Artykuł

Co się dzieje z mózgiem na kilka sekund przed śmiercią?

niewiarygodne.pl 12.10.2009 16:46
Co się dzieje z mózgiem na kilka sekund przed śmiercią?

Naukowcy nie wierzą, że dusza opuszcza ciało (fot. flickr/molesarecoming/cc 2.0/at)

  A A A
Doświadczenia towarzyszące śmierci od lat stanowią przedmiot dociekań naukowców. Jednym z punktów znajdujących się w kręgu ich zainteresowań są relacje osób, które doświadczyły tzw. śmierci klinicznej. Wielu pacjentów, u których stwierdzono zanik wielu funkcji życiowych, mówiło m.in. o życiu "przelatującym" im przed oczami. Część z nich wzmiankowała także o tunelu, na krańcu którego znajdowało się światło. Wielu naukowców nie dopuszcza do siebie myśli, że ich przeżycia mogą być czymś więcej niż częścią biologicznego procesu towarzyszącego śmierci.Niedawno lekarze z George Washington University Medical Faculty Associates przeprowadzili badania, które jak się im wydaje, mogą stanowić wyjaśnienie tajemniczych wizji obecnych podczas śmierci klinicznej.

Naukowcy zbadali aktywność fal mózgowych pacjentów znajdujących się w stadium terminalnym choroby nowotworowej lub umierających na zawał serca. Na chwilę przed śmiercią, u wszystkich badanych stwierdzono nagły wzrost aktywności fal mózgowych. Eksperyment pokazał, że wzmożony przepływ impulsów następował za każdym razem, w tym samym momencie poprzedzającym zgon. U wszystkich chorych porównywalna była też intensywność fal mózgowych oraz czas zdarzenia.

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: badania naukowe

oceń
tak 7 58.33%
nie 5 41.67%

Opinie (624)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
1
~123 2013-08-08 (18:22) 4 lata 2 miesiące 15 dni 13 godzin i 29 minut temu

To skąd te duchy? Setki ludzi je widziało,jak ktoś nie wierzy to któregoś dnia sam sie o tym przekona.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~aleksandra 2015-01-24 (22:25) 2 lata 8 miesięcy 29 dni 9 godzin i 26 minut temu

mysle ze cos tam jest po drugiej stronie ,ale okaze sie to dopiero po naszym zgonie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
4
~maciej 2010-11-03 (12:16) 6 lat 11 miesięcy 20 dni 19 godzin i 35 minut temu

STRACH CZŁOWIEKA PRZED SMIERCIA I KONCEM WSZYSTKIEGO BYŁ OD ZAWSZE !
SWIADOMOSC NARASTAJACEGO STRACHU WRAZ Z SEDZIWYM WIEKIEM CZY NIEULECZALNA CHOROBA GDZIE KONTAKT Z NASZYMI UKOCHANYMI BLISKIMI ZRYWA SIE BEZ POWROTNIE RAZ NA ZAWSZE! TAK PRZERAZIŁ CZŁOWIEKA ZE POWSTAŁA WTEDY RELIGIA ! BY WIERZYC MARZYC I ZYC W UTWIERDZENIU ZE MAMY JESZCZE SZANSE PO BIOLOGICZNEJ SMIERCI EGZYSTOWAC Z NASZYMI UKOCHANYMI KTORZY ODESZLI LUB CZEKAC TAM NA NICH! NA LUDZKIEJ NAIWNOSCI I CHECI PRZETRWANIA W NIESKONCZONOSCI WATYKAN ISLAM I INNE RELIGIE ZBUDOWAŁY POTEGE! JEDNOCZESCIE UTRZYMOJAC LUDZKOSC W OWEJ NADZIEI ZACZEŁY ODNOSIC WIELKIE KORZYSCI NIE TYLKO FINANSOWE ALE I POLITYCZNE! CI KTORZY NIE MIELI OCHOTY W TYM UCZESTNICZYC BYLI ZMUSZANI NA SILE JAK W PRZYPADKU KRUCJAT INKWIZYCJI CZY TERRORU ISLAMSKIEGO! DZIECI Z POKOLEN NA POKOLENIA BYŁY CHRZCZONE UCZONE PZREZ RODZICOW I KATECHETOW O JEZUSIE I ZMARTWYCHWSTANIU JEDNYM SŁOWEM STEROWANE JUZ OD MALENKOSCI TAK JAK NAUKA MOWY ! I WŁASNIE TA NAUKA KIEDYS NAM WSZYSTKIM UDOWODNI ZE PO SMIERCI TAK NAPRAWDE NIE MA NIC ! NIE BEDZIE SZCZESLIWEGO HAPPY END! I DLATEGO WSZYSCY CHCEMY ZEC ZŁUDZENIAMI!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

2
0
~Dr Mac. 2009-11-14 (21:33) 7 lat 11 miesięcy 9 dni 10 godzin i 18 minut temu

Życie a marzenia...
Takie badania rozpoczął ponad 30 lat temu dr Raymond Moody w USA, który opublikował słynną książkę "Życie po życiu". Od tamtej pory w zasadzie nic nie ruszyło w tym kontekście do przodu. Medycyna (w tym wszelka oficjalna nauka) nie widzi powodu, dla którego owe przeżycia mają być czymś więcej niż tylko halucynacjami. I słusznie. Gdyby istniało "lepsze " życie to po co żylibyśmy na "gorszym" świecie? Po to, żeby cierpieć i doświadczać ciągłego strachu przed przyszłością? Wyobrażacie sobie Boga, który nieustannie eksperymentuje nad swoimi stworzeniami? Po co? Bawi się z nudów w wirtualną grę pt. "Ty będziesz mądry i bogaty a ty głupi i biedny". Zauważcie, że to strach jest głównym napędem wszelkich mitów i religii. Ludzie się modlą o co się da. A to o deszcz, a to o słońce, o zdanie egzaminów, o zdrowie dla chorych, o pracę i tak dalej. A najczęściej prawdopodobieństwo, a nie efekt modlitwy, decyduje o wyniku. Przykład: ktoś się modli o uzdrowienie dziecka, ale dziecko umiera. Na pogrzebie pyta księdza dlaczego Bóg nie wysłuchał modlitw? Jest przecież nieskończoną miłością. Na to ksiądz: "Taka była Jego wola". To tak, jak rzut monetą - wyjdzie orzeł lub reszka. Najpewniej i bez modlitw dziecko by zmarło, bo zadecydowały o tym geny, bakterie lub ogólny stan biologiczny organizmu a nie wszechpotężny Bóg. Podobnie rzecz ma się z życiem pozagrobowym. Tak bardzo boimy się utraty ciągłości istnienia, że naturalnym mechanizmem obronnym jest tworzenie innych, lepszych światów. Ale tak naprawdę mamy tylko ten. Jak powiedział jeden z największych ludzi. którzy odważyli się powiedzieć innym prawdę: "Istnienie jest jedynie nagromadzeniem zdarzeń biologicznych. Życie jest przypadkowe, bezcelowe i okrutne. Poza biologią nie ma nic." Tym człowiekiem był Karol Darwin. I jeszcze jedno: lepiej swoje życie opierać na racjonalizmie niż na wybujałej fantazji. Są takie słowa Wiliama Szekspira: "Życie nie jest ani lepsze ani gorsze od naszych marzeń. Jest tylko zupełnie inne," Pozdrawiam.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~webnuf 2014-08-01 (07:07) 3 lata 2 miesiące 23 dni i 44 minuty temu

Dziecko z USA Bylo jedną nogą w grobie , ale lekarze zdołali go uratować. Mówil ze wszedl do kosciola , i przyszedł do niego Bóg , oraz razem poszli po jakichś schodach . Widzial również swojego pradziadka , i wczesnie zmarłą siostrę. Polecam oglądnąć film "niebo istnieje. Naprawdę"

odpowiedz

4
4
~juri 2013-08-11 (10:07) 4 lata 2 miesiące 12 dni 21 godzin i 44 minuty temu

A co do tego wszystkiego ma niby bóg.Nawet jeśli boga nie ma to nie znaczy wcale że życie pozagrobowe nie istnieje.A jeśli chodzi o śmierć kliniczna to co człowiek przreżywa zależy od mózgu.Który przecież podzczas śmierci klinicznej nadal pracuje.

odpowiedz

5
3
~Axel 2010-11-02 (19:46) 6 lat 11 miesięcy 21 dni 12 godzin i 5 minut temu

Pamiętacie co się z wami działo przed urodzeniem się?
No widzicie. To po co to pieprzenie o życiu po śmierci?

odpowiedz

pokaż 14 ukrytych odpowiedzi

1
4
~wch 2012-06-20 (15:53) 5 lat 4 miesiące 3 dni 15 godzin i 58 minut temu

Wszystko bzdury.Są to halucynacje z powodu niedotlenienia mózgu,takie same wrażenia doświadczają czasem piloci samolotów odrzutowych.Jest to naturalna obrona mózgu przed strachem i bólem.Po śmierci nie ma nic,nie czuje się niczego,ani głodu,ani upływu czasu.Oczywiście twierdze tak na podstawie Pisma Świętego, a więc w bajki o reinkarnacji czy katolickim czyśćcu nie wierzę.jestem wierzący ,ale wolno mi być bo to jest indywidualny wybór człowieka,który trzeba uszanować

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~jack 2010-11-02 (18:03) 6 lat 11 miesięcy 21 dni 13 godzin i 48 minut temu

po smierci jest tylko śmierć- nieistnienie
Kazn 9:5,10

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
0
~iza 2010-11-03 (10:45) 6 lat 11 miesięcy 20 dni 21 godzin i 6 minut temu

mama
moja zmarła na chorobe nowotworową,w domu,pare sekund przed smiercia,powiedziała...umieram...i odeszła......

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

regulamin serwisu