Artykuł

Plaga gigantycznych karaluchów zagraża Florydzie

wp.pl 11.11.2008 18:36
Plaga gigantycznych karaluchów zagraża Florydzie

Niektórzy hodowcy traktują wielkie karaluchy jak domowe zwierzaki (fot. AFP)

  A A A
Na mieszkańców Florydy padł blady strach. Już wkrótce może się okazać, że właściciele pokaźnych majątków ziemskich, często zlokalizowanych nad bajecznym brzegiem oceanu, będą musieli stoczyć walkę z najeźdźcami z Madagaskaru, w postaci karaluchów o monstrualnych rozmiarach.Wszystko to za sprawą hodowców jaszczurek, którzy zamieszkują amerykański stan. Wielu z nich postanowiło zmodyfikować dietę swoich pupilów, wykluczając z niej świerszcze ze względu na ich nieprzyjemny zapach i zastępując je właśnie karaluchami. Niektórzy zaopatrują się w insekty, kupując je na nielegalnych aukcjach internetowych. - napisał na swoich stronach serwis APP. Specjalista z dziedziny zoologii zajmującej się owadami, entomolog Phil Hoehler jest przerażony tym, z jaką beztroską niektórzy hodowcy gadów podchodzą do kwestii związanych z nielegalnym nabywaniem karaczanów. Według niego wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że pozyskiwane karaluchy błyskawicznie rozmnażają się w warunkach domowych i szybko się rozprzestrzeniają. Owadom sprzyja w rozwoju klimat panujący na Florydzie. Wilgotne i gorące powietrze jest ich sprzymierzeńcem.

Według Phila Hoehlera na Florydzie zanotowano znaczący przyrost czterech gatunków karaluchów. Chodzi o odmianę pochodzącą z Turkiestanu; gatunek pochodzący z Gujany oraz karaczana szarego. Jednak największe zagrożenie zdaje się stanowić egzotyczny karaczan madagaskarski. Ten ostatni wydaje charakterystyczny odgłos w chwili, gdy jego życie znajdzie się w zagrożeniu. Słychać wówczas syczenie, które powstaje poprzez wypuszczanie powietrza z odwłoka. Występująca na Madagaskarze odmiana osiąga rozmiar nawet 8 centymetrów.

Warto dodać, że i w Polsce można bez problemu zaopatrzyć się w wiele egzotycznych gatunków karaczanów. Wystarczy się tylko przyjrzeć popularnym serwisom aukcyjnym oraz sklepom zoologicznym.

Na kolejnej stronie prezentujemy zdjęcia karaluchów, które nie na żarty, stały się zagrożeniem dla mieszkańców słonecznego amerykańskiego stanu.

Polub niewiarygodne.pl na Facebooku

Tagi: dziwne zwierzęta

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

regulamin serwisu