc może

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~stach [2009-03-29 20:22]

tylko buszek
preferuje tylko zielone. Nic wiecej.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Dreamcatcher [2009-03-29 20:11]

PKP
dla kumatych oczywiste. pozdro

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~xem [2009-03-29 20:11]

parrkinson
w chorobie parkinsona tez pomaga ;]

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Rick [2009-03-29 20:07]

Trucizna w rękach mądrego
to lekarstwo, lekarstwo w rękach głupca to trucizna.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~raizor [2009-03-29 19:20]

:(
na dola kazdy narkotyk pomaga i na zraniona milosc i no brak checi na zycie ....;(

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi