Artykuł

Plaga gigantycznych karaluchów zagraża Florydzie

wp.pl 11.11.2008 18:36
Plaga gigantycznych karaluchów zagraża Florydzie

Niektórzy hodowcy traktują wielkie karaluchy jak domowe zwierzaki (fot. AFP)

  A A A
Na mieszkańców Florydy padł blady strach. Już wkrótce może się okazać, że właściciele pokaźnych majątków ziemskich, często zlokalizowanych nad bajecznym brzegiem oceanu, będą musieli stoczyć walkę z najeźdźcami z Madagaskaru, w postaci karaluchów o monstrualnych rozmiarach.Wszystko to za sprawą hodowców jaszczurek, którzy zamieszkują amerykański stan. Wielu z nich postanowiło zmodyfikować dietę swoich pupilów, wykluczając z niej świerszcze ze względu na ich nieprzyjemny zapach i zastępując je właśnie karaluchami. Niektórzy zaopatrują się w insekty, kupując je na nielegalnych aukcjach internetowych. - napisał na swoich stronach serwis APP. Specjalista z dziedziny zoologii zajmującej się owadami, entomolog Phil Hoehler jest przerażony tym, z jaką beztroską niektórzy hodowcy gadów podchodzą do kwestii związanych z nielegalnym nabywaniem karaczanów. Według niego wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że pozyskiwane karaluchy błyskawicznie rozmnażają się w warunkach domowych i szybko się rozprzestrzeniają. Owadom sprzyja w rozwoju klimat panujący na Florydzie. Wilgotne i gorące powietrze jest ich sprzymierzeńcem.

Według Phila Hoehlera na Florydzie zanotowano znaczący przyrost czterech gatunków karaluchów. Chodzi o odmianę pochodzącą z Turkiestanu; gatunek pochodzący z Gujany oraz karaczana szarego. Jednak największe zagrożenie zdaje się stanowić egzotyczny karaczan madagaskarski. Ten ostatni wydaje charakterystyczny odgłos w chwili, gdy jego życie znajdzie się w zagrożeniu. Słychać wówczas syczenie, które powstaje poprzez wypuszczanie powietrza z odwłoka. Występująca na Madagaskarze odmiana osiąga rozmiar nawet 8 centymetrów.

Warto dodać, że i w Polsce można bez problemu zaopatrzyć się w wiele egzotycznych gatunków karaczanów. Wystarczy się tylko przyjrzeć popularnym serwisom aukcyjnym oraz sklepom zoologicznym.

Na kolejnej stronie prezentujemy zdjęcia karaluchów, które nie na żarty, stały się zagrożeniem dla mieszkańców słonecznego amerykańskiego stanu.

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: dziwne zwierzęta

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (75)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Fryzjer 2008-11-15 (18:48) 8 lat 5 miesięcy 13 dni 20 godzin i 34 minuty temu

Jeden sposób!
Na wszelkiego rodzaju insekty czy inne szkodniki jest jeden najlepszy sposób, nie tam jakaś chemia czy ogień, ostatnio wypróbowałem na szczurach - widły. Jak zacząłem je po szopie z widłami gonić, aż się kurzyło, to już nigdy więcej nie wróciły!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Stachu 2008-11-17 (02:08) 8 lat 5 miesięcy 12 dni 13 godzin i 14 minut temu

BIG BOOM
Fallout Falloutem...ale koles ma racje...moze nie za naszego zycia...moze nie za zycia naszych dzieci czy dzieci ich dzieci...ale napewno tak skonczymy...albo wysadzimy sie tymi wszystkimi glowicami nuklearnymi albo zaniczyscimy tak planete ze poumieramy z tego syfu calego co sie narobi...wystarczy jadna wieksza klutnia USA z Ruskami i bedzie BIG BADA BUUM... ruskie btw testowali juz kiedys bombki o sile kilkunastokrotnej od tej co w hiroszimie spadla...sie przestraszyli i przestali...a podobno cale wyspy znikaly ... poszukajcie w necie ;) PS: sie rozpisalem ;P

odpowiedz

0
0
~anja 2008-11-12 (08:45) 8 lat 5 miesięcy 17 dni 6 godzin i 37 minut temu

Przez przypadek można przywieżć w walizce
2 lata temu zupełnie nieświadomie przywiozłam do Polski do swojego domu mole amerykańskie. Rozpleniły sie u mnie w kuchni, żerują w art. spożywczych, są większe od naszych moli odzieżowych. Uporałam się wreszcie z nimi ale trudno było.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~M.S. 2008-11-12 (09:51) 8 lat 5 miesięcy 17 dni 5 godzin i 31 minut temu

Ciekawe...
... ile osób z tych tutaj sie wypowiadających widziało na własne oczy to stworzenie że mówią o nim ze jest obrzydliwie, okropne itd.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~omega 2008-11-12 (10:05) 8 lat 5 miesięcy 17 dni 5 godzin i 17 minut temu

Żadna rewelacja
Jak byłem w szpitalu za komuny to chodziły po sali podobnej wielkości.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
guest 2008-11-15 (23:00) 8 lat 5 miesięcy 13 dni 16 godzin i 22 minuty temu

biznes
Zaraz je zaczną eksportować, albo urządzać wyścigi ;) Jeszcze na tym zarobią.

odpowiedz

0
1
zoika 2008-11-14 (15:34) 8 lat 5 miesięcy 14 dni 23 godziny i 48 minut temu

nasze rodzime prusaki budzą wstręt
a takiego olbrzyma znaleźć w domu to szok i zawał serducha

odpowiedz

2
0
~Głos spod wody 2008-11-12 (08:44) 8 lat 5 miesięcy 17 dni 6 godzin i 38 minut temu

Takie coś to już może mieć zaczątki inteligencji
jak taki np. kanarek. Niech się mnożą, niech sobie ewoluują, może kiedyś będę mógł zagrać z karaczanem partię szachów. Czy Kościół Katolicki pozwoli mi pochować mojego karaczana na cmentarzu? A ochrzcić? Nakarmić Komunikatem? Proszę Xiędza, ja się pytam!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
1
~MedyKydem 2008-11-13 (01:16) 8 lat 5 miesięcy 16 dni 14 godzin i 6 minut temu

Masz rację, przeżyją nas. Ja mam nadzieję, że koniec świata nadejdzie w 2012 roku. Boże zlituj się, bo jak widzę jak wygląda całe to życie i otaczający mnie świat, szczególnie w Polsce to masakra!!! Wyjść wieczorem jest strach, każdy za kasą leci i non stop przemoc, wojny itp.

odpowiedz

0
0
~jonny 2008-11-12 (22:52) 8 lat 5 miesięcy 16 dni 16 godzin i 30 minut temu

a u nas tylko Majowe chrabaszcze...
ale było zabawy jak się podłożyło robaczka komuś z klasy :) na nasze szczęście one preferują tereny otwarte poza naszymi mieszkaniami w przeciwieństwie do takich jak na obrazku, czasem tylko do światła przylatują z głośnym pac o okno czy parapet a te zagraniczne to na światło tez reagują zwykle się wtedy chowają dla niektórych to samo słowo karaluch jest wstrętne z tego czysto powodu ze jak się trzeba dzielić mieszkaniem z takimi gośćmi to raczej kiepsko jest... jakakolwiek żywność musi być szczelnie pozamykana, a i tak nie ma pewności że robaczek nie łaził po łyżeczkach i etc.. już nie mówiąc jak robaczek upatrzy sobie talerz z ciastkami w niedziele jak się goście zjadą po prostu suuuper efekt jak taki ucieka z pod np kremówki...

odpowiedz

regulamin serwisu