Artykuł

Największe odkrycie w historii chrześcijaństwa? To może wpłynąć na losy całego Kościoła

niewiarygodne.pl 30.03.2011 13:57
Największe odkrycie w historii chrześcijaństwa? To może wpłynąć na losy całego Kościoła

To znalezisko może być jednym z największych skarbów kultury chrześcijańskiej (fot. EastNews)

  A A A
To znalezisko może być jednym z największych skarbów kultury chrześcijańskiej - wieszczą naukowcy. Chodzi o zestaw 70 miniaturowych, wykonanych z metalu woluminów, które odnaleziono w jednej z jaskiń w Jordanii. Wstępne badania wykazały, że odkryte 5 lat temu zbiory pochodzą prawdopodobnie z I w. n.e.


(fot. EastNews)

Eksperci są podekscytowani zestawem ujawnionych niewielkich ksiąg, których rozmiar nie przekracza często wielkości karty kredytowej. Wielu z nich twierdzi, że może on stanowić spuściznę pozostawioną przez pierwszych chrześcijan. Jeśli jego autentyczność uda się potwierdzić w 100 procentach, z punktu widzenia kulturoznawców zajmujących się tradycją chrześcijańską będzie to największe odkrycie od czasu odnalezienia Rękopisów z Qumran.

Książki są pełne symboli, rysunków oraz tekstów zawierających prawdopodobnie odwołania do Mesjasza, ukrzyżowania oraz zmartwychwstania. Badacze podejrzewają, że znajdują się tam także ówczesne sprawozdania opisujące ostatnie lata życia Chrystusa - poinformował dziennik "Daily Mail". Są to dokumenty pochodzące prawdopodobnie sprzed czasów, kiedy pojawiły się pierwsze pisma św. Pawła. Niektórzy bibliści nie wykluczają, że metalowe księgi, których część jest pieczołowicie zabezpieczona przed otwarciem za pomocą drutu, zawierać mogą słynne kodeksy, do których odwołania znaleźć można w Apokalipsie św. Jana.


(fot. EastNews)

"Apokalipsa św. Jana mówi o zapieczętowanej księdze, która została otwarta jedynie przez Mesjasza" - przypomniała dr Margaret Barker z Society for Old Testament Study. "Inne materiały z tego okresu wspominają o księgach mądrości i tajemnej tradycji przekazanej przez Jezusa jego najbliższym uczniom".

Cały zbiór został odnaleziony w jednej z jaskiń położonych na terenie Jordanii. Jak wynika ze źródeł historycznych, w to właśnie miejsce udała się część chrześcijan zaraz po upadku Jerozolimy w 70 r. Już wcześniej odnajdywano na tych ziemiach inne bezcenne pisma z tego okresu.


(fot. EastNews)

Pierwsze próby oszacowania wieku woluminów dokonane poprzez zbadanie rodzaju korozji wykazały, że księgi pochodzą z I w. Co więcej, część specjalistów uważa, że uzyskanie tego typu uszkodzeń w warunkach laboratoryjnych byłoby niemożliwe - poinformował brytyjski "Daily Mail".

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

oceń
tak 11 91.67%
nie 1 8.33%

Opinie (1064)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Karwasz twarz 2011-04-02 (04:43) 6 lat 7 miesięcy 20 dni 12 godzin i 31 minut temu

Zabobon
No to proszę najtęższe umysły o wyjaśnienie co było przed wielkim wybuchem i jaka siła wprawiła w ruch wszechświat? A może Bóg, Siła wyższa, czy jak tam zwał nie kłucie się z naukowym i materialistycznym poglądem? Może za setki lat świat nauki uzna ateizm za ciemnotę i przesąd?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~różnica 2011-04-02 (09:43) 6 lat 7 miesięcy 20 dni 7 godzin i 31 minut temu

jestem za
"""Bo to podstępni prowokatorzy, nie żadni ateiści (: Uwielbiają prowokować ludzi wierzących i kpić z nich oraz wyśmiewać, ich to po prostu bawi i czują się wtedy dowartościowani, gdy wyzwą ludzie wierzących od ciemnoty albo szympansów. Sami siebie uważają za wielce inteligentnych ludzi a nie znają nawet takiego słowa jak: tolerancja. To nie są żadni ateiści, bo prawdziwy ateista nie zagląda na takie portale, bo tu wszystko wszak jest niewiarygodne. Prawdziwy ateista nie potrzebuje dowodów na istnienie czy nieistnienie Boga, bo w niego nie wierzy i już i to samo tyczy się ludzi wierzących, bo wcale lepsi nie są. Ludzie którzy naprawdę wierzą w Boga ignorują głupawe zaczepki i prowokacje i nie przejmują się nimi i nie dają w to wciągać, najwyżej może im być żal tych wszystkich udawanych "ateistów".""" Zgadzam się z Legolasem

odpowiedz

0
0
~G. 2011-04-02 (09:14) 6 lat 7 miesięcy 20 dni 8 godzin i 1 minutę temu

Ok
przez pierścień Atlantów, w dzień i w nocy wszystko mi sprzyja

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Toldek 2011-04-02 (07:59) 6 lat 7 miesięcy 20 dni 9 godzin i 15 minut temu

w co wierzy ateista
W potęgę ludzkiego rozumu i logikę. Nie należy udowadniać że czegoś nie ma- tylko należy udowodnić że wyssane z palca cosi istnieje.Jeżeli znalezisko było w jaskini to cudowna okazja dla fałszerzy.Produkcja fałszywe przy dzisiejszej technice to pestka zaś wszystkie takie dziwne znaleziska są chowane w piwnicach Watykanu i nie udostępniane fachowcom lub udostepnianie na 5 minut bez uprzedzenia.Historyczne fakty zaś przekazuja wypowiedź "zarządzającego "wiernymi w 1000 roku papieża- do swojej świty: no i popatrzcie wszyscy mówili że kościół nie przetrwa 5 lat a tu już 1000 lat mineło dzięki bajeczce o jezusie i dalej kościół trwa. Cóż każdy na takie pytania musi sobie odpowiedzieć sam ale wojny krzyżowe podbicie Ameryki pł,czarownice,Giordano Bruno spalony na stosie bo powiedział: w kosmosie może być 100 planet takich jak ziemia( a teraz wyliczenia podaja 2 miliardy takich planet)wymordował około 100 milionów ludzi żeby ich "przekonać" do tej religii. Nie ma drugiej takiej religii na świecie któraby tylu ludzi wymordowała żeby ich do siebie przekonać siłą.Kto umie czytać to sie doczyta i wie.

odpowiedz

0
0
~BOB 2011-04-02 (07:51) 6 lat 7 miesięcy 20 dni 9 godzin i 23 minuty temu

LIPA
Przecież religie to największy przekręt w historii. Przy tym skuteczny i bardzo dochodowy.

odpowiedz

0
0
~Yogi 2011-04-01 (19:28) 6 lat 7 miesięcy 20 dni 21 godzin i 46 minut temu

Wyznajesz nic !
Jesteś ateistą ? Też wierzy tylko że, w co innego! Ja wierzę w Boga ty wierzysz w nic. Z tą różnicą, że ciężko rozmawiać z nic i po śmierci czeka cię nic ... ciekawego.

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

0
0
~toro 2011-04-01 (22:16) 6 lat 7 miesięcy 20 dni 18 godzin i 58 minut temu

wyjdzie na to ze chrystus nie istnial
where is your god now?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~redie 2011-04-01 (21:27) 6 lat 7 miesięcy 20 dni 19 godzin i 47 minut temu

Wygląda jak zwykły pamiętnik żydowskiej nastolatki
co opisuje swoje przygody. Nudy. W sieci jest pełno tego.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~aktina 2011-04-01 (20:32) 6 lat 7 miesięcy 20 dni 20 godzin i 42 minuty temu

ateiści
Skoro nie ma Boga wg was i nie ma zła to jak wytłumaczycie OPĘTANIA?

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

0
0
~ja 2011-04-02 (00:24) 6 lat 7 miesięcy 20 dni 16 godzin i 50 minut temu

a ja widzę głód wiary...
spotkałam sie z tym ostanio i coraz więcej widzę w ludziach głodu wiary. Nie mowie, w jakim konkretnie kościele. Wierzę,że Bog może dotknąć i przebudzic ludzi z każdego kościoła. Bog jest MIŁOSCIĄ i ludzie sa spragnieni prawdziwej czystej miłości, ..troski, zainteresowania, akceptacji ,uwagi.... ludzie coraz mniej sobie tego daja..skupiaja sie na gonitwie w wyscigu szczurów czyli pogoni za pieniadzem karierą... Bog daje ukojenie i to czego ludziom brakuje. .....Widze głód Boga. To dobrze. :)

odpowiedz

regulamin serwisu