Galeria

10 dziwacznych zwyczajów Słowian

10 dziwacznych zwyczajów Słowian

Dawno, dawno temu, kiedy ludzie nie mogli cieszyć się ze zdobyczy cywilizacyjnych, bez których my nie wyobrażamy sobie życia, nasi przodkowie - bracia Słowianie uprzyjemniali sobie czas rozmaitymi zabawami, z których większość powiązana była z jakimś świętem. Jedno jest pewne - czasu na nudę wtedy nie było.

I choć dziś, na tradycje kultywowane przez naszych przodków, spoglądamy często z przymrużeniem oka, nie można nie zauważyć, że pozostałości wielu z nich przetrwały.

Prezentujemy 10 dziwacznych zwyczajów popularnych wśród naszych przodków, których niektóre elementy dostrzec można w kulturze współczesnej.Tagi: niezbadane kultury | tajemnice historii | rytuały


oceń
tak 26 76.47%
nie 8 23.53%
[1/11] następne »

Opinie (329)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
3
~Kolo 2016-01-18 (16:13) 1 rok 1 miesiąc 1 dzień 3 godziny i 30 minut temu

Cukierkowy świat dawnych Słowian, to dobre dla naiwnych. A gdzie informacja o masowym handlu słowiańskimi niewolnikami, zniewalanymi przez swoich etnicznych pobratymców ? Te i inne okrutne zwyczaje zniknęły wraz z chrześcijaństwem

odpowiedz

2
28
~Mery 2013-06-23 (13:06) 3 lata 7 miesięcy 27 dni 6 godzin i 37 minut temu

Wiecie co, wkurzacie mnie tym antyklerykalizmem i atakami na Kościół. Zapewne połowa z tych (jak nie więcej) którzy tutaj się wypowiadają, chodzą grzecznie co niedzielę do kościółka, a już na pewno obchodzą różnego rodzaju chrześcijańskie święta. Zejdźmy jednak z obłudy, naszego narodowego sztandaru. Co do kultury Słowian istotnie, nie ma tu nic dziwnego. Porównując ją z innymi kulturami wypada przeciętnie. Zresztą np. te wianki były bardzo sympatycznym zwyczajem. Szkoda, że w praktyce zaginął. ALE TO NIE ZNACZY, ŻE TO WINA KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO. I DAJCIE JUŻ SPOKÓJ.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
27
~Albi 2013-08-12 (11:27) 3 lata 6 miesięcy 7 dni 8 godzin i 16 minut temu

W słowiańskiej kulturze nie podobają mi się trzy bestialskie zwyczaje : gwałty, orgie świąteczne i składanie ofiar z ludzi i zwierząt. Oczywiście bardzo dawno temu ludzie byli niczym zwierzęta i w wielu kulturach tak się zachowywano co było złe. Dziś jesteśmy bardziej cywilizowani i takie rzeczy są na całe szczęście niedopuszczalne. Najważniejsze jest to, aby pozbyć się swojej zwierzęcości i przyziemności i piąć się w górę ku rozwojowi duchowemu.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

59
7
~Swarożyc 2009-10-20 (00:49) 7 lat 3 miesiące 30 dni 18 godzin i 54 minuty temu

Słowiańska kultura była wspaniała!
I pomyśleć, że wszystko zostało bestialsko zniszczone przez tych prostackich i tępych chrześcijan :-(.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

17
4
~DinGir 2013-05-27 (18:46) 3 lata 8 miesięcy 23 dni i 57 minut temu

Co dojrzał dziwnego autor w zwyczajach Słowian tego nie wiem . Chyba że jest przyjezdny - nietutejszy w takim przypadku sam jest - dziwny

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
0
~m 2013-12-16 (18:19) 3 lata 2 miesiące 3 dni 1 godzinę i 24 minuty temu

Ale co w tych zwyczajach dziwacznego? Czy dziwaczne są śluby, pogrzeby, kremacja czy Wszystkich Świętych?

odpowiedz

37
3
~kknd 2012-10-20 (16:50) 4 lata 3 miesiące 30 dni 2 godziny i 53 minuty temu

I co w tym kutwa takiego dziwacznego? Dziwaczny to jest przerośnięty i gruby krasnal w czerwonym kubraczku albo walentynki lub helloween. Dziwaczny jest post, chrzest niemowląt.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

18
4
~Mirmas 2013-02-10 (10:39) 4 lata 9 dni 9 godzin i 4 minuty temu

Do BG .Mylisz się kolego.Wśród słowian nie było czegoś takiego jak żebranina.Młodzi musieli dbać o niedołężnych starców. Poczytaj kolego niemieckich biskupów jak Otto z Bambergu Thietmara. Ten kto postępował inaczej nie miał prawa żyć w słowiańskiej społeczności.To chrześcijaństwo przyniosło do ziemi Słowian takie nowinki jak ww żebractwo kradzieże i najważniejszy grzech wśród chrześcijan tzn łamanie danego słowa.Niemcy wygrywali ze słowianami Połabskimi gdyż ci ostatni zawierali przymierza aby dzień później być zabitym przez chrześcijan którzy uważali iż poganom słowa dotzrymywać nie należy.Mógłbym tak wymieniac w nieskończoność. Twoje brednie o pomocy społecznej tylko potwierdzają że nie wiesz o czym i o kim piszesz. Sława.

odpowiedz

3
1
~Turbo98 2013-01-17 (16:36) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 3 godziny i 7 minut temu

Książe Popiel, władca Kruszwicy od dzieciństwa bardzo źle rokował. Hulał, pił, leniuchował, a walki unikał jak ognia. Przezywali go "Chwostkiem", czyli niczemnikiem. Jego żona, niemiecka księżniczka Gerda, była piękna i chciwa. Tak przekabaciła męża, że ten słuchał tylko jej, a nie dobrych doradców. Kiedy na świat przyszli dwaj synowie, Lech i Popiel, książę w ogóle stracił głowę. Wielka nienawiść zrodziła się między stryjami Popiela, a jego żoną. Gerda chciała ich zgładzić, obawiając się, że zamiast jej synów na tron wybiorą kogoś innego. A że była sprytna, to przygotowała straszny plan. Zawiadomiła stryjów o ciężkiej chorobie Popiela i zaprosiła ich do grodu, żeby się pożegnali. Posłuchali jej prośby i u wezgłowia czekali na śmierć kuzyna. Książę poprosił ich, aby na pożegnanie wypili z nim czarę miodu. Trunek był oczywiście zatruty, a Popiel tylko udawał, że pije. Po paru chwilach stryjowie padli bez tchu, a książę ogłosił, że chcieli go zrzucić z tronu i spotkała ich słuszna kara. Zakazał też wyprawiać im pogrzebu. Popiel świętował, a w pobliżu porzuconych ciał wylęgły się roje myszy. W poszukiwaniu jedzenia ruszyły w kierunku grodu. Bez przeszkód przypuściły szturm i zdobyły zamek. Przerażony Popiel uciekł z rodziną wyspę, na której schronił się w wieży. To mu jednak nie pomogło – myszy dostały się do środka po murach, zjadły całą rodzinę i zniknęły... Od tej pory kruszwicka wieża nosi miano Mysiej Wieży. A gryzonie ponoć skryły się gdzieś w pobliżu i czekają, aż w okolicy pojawi się następny morderca.

odpowiedz

3
1
~ta 2012-12-25 (18:01) 4 lata 1 miesiąc 25 dni 1 godzinę i 42 minuty temu

Ależ bzdury.. Podstrzyżyny odbywały się w wieku 12 lat.. Tryzna - Walki? może ktoś to potwierdzić? Głównie to były Tańce i uczty zazwyczaj.

odpowiedz

regulamin serwisu